Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Gdzie powinien spać pies?

Gdzie powinien a gdzie śpi pies to dwie odmienne rzeczywistości Pies to bardzo inteligentne zwierzę sam wybierze sobie ulubione miejsce do spania. Niestety najczęściej to łóżko ulubionego opiekuna. To normalne, że pies zawsze wybierze to, co jego właściciel. Ulubiony fotel też jest obiektem pożądania psa. Najchętniej będzie cały czas z nami. Jest to zrozumiałe gdyż stado zawsze jest razem. Niestety w świecie ludzi jest tak, że nie możemy wszędzie psa zabrać ze sobą i stado na jakiś czas się rozchodzi. Pies tego nie rozumie, ale można go do tego przyzwyczaić. Pomijając sprawy higieniczne powinniśmy psu ze względów wychowawczych zabronić skakania na nasze łóżko i nasz fotel.

Nie jest prosto powstrzymać szczeniaka, aby tak nie robił przecież jest taki milutki i sam wpycha się wszędzie gdzie jesteśmy. Pies raz otrzymanych przywilejów z pewnością chętnie nie odda. Jeśli zdarzają nam się chwile słabości i pozwalamy psu na zbyt wiele to musimy od małego przyzwyczaić go, że otrzymany przywilej w każdej chwili może być odebrany. Niech to będzie forma czasowego wyróżnienia.

Pozwoliliśmy ci na przytulankę w naszym łóżku, bo cię lubimy i jesteś posłusznym psem. Nie jest to twoje miejsce do spania. Pies zawsze musi nam ustąpić miejsce bez szemrania (warczenia). Jest to niedopuszczalne kiedy zganiany pies warczy na opiekuna. Taki przywilej natychmiast powinien być odebrany po pierwszym takim incydencie. Jest to dla nas sygnał, że musimy być bardzo konsekwentni w postępowaniu i bardzo uważać na takie sytuacje i beztroskie rozdawnictwo przywilejów. Taki pies będzie walczył o swoje miejsce w stadzie. Nie mogąc nic uzyskać zaakceptuje swoją pozycję.

Psy na kanapie

Zaleca się aby pomimo miłości, jaką obdarzamy naszego nowego młodego jeszcze przyjaciela powinniśmy wprowadzić jasne reguły co wolno a czego nie wolno od pierwszych jego dni w naszym domu. Szczeniak potrzebuje, co najmniej 14 godzin snu na dobę. Dla zachowania równowagi psychicznej potrzebuje dużo spokoju. W domu, którym są nadpobudliwe małe dzieci i nie ma spokoju psy są niespokojne i nerwowe. Miejsce do spania i wypoczynku musi być ciche i spokojne bez ciągłego przechodzenia obok legowiska. Najlepiej, jeśli pies nie słyszy odgłosów odkurzacza i naszych głośnych rozmów. Oczywiście dobre wygodne legowisko to podstawa.

Ulubione miejsce w pobliżu kuchni jest niedopuszczalne. Psa będą kusiły zapachy i stanie się natrętnym żebrakiem. Kuchnia dla psa to miejsce zakazane. Jeśli chodzi o szczeniaka, który nie jest jeszcze ułożony dobrze, jeśli posłanie znajdować się będzie w pomieszczeniu wyłożonym terakotą lub płytkami PCV. Z pewnością łatwiej nam będzie sprzątać I dezynfekować podłogę.

Szczeniak, który uczy się zachować czystość załatwia się zaraz po przebudzeniu, gdy tylko wyjdzie z legowiska. Przy wyborze kierujmy się rozsądkiem. Pamiętajmy o tym, że przyjdzie nam walczyć z pchłami, których ulubionym siedliskiem jest zawsze psie legowisko. Poduszkę umieszczoną na przykład w wiklinowym koszyku łatwo można wyjąć i uprać w pralce.

Bardzo ważne jest zachowanie czystości. Dorosły pies już tak nie brudzi i etap walki z pchłami jest nam już znany, więc psu możemy sprawić prawdziwą antyalergiczną wygodną sypialnię.

legowisko

                                                           tanie produkty dla zwierząt na sklepzoologiczny.org

Legowisko wstawiamy tak, aby pies miał za sobą ścianę. Najlepiej jednak postawić je w rogu ścian wtedy będzie się czuł w pełni bezpiecznie. Nieduże psy czują się bezpieczniej, jeśli ich posłanie jest na podwyższeniu. Nie muszą się wtedy obawiać, że ktoś z domowników na nie nadepnie. Jeśli mamy dom i ogródek możemy łatwiej wygospodarować dla psa jakieś ciche i ciepłe miejsce. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie budy.

Pies może z niej korzystać jedynie w lecie i ciepłe bez deszczu noce. Nie wszystkie rasy psów nadają się do budy. Tylko niektóre rasy psów mogą przebywać w czasie zimy w specjalnie przygotowanej budzie postawionej w zacisznym osłoniętym od wiatru miejscu, Psy dopiero po 5-6 miesiącach życia mogą z niej korzystać w zimie. Jeśli są silne mrozy i tak psa powinno zabrać się do domu. Niektóre rasy pozbawione są podszerstka a ich sierść okrywowa jest też króciutka. Takie psy bardzo źle znoszą mrozy. Trzymanie takiego psa w budzie tym bardziej w okresie zimy jest przestępstwem.

Psy bez podszerstka to na przykład Maltańczyk, Charcik włoski, Rhodesian ridgeback, Yorkshire terrier. Psy z puszystym podszerstkiem to na przykład Husky, Alaskan malamute, Owczarek szetlandzki, Berneński pies pasterski. Te psy posiadają też dłuższy i gęstszy włos pokrywowy i lepiej znoszą niskie temperatury i wiatr.

Każda rasa ma inne cechy oraz każdy pies jest inny. Najlepiej jednak, kiedy wszystko jest właściwie poukładane tak jak w stadzie. Jasne i zrozumiałe zasady

Autor. C.M
sklep zoologiczny

Tagi artykułu: