Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Gończy włoski (Segugio italiano)

Historia

Historia rasy sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego; pierwsze pisemne wzmianki o psach pochodzą z II wieku. Przodkami gończych były charty przywiezione na Półwysep Apeniński prawdopodobnie przez Fenicjan i europejskie psy gończe. Rasa cieszyła się dużą popularnością w okresie renesansu.

Gończy włoski (Segugio italiano) to włoska rasa psów myśliwskich niezbyt dobrze znana w Polsce. Psy są wykorzystywana głównie do polowania na zające.

Gończy włoski temperament

Psy rasy Gończy włoski są z natury zrównoważone i spokojne. Dobrze dogadują się z ludźmi i innymi psami, o ile zostały prawidłowo uspołecznione w wieku szczenięcym. W czasie polowania zachowuje się w dość specyficzny sposób. Za każdym razem kiedy widzi zająca, zaczyna niezdrowo się ekscytować i wydawać piskliwe dźwięki.

Te wspaniałe psy są także bardzo inteligentne i czułe. Spokojnie mogą mieszkać w domach z małymi dziećmi i innymi zwierzętami. Doskonale sprawdzają się w roli stróżów i opiekunów gospodarstwa domowego. Segugio italiano wymagają poza tym stałej stymulacji psycho-ruchowej. Segugio italiano mają duże zapotrzebowanie na ruch; na pewno nie zadowolą się dwoma krótkimi spacerami w ciągu dnia. Przynajmniej jedno wyjście powinno być dłuższe i trwać ok. godziny. Gończe mogą być doskonałymi towarzyszami joggingu, gdyż nie męczą się zbyt szybko i mogą przebiegać długie dystanse.
Psy uwielbiają pracować w lesie i brać udział w polowaniach; kąpiele sprawiają im wielką frajdę. Jeżeli nie mamy możliwości wyprowadzać psa na polanę lub do lasu, warto przynajmniej raz w tygodniu zorganizować mu wyprawę za miasto. Bardzo ważne, aby właściciel współpracował ze swoim zwierzęciem i przeprowadził przynajmniej podstawowe szkolenie z zakresu posłuszeństwa. Jeśli właściciel zaniedbuje psa i nie zapewnia wystarczającej ilości atrakcji w ciągu dnia, bardzo prawdopodobne, że czworonóg rozwinie w sobie skłonności destrukcyjne, stanie się szczekliwy i nieszczęśliwy. Właściciel musi być konsekwentny i odpowiedzialny. Dobrze, aby miał doświadczenie w prowadzeniu psów.

Psy są zazwyczaj bardzo zdrowe, szybko przystosowują się do nowych warunków życiowych.

Włoska rasa psów Gończy włoski

Gończy włoski na wystawie psów rasowych

Uwaga! Czworonogi mają bardzo silny instynkt łowiecki. Kiedy zobaczą gryzonia, rzucają się za nim w pogoń. W czasie spacerów nie powinniśmy spuszczać psa ze smyczy!

Gończy włoski wygląd

Gończy włoski to średniej wielkości pies myśliwski. Jego sylwetka wpisuje się w kształt kwadratu. Głowa psa jest nieco wydłużona; czaszki przybiera kształt owalny. Grzbiet nosa lekko zakrzywiony. Psy mają silne szczęki, czarne wąskie usta i białe zęby ustawione w zgryzie nożycowym. Duże, ciemne oczy i mocno pigmentowane powieki przydają czworonogowi nieco melancholijny wygląd. Uszy są duże, długie i trójkątne, z końcówkami wywiniętymi lekko do wewnątrz. Lekko wygięta szyja ma kształt ściętego stożka. Segugio Italiano ma poziomą linię grzbietu i jest dobrze umięśniony. Klatka piersiowa głęboka, żebra umiarkowanie wysklepione. Kończyny proste, ustawione do siebie równolegle. Osadzony wysoko ogon jest dość krótki i ma jednakową grubość na całej długości (cienki na końcu). Zwisa, gdy pies jest w spoczynku; kiedy zwierzę się rusza ogon przybiera kształt szabli i porusza się jak huśtawka od prawej do lewej strony. Gończy włoski występuje w dwóch odmianach: szorstkowłosej i krótkowłosej. Szorstko powlekane psy mają ostrą i gęstą warstwę włosa, która nie rośnie na więcej niż 5 cm i znajduje się blisko ciała. Odmiana krótkowłosa ma gęstą błyszczącą sierść. Dopuszczalnymi typami umaszczeń są: czarny podpalany lub złoty. Białe znaczenia mogą znajdować się na głowie, klatce piersiowej, nogach i na końcu ogona. Dorosłe psy osiągają od 48 do 58 centymetrów wysokości w kłębie. Waga psa waha się w granicach 18 - 28 kilogramów.

Włoska rasa psów Gończy włoski krótkowłosy

Gończy włoski (Segugio italiano)

Gończy włoski pielęgnacja

Gończy włoski jest łatwy w utrzymaniu i pielęgnacji. Wymaga jedynie cotygodniowego szczotkowania, w czasie którego zostanie usunięty luźny włos. Właściciel musi pamiętać również o przycinaniu pazurów i regularnym czyszczeniu uszu.

Spacer z psem

Gończy włoski na spacerze

Wysokość: Dorosłe psy osiągają od 48 do 58 centymetrów wysokości w kłębie.

Waga: Psy osiągają średnio od 18 do 28 kilogramów.

Umaszczenie: jest czarne lub złote podpalane.

Pielęgnacja: Psy nie wymagają wzmożonej pielęgnacji. Wystarczy szczotkowanie raz na tydzień.
Zdrowie: Rasa jest generalnie zdrowa.

Rodzina: chcąc opisać rasę jednym słowem, z pewnością przyjdzie nam na myśl określenie „szlachetny”. Psy rasy Gończy włoski są bardzo zrównoważone, pojętne, inteligentne, posłuszne i wierne swoim właścicielom. Doskonale sprawdzają się w rodzinach z małymi dziećmi. Wymagają stałej uwagi właściciela. Uwielbiają ruch i wysiłek fizyczny.

Pochodzenie: Włochy

Inne nazwy: Italian Hound, Segugio Italiano

Klasyfikacja FCI - Grupa VI, Sekcja 1. Podlega próbom pracy.

Gończy włoski krótkowłosy wzorzec 337Gończy włoski szorstkowłosy wzorzec 198

Tagi artykułu: