Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Gończy białoruski (Belaruski Gonchak Hound)

Rasy psów, z którymi spotykamy się dzisiaj najczęściej to owczarki niemieckie, yorkshire terrier, labradory czy buldogi. Kiedy usłyszymy nazwę jednej z tych ras, od razu kojarzymy, jak wyglądają jej przedstawiciele. Jednak rasy te są popularne jedynie w Polsce – w innych krajach sytuacja może wyglądać całkiem inaczej. Dla przykładu, ilu Polaków wie, jaki pies kryje się pod nazwą gończy białoruski (Belaruski Gonchak Hound)? Zapewne niewielu. A jednak jest to pies popularny na Białorusi. Przyjrzyjmy się, czym szczycą się nasi wschodni sąsiedzi.

Nazwa

Nazwa rasy od razu wskazuje na pochodzenie – gończy białoruski pochodzi bowiem z Białorusi. Jest znany pod kilkoma innymi nazwami, takimi jak gończak białoruski czy białoruski ogar.

psy myśliwskie gończy białoruski

Historia

Białoruski gończy jest psem rasowym, krewnym i przodkiem ogara polskiego i gończego rosyjskiego. Początki rasy sięgają połowy XVI w. W tamtym czasie białoruski gończy był psem, na którego posiadanie mogła sobie pozwolić jedynie szlachta. Był przez nią wykorzystywany przede wszystkim podczas polowań. W latach 60. XX w. Polak Piotr Kartawik zajął się wyodrębnieniem z rasy gończaka ogara polskiego i choć obie te rasy są bardzo podobne pod względem wyglądu i zachowania, w rejestrze Międzynarodowego Związku Kynologicznego (FCI) posiadają odmienne wzorce.

Gończy białoruski charakter

Z natury gończak białoruski jest spokojny i zrównoważony. Chociaż należy do psów myśliwskich, nie jest zbyt żywiołowy, ani tym bardziej agresywny. Przynależność do grupy psów myśliwskich, które zazwyczaj miały za zadanie polowanie w grupie, implikuje jedną ważną cechę: jest bardzo towarzyski i potrzebuje kontaktu z człowiekiem. Jako pies domowy białoruski gończy jest przywiązany do właściciela, spokojny i rozumny. Jest idealnym kandydatem na nowego członka rodziny dla osób z dziećmi lub posiadających inne zwierzęta domowe. Nie wymaga dużo ruchu, w domu jest raczej leniwy. Na spacerach lubi się wybiegać, ale przeważnie spaceruje spokojnie.

trzy psy myśliwskie gończy białoruski

Gończy białoruski wygląd

Jest to pies średniej wielkości, a jego sylwetka jest silna i wskazuje na wytrzymałość. Białoruski gończy charakteryzuje się dobrze zbudowanym tułowiem, ciężką głową i mocnymi nogami, proporcjonalnymi do reszty ciała. Głowa przypomina kształtem prostokąt, z nieco wydłużonym pyskiem, dużym czarnym nosem i brązowymi oczami o łagodnym spojrzeniu. Uszy gończaka są dość długie i zwisające, kończą się na wysokości brody.  Ogon również jest zwisający i lekko zgięty, sięgający do stawu skokowego. Białoruski ogar jest ubarwienia czarno-brązowego. Czerń przeważa na grzbiecie i pojawia się w domieszkach na całym ciele, tworząc podpalany kolor sierści. Brąz jest jaśniejszy na łapach i w okolicach pyska.

gończy białoruski (Belaruski Gonchak Hound)

Gończy białoruski pielęgnacja

Pielęgnacja nie jest wymagająca. Białoruski gończy to pies o krótkiej sierści, która nie wymaga częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Dla zachowania zdrowego i zadbanego wyglądu całkowicie wystarcza wyczesywanie wypadającej sierści w okresach linienia.

Oprócz sierści, kwestią, którą trzeba mieć na uwadze w pielęgnacji gończaka, są uszy. Fakt, że są one dość duże i swobodnie zwisają sprawia, że mogą być niewystarczająco wentylowane. To może przyczyniać się do problemów zdrowotnych, jak chociażby zapalenia. Dlatego konieczne jest okresowe czyszczenie uszu i sprawdzanie, czy ich stan jest prawidłowy i nie wymaga naszej interwencji. Przy diagnozie ewentualnych dolegliwości ważnym wskaźnikiem jest zachowanie psa – jeśli często drapie się uszach albo trzęsie głową, konieczna może być wizyta u weterynarza.

psy myśliwskie z białorusi gończe białoruskie

Żywienie

Gończy białoruski to pies z dobrym apetytem, dlatego przy umiarkowanej aktywności ruchowej, którą preferuje, należy zwracać uwagę na podawanie właściwej ilości pożywienia. W przeciwnym razie pies może wykazać skłonności do tycia.

 

Użytkowość

Dobry wzrok i świetna orientacja w terenie czyni z gończaka dobrego psa myśliwskiego. Pełni on tę rolę do dnia dzisiejszego. Coraz częściej jednak sprawdza się również jako pies towarzyszący, a sympatię i miłość właścicieli zyskuje przede wszystkim swoim łagodnym usposobieniem.

Istnieją hodowle, które dbają o czystość rasy.

Tagi artykułu: