Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Gotowe karmy czy domowe jedzenie dla psa?

Odżywianie naszego pupila to kwestia, której staramy się poświęcać wiele uwagi. Już na początku stajemy przed ważnym wyborem – czy kupować psu karmy komercyjne, czy może lepiej podawać mu domowe jedzenie? Odpowiedź nie jest wcale prosta, a dużo zależy od indywidualnych uwarunkowań zwierzęcia oraz możliwości człowieka. Znaczna część właścicieli czworonogów popełnia jednak błąd, myśląc o swoim ulubionym piesku w ludzkich kategoriach. Tymczasem okazuje się, że nie uwzględnianie wszystkich specyficznych potrzeb psów w zakresie odżywiania może doprowadzić do poważnych chorób a nawet śmierci.

Psia kuchnia

Nie wolno nigdy wyobrażać sobie, że jedzenie, które smakuje całej rodzinie, będzie równie dobre dla naszego psa. Domowe pożywienie dla czworonoga nie może oznaczać resztek z ludzkiego stołu, które w większości mają małą wartość odżywczą dla mięsożernego zwierzęcia (chleb czy ziemniaki), a przy tym zawierają substancje szkodzące psu, jak na przykład sól. Jeśli mamy wystarczająco dużo czasu i chęci, to możemy spróbować własnoręcznego gotowania dla pupila, ale muszą to być koniecznie osobno przyrządzane posiłki. Jeśli nie chce nam się tego robić, to lepiej sięgnąć po wysokojakościowe karmy suche i mokre, które będą zwierzęciu smakować i na pewno skuteczniej pozwolą mu cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Są łatwe do podania i wygodnie się przechowują, dzięki czemu będziemy mieć więcej czasu na wspólne spacery i zabawę.

Kompletny skład

Ktoś mógłby powiedzieć, że sucha karma nie jest typem pożywienia, jakim zwierzę odżywiałoby się w naturze. To prawda, ale tak samo nie są nim resztki z naszego stołu, a dobrej jakości produkt, kupiony w specjalistycznym sklepie, jest przynajmniej kompletnym i zbilansowanym posiłkiem. Uzupełniono go dodatkowo odpowiednią ilością witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dostarczenie tych samych składników w jedzeniu domowym to trudne i pracochłonne zadanie. Przede wszystkim należy za każdym razem kupować świeże i wartościowe produkty, a następnie przygotowywać dania według sprawdzonych przepisów. Za każdym razem trzeba do nich dodawać preparaty witaminowe oraz aminokwasy. W efekcie żywienie domowe może okazać się bardzo drogie. Będziemy mieć również problem z utrzymaniem zdrowych zębów i dziąseł u psa, w czym pomaga jedzenie suchego pokarmu. Poleca się więc podawać zwierzęciu specjalistyczne karmy, jeśli nie wyłącznie, to przynajmniej w postaci diety mieszanej.

Tagi artykułu: