Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Golden retriever

Historia

Rasa Golden retriever pochodzi ze Szkocji i została  wyhodowana przez lorda Dudleya Mjoribanksa. W 1858 roku lord miał brać udział w pokazie rosyjskiej grupy cyrkowej, którego główną atrakcją był show z udziałem czworonogów o żółtawej maści. Zachwycony ich umiejętnościami i doskonałą współpracą z człowiekiem, odkupił wszystkie i zabrał je do swojej posiadłości. To właśnie rosyjskie czworonogi dały początek współczesnej rasie Goldenów.
Inne źródła przekazują, że rasa została wyhodowana w XIX wieku  przez lorda Tweedmoutha, który skrzyżował żółtego retriwera gładkowłosego z suką tweed water spaniela. Następnie, w celu uszlachetnienia rasy, potomstwo skojarzono je z czarnymi wavy coated retrieverami, seterami irlandzkimi i przypuszczalnie z bloodhoundami. Nowa rasa bardzo szybko zyskała popularność wśród hodowców, którzy postanowili ją rozpowszechnić.
Do 1913 roku psy były rejestrowane pod nazwą złocisty flat coated (gładkowłosy). Z czasem zaczęto je nazywać żółtymi, a później złocistymi retriverami. Obecna nazwa obowiązuje od wczesnych lat 20. obowiązuje od 1920 roku.

Suczka Golden retrievera

Wygląd

Golden Retriever to harmonijnie zbudowany, zwarty i krzepki czworonóg o  łagodnym wyrazie. Głowa psa jest dobrze wyważona i dobrze rzeźbiona. Czaszka szeroka, ale nie przesadnie; dobrze osadzona na szyi. Stop dobrze zaznaczony. Nos najlepiej czarny. Kufa mocna, szeroka i głęboka. Długość kufy w przybliżeniu równa długości od stopu do potylicy. Uzębienie mocne, z idealnym, regularnym i kompletnym zgryzem nożycowym, tzn. siekacze górne przykrywają siekacze dolne i stykają się z nimi ściśle oraz są osadzone prostopadle do szczęk. Oczy dobrze rozstawione, ciemnobrązowe, powieki ciemne. Uszy średniej wielkości, osadzone mniej więcej na poziomie oczu. Szyja dobrej długości, pozbawiona podgardla, muskularna. Tułów dobrze wyważony. Grzbiet prosty. Lędźwie mocne, umięśnione i krótkie. Klatka piersiowa głęboka. Żebra daleko zachodzące, dobrze wysklepione. Ogon osadzony i noszony równo na linii grzbietu, sięgający stawu skokowego, nie zawija się na końcu. Kończyny przednie proste, o mocnym kośćcu. Łopatki długie, skierowane do tyłu. Ramiona tej samej długości co łopatki; kończyny dobrze ustawione pod tułowiem. Łokcie przylegające. Łapy okrągłe, kocie. Kończyny tylne mocne i umięśnione. Stawy kolanowe o dobrym kątowaniu. Podudzia mocne. Stawy skokowe nisko osadzone, widziane od tyłu proste, niezwrócone ani do wewnątrz, ani na zewnątrz. Łapy okrągłe, kocie. Włos gładki lub falisty z dobrymi „piórami”, z gęstym, wodoodpornym podszerstkiem. Sierść psa może przybrać dowolny odcień złotego lub kremowego – nigdy czerwony ani mahoniowy. Dopuszczalne małe, białe znaczenie na przedpiersiu. Wysokość w kłębie dla dorosłych psów wynosi 56 - 61 cm (22 - 24 cale); suki są mniejsze i mierzą 51 - 56 cm (20 - 22 cale). Samice ważą od 27 do 35 kg. Samce są lżejsze i ważą od 27 do 40 kg.

Szczeniaki Golden retriever

Użytkowość

Golden retrievery mogą spełniać funkcje psów ratowniczych; są często wykorzystywane przez straż pożarną przy poszukiwaniach ofiar trzęsień ziemi, lawin oraz w ratownictwie wodnym. Odpowiednio przeszkolone są również idealnymi przewodnikami osób niewidomych i głuchych; sprawdzają się również w dogoterapii. Czuły węch czyni zeń wspaniałe psy policyjne szczególnie pomocne przy wykrywaniu narkotyków. Oczywiście nie należy zapominać o najbardziej pierwotnej funkcji rasy – uczestniczeniu w polowaniach. To pies który kocha wodę, pracę na tropie i aport.


  • Golden retriever

  • Golden retrievery

  • Golden retrievery

Temperament

Golden Retrievery są psami przyjacielskimi, łagodnymi i wesołymi, które nie sprawiają większych problemów wychowawczych i nadają się nawet dla niedoświadczonego opiekuna. Chętnie wykonują polecenia swojego właściciela – mają ogromną potrzebę przypodobania się i otrzymania pochwały. Golden retrievery kochają dzieci i nigdy nie wyrządzą im krzywdy – nawet jeżeli obecność najmłodszych mocno da się im we znaki. Lubią inną zwierzęta domowe; mogą mieszkać zarówno z psami, kotami, jak i gryzoniami. Największym pragnieniem czworonogów jest przynależenie do rodziny i uczestnictwo we wszystkich domowych czynnościach. Miłość i oddanie Goldenów mogą poruszyć do głębi. Jako psy rodzinne będą ostrzegać, kiedy ktoś obcy zbliży się do ich terytorium, albo stanie przed drzwiami. Głębokie i głośne szczekanie może odstraszyć intruza, niemniej trudno przypinać im łatkę psów stróżujących. Obcy, który wejdzie do domu, zostanie miło przywitany. Brak skłonności do agresji to kolejna cecha rasy. Goldeny kochają wszystkich ludzi.

Zdrowie i Pielęgnacja

Sierść Goldena nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Kąpiel jedynie okazjonalnie – w chwilach wyższej konieczności. Dwa razy w roku psy bardzo intensywnie linieją; wówczas konieczne jest codzienne szczotkowanie zgrzebłem lub bardzo gęstym grzebieniem w celu usunięcia martwego włosa. Aby skrócić czas linienia możemy podawać psu preparaty z biotyną i dokładnie wyczesywać włos.
Rasa jest generalnie zdrowa. Najczęściej spotykanymi dolegliwościami są dysplazja biodrowa i łokciowa oraz choroby oczu m.in. atrofia siatkówki.

Psy golden retrievery

Wysokość: w kłębie dla dorosłych psów wynosi 56 - 61 cm (22 - 24 cale); suki są mniejsze i mierzą 51 - 56 cm (20 - 22 cale).

Waga: Samice ważą od 27 do 35 kg. Samce są lżejsze i ważą od 27 do 40 kg.

Umaszczenie: Sierść psa może przybrać dowolny odcień złotego lub kremowego – nigdy czerwony ani mahoniowy. Dopuszczalne małe, białe znaczenie na przedpiersiu.

Zdrowie: Rasa jest generalnie zdrowa. Najczęściej spotykanymi dolegliwościami są dysplazja biodrowa i łokciowa oraz choroby oczu m.in. atrofia siatkówki.

Pielęgnacja: Sierść Goldena nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Kąpiel jedynie okazjonalnie – w chwilach wyższej konieczności. Dwa razy w roku psy bardzo intensywnie linieją.

Rodzina: Golden retriever to pies żywiołowy, zawsze skory do zabawy – także z innymi psami. Uwielbia kontakt z człowiekiem i ma wrodzoną potrzebę przypodobania się swojemu opiekunowi. Może żyć w domach z małymi dziećmi i innymi zwierzętami.

Inne nazwy : Yellow retriever, Russian Retriever.

Cena szczeniąt z rodowodem 5000- 12000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka). Cena z roku 2022.

Klasyfikacja FCI - grupa VIII, sekcja 1,nr wzorca 111. Podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: