Udostępnij ten artykuł.

Gończy polski kompendium

Gończy polski wywodzi się bezpośrednio od psów, które już w średniowieczu używane były przez szlachtę do polowań na grubą zwierzynę, taką jak dziki. Obecnie jest nadal bardzo ceniony jako pies myśliwski, sprawdza się także jako stróż, albo po prostu towarzysz osób lubiących aktywny styl życia.

Wysokość dla psów określona jest na 55-59 cm, dla suk natomiast na 50-55 cm.

Waga przedstawicieli tej rasy to około 22-26 kg.

Umaszczenie Gończy polski występuje najczęściej w kolorze czarnym podpalanym, rzadziej w czekoladowym lub rudym.

Pielęgnacja Krótka szata tej rasy nie wymaga pracochłonnej pielęgnacji. Szczególna uwagę należy zwracać na stan uszu oraz łap gończego polskiego, zwłaszcza po dłuższych spacerach i swobodnym bieganiu.

Zdrowie Gończy polski jest wyjątkowo odporną rasą, która nie jest podatna na żadne schorzenia genetyczne. Jedynym warunkiem utrzymania go w dobrej formie jest dbałość o odpowiednią dietę i dużą dawkę aktywności fizycznej.

pies rasy Gończy polski (Polish Hunting Dog)

Gończy polski (Polish Hunting Dog), fot. Bartosz Senderek

Rodzina Gończy polski to nie pies dla leniuchów. Uwielbia biegać i pływać, dzięki czemu nadaje się dla każdego, kto lubi aktywnie pędzać czas. Z podrośniętymi dziećmi będzie się chętnie bawić na świeżym powietrzu. Wobec swojej rodziny jest oddany i wylewny, wobec obcych zachowuje nieufność.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 1500 do 3000 złotych (Źródło Allegro, Alegratka).

Tagi artykułu: