Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Głośne szczekanie psa a prawo

Moi Drodzy!

Mam taki problem, że niespełna roczna suka (owczarek niemiecki) moich teściów ma dość donośny głos i zdarza się jej szczekać w nocy, gdy coś usłyszy / zobaczy. Jest bardzo czujna, co nas cieszy. Mieszka poza domem, więc praktycznie non stop biega po ogrodzie.
Ostatnio przyszedł do nas sąsiad z domu obok i skarżył się, że pies utrudnia mu życie, budzi go, że przeszkadza, że za głośno, itp.
Zdziwiła nas nieco ta wizyta, gdyż nie bardzo wiemy, co możemy poradzić na szczekanie psa, a sam sąsiad też nie bardzo był w stanie coś sensownego zasugerować.
Czy wspomniany sąsiad może nam cokolwiek zrobić (wezwać straż miejską, policję itp.)? Albo czy możemy coś zrobić dla poprawienia relacji z sąsiadem?

      Właściciele psów często nie zdają sobie sprawy, jak uciążliwe dla sąsiadów i bliskiego otoczenia jest ustawiczne szczekanie czworonogów. „Pies szczeka, bo ma to w naturze, a skoro komuś to przeszkadza, jest najzwyczajniej w świecie przewrażliwiony” – czy aby na pewno? Nawet największy miłośnik psów może stracić cierpliwość, jeżeli codziennie biernie uczestniczy w „ariach”. Właściciele niespokojnych psów nie powinni czuć się jednak bezkarni.  Poirytowany sąsiad może bowiem wytoczyć cięższe działa i zgłosić sprawę do odpowiednich organów.

Problemy mogą wynikać zarówno z prawa wykroczeń, jak i prawa cywilnego. W myśl art. 51 § 1 kodeksu wykroczeń:

Art. 51. § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

      W przypadku braku reakcji posiadacza psa na jego uporczywe szczekanie nocą bez szczególnych zewnętrznych powodów może uzasadniać odpowiedzialność właściciela na podstawie art. 51 § 1 kw.

     Nie tylko nocne szczekanie psa może skutkować konsekwencjami prawnymi. Długotrwałe szczekanie w ciągu dnia może świadczyć o zaniedbaniu zwierzęcia lub maltretowaniu przez właściciela. W takim przypadku konieczne jest zgłoszenie sprawy do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Głośne szczekanie psa sasiada

Głośne szczekanie psa sasiada

     Warto pamiętać, że szczekanie psa często stanowi wynikową frustracji, nadmiernego zadowolenia lub ekscytacji na widok właściciela. Zanim zaczniemy się zastanawiać nad konsekwencjami prawnymi, podejmijmy odpowiednie działania mające na celu zmniejszenie problemu szczekania u psa.

Tagi artykułu: