Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Gończy austriacki (Brandlbracke)

Historia rasy

Gończy austriacki (Brandlbracke) jest zapewne potomkiem dawnych celtyckich psów myśliwskich. Czworonogi zachowały swoje pierwotne funkcje i nadal towarzyszą myśliwym w polowaniach; są nieocenionymi poławiaczami zajęcy i lisów.
Rasa została uznana przez United Kennel Club w 2006 roku.

Gończy austriacki został uznany przez United Kennel Club w 2006 roku.

Wygląd

Gończy austriacki to średniej wielkości czworonóg o mocnym ciele i zwartej sylwetce. Czaszka szeroka. Potylica ledwo zdefiniowana. Nos czarny. Kufa mocna. Grzbiet nosa prosty. Wargi dobrze rozwinięte, przylegające. Zęby ustawione w silnym zgryzie nożycowym. Oczy jasne, ciemnobrązowe. Uszy średniej długości, nie za szerokie, wysoko osadzone, zaokrąglone na końcach, wiszące płasko. Szyja średniej długości, bardzo silna. Podgardle niepożądane. Kłąb dobrze zaznaczony. Lędźwie lekko wysklepione. Zad lekko opadający. Klatka piersiowa szeroka i głęboka. Ogon długi, zwężający się stopniowo, lekko ugięty. Gruba sierść na spodzie, ale bez oczywistego pędzla. Kończyny przednie dobrze rozwinięte. Nogi proste i mocne. Łopatki dobrze wyluzowane i umięśnione. Kończyny tylne dobrze kątowane. Uda szczupłe, umiarkowanie rozwinięte, długie. Łapy mocne, okrągłe, łukowe; palce przylegające razem. Włos krótki, przylegający, gęsty, pełny, sprężysty z jedwabistym połyskiem. Długość około 2 cm.  Dopuszczalnym typem umaszczenia jest czarny z małymi, jasno określonymi znaczeniami (od jasnego do ciemnego płowego).
Psy osiągają od 50 do 56 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 48 do 54 cm.

Psy myśliwskie Gończy austriacki (Brandlbracke)

Psy Gończe austriackie bawiące się na piasku

Zachowanie i Temperament

Gończy austriacki został opracowany do celów łowieckich. Pies jest w stanie pracować nawet na bardzo trudnych obszarach górskich; dostosuje się do każdych warunków atmosferycznych. Niegdyś był wykorzystywany do polowań na lisy i zające. Podczas gonienia "gra" (charakterystycznie szczeka), ale w pracy w polu jest psem cichym. Pies przypominący swoim wyglącem naszego Polskiego gończego.

Brandlbracke jest przyzwyczajony do ciężkiej pracy, dlatego myśliwi darzą go tak dużą sympatią. Nie oznacza to jednak, że cała populacja pozostaje w rękach myśliwych! Spora część przedstawicieli rasy pełni funkcje zwierząt domowych! Nie można zapominać, że psy są nie tylko inteligentne, ale także bardzo spokojne i łagodne. Szybko przywiązują się do właściciela i pozostałych członków rodziny, tworząc z nimi trwałe relacje. Są bardzo posłuszne, co bardzo ułatwia ich szkolenie. Brandlbracke znany jest także ze swej łagodności wobec dzieci. Mogłoby się wydawać, że taki pies, a poza tym pies myśliwski, nie jest idealną „maskotką” dla rodzin z małymi dziećmi. Nic bardziej mylnego! Jeżeli prawidłowo uspołecznimy szczenię, możemy cieszyć się z posiadania wspaniałego psa rodzinnego!

Pielęgnacja i Zdrowie

Austriackie gończe są łatwe w pielęgnacji. W przeciwieństwie do długowłosych ras psów nie wymagają intensywnego szczotkowania sierści czy groomingu. Wystarczy, że raz w tygodniu  wyszczotkujemy sierść psa i okazjonalnie zorganizujemy kąpiel. Psy są dość podatne na infekcje ucha, dlatego wymagane jest częste ich czyszczenie. Podobnie rzecz się ma z przycinaniem pazurów.

Austriacka rasa psów myśliwskich

Gończy austriacki w lesie

Rasa jest generalnie bardzo zdrowa. Nie cierpi na typowe przypadłości genetyczne.

Wysokość: Psy osiągają od 50 do 56 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 48 do 54 cm.

Masa: Waga proporcjonalna do wysokości w kłębie.

Umaszczenie: Jedynym dopuszczalnym typem umaszczenia jest czarny podpalany. Miejscami mogą występować płowe prześwity. Najistotniejsze są dwie płowe plamki nad oczami.

Zdrowie: Rasa nie cierpi na typowe przypadłości zdrowotne.

Pielęgnacja: Wystarczy cotygodniowe szczotkowanie. Właściciele muszą pamiętać również o obcinaniu psu pazurów i regularnym czyszczeniu uszu.

Gończy austriacki podczas zimy

Gończy austriacki BON

Rodzina: Czworonogi są bardzo towarzyskie, kochające i żywiołowe. Bezgranicznie kochają swojego właściciela i członków rodziny. Łatwe w ułożeniu.

Inne nazwy: ang. Austrian Black and Tan Hound lub niem. Brandlbracke.

Klasyfikacja FCI - VI grupa, sekcja 1.2, wzorzec rasy 63.

Pochodzenie: Austria

Dziękujemy za zdjęcia Panu Frankowi Trodtfeldowi  (www.trodtfeld.de), i Pani Natalii

Tagi artykułu: