Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Gończy łotewski (Latvian Hound)

Gończy łotewski (Latvian Hound)

Gończy łotewski został wyhodowany w Rosji i tam też rozwijał się przez długie lata. Rasa powstała na skutek skrzyżowania wielu polskich, angielskich i szwajcarskich ras psów, a jej historia sięga XVII wieku. Pierwotnie psy pozostawały w rękach myśliwych i były wykorzystywane w czasie polowań – ich okres świetności przypada na czasy rządów księcia Jakuba w Kurlandii. Psy, z racji swojej wszechstronności, cieszyły się dużym szacunkiem wśród myśliwych. Polowały zarówno na zwierzynę płową (sarny i łosie), dziki, jak i zające.

Gończy łotewski wygląd

Gończy łotewski to pies średniej wielkości. Jego wysokość w kłębie waha się od 41 do 48 cm. Waga oscyluje w granicach 16 do 20 kg. Głowa ma kształt klina. Długie i nisko osadzone uszy są owalne, zwisające blisko głowy. Nos czarny i dobrze widoczny. Oczy średniej wielkości, o nieco zaokrąglonym kształcie. Szyja krótka i dobrze umięśniona. Ogon długi – prosty albo szablowaty. Pies posiada stosunkowo gęsty podszerstek oraz błyszczący wierzchnią warstwę włosa. Sierść jest krótka i gęsta, dzięki czemu pielęgnacja nie sprawia trudności. Umaszczenie zazwyczaj czarne z brązowymi punktami albo większymi znaczeniami. Aby utrzymać schludny wygląd sierści konieczne jest szczotkowanie przynajmniej raz w tygodniu.
Długość życia gończego łotewskiego wynosi od 12 do 14 lat.

pies gończy łotewski

Gończy łotewski temperament

Oprócz cech wybitnego psa myśliwskiego gończy łotewski posiada także najlepsze cechy psów domowych. Jest serdeczny, miły dla innych zwierząt domowych, niebywale cierpliwy, kochający i dbający o swoją rodzinę. Jego pogodne usposobienie i wieczna chęć do zabawy sprawiają, że jest wspaniałym towarzyszem zabaw dzieci. Mimo że psy na ogół nie sprawiają problemów wychowawczych, właściciel nie może zapominać o spójnym i konstruktywnym szkoleniu posłuszeństwa.
Równie ważne jest zapewnienie dziennej dawki ruchu. Jako że mamy do czynienia z psem gończym, nie możemy zapominać o realizacji jego naturalnego popędu łowieckiego – pupil będzie wniebowzięty, jeżeli raz na jakiś czas zabierzemy go na wieś i pozwolimy pohasać po polach i lasach. Niewybiegany pupil może wykazywać skłonności destrukcyjne i zachowywać się nieprzewidywalnie. Zważywszy na swoją naturalną potrzebę ruchu raczej nie nadaje się do mieszkania w bloku.

Gończy łotewski pielęgnacja

Krótka i zwarta okrywa włosowa nie sprawia trudności w czyszczeniu. Jeżeli dojdzie do poważniejszego zabrudzenia można spróbować wyczyścić psa przy użyciu ręcznika lub gąbki – kąpiel jest wskazana jedynie w ostateczności i nie częściej niż raz na dwa miesiące.

pies gończy łotewski

Gończy łotewski zdrowie

Nie odnotowano typowych problemów zdrowotnych. Psy cieszą się dobrym zdrowiem, rzadko też cierpią z powodu nadwagi lub otyłości.

Jak szkolić gończego łotewskiego?

Gończy łotewski to delikatny i bardzo inteligentny czworonóg, dlatego szkolenie posłuszeństwo winno być dostosowane do jego temperamentu. Właściciel musi zadbać o zachowanie różnorodności ćwiczeń i nie przemęczać pupila – pięć minut dziennie absolutnie wystarczy. Jak w każdym szkoleniu niezbędne są konsekwencja i asertywność.
Gończe dobrze reagują na łagodne metody szkoleniowe.

Uwaga! Rasa nie została zarejestrowana przez FCI.

kufa psa gończy łotewski

Wysokość: Wysokość w kłębie waha się od 41 do 48 cm.

Waga: Waga psów oscyluje w granicach 16 do 20 kg.

Umaszczenie: Umaszczenie zazwyczaj czarne z brązowymi punktami albo większymi znaczeniami.

Pielęgnacja: W zupełności wystarczy okresowe przeczesywanie sierści.

Zdrowie: Nie odnotowano typowych przypadłości zdrowotnych.

Rodzina: Psy są bardzo rodzinne, łagodne i mają przyjemne usposobienie. Nie wykazują skłonności do dominacji i łatwo poddają się szkoleniu. Uwielbiają dzieci, dlatego doskonale nadają się dla pełnych rodzin. Mają niewielkie wymagania żywieniowe i pielęgnacyjne.

Tagi artykułu: