Udostępnij ten artykuł.

Gotowe karmy czy domowe jedzenie dla psa?

Odżywianie naszego pupila to kwestia, której staramy się poświęcać wiele uwagi. Już na początku stajemy przed ważnym wyborem – czy kupować psu karmy komercyjne, czy może lepiej podawać mu domowe jedzenie? Odpowiedź nie jest wcale prosta, a dużo zależy od indywidualnych uwarunkowań zwierzęcia oraz możliwości człowieka. Znaczna część właścicieli czworonogów popełnia jednak błąd, myśląc o swoim ulubionym piesku w ludzkich kategoriach. Tymczasem okazuje się, że nie uwzględnianie wszystkich specyficznych potrzeb psów w zakresie odżywiania może doprowadzić do poważnych chorób a nawet śmierci.

Psia kuchnia

Nie wolno nigdy wyobrażać sobie, że jedzenie, które smakuje całej rodzinie, będzie równie dobre dla naszego psa. Domowe pożywienie dla czworonoga nie może oznaczać resztek z ludzkiego stołu, które w większości mają małą wartość odżywczą dla mięsożernego zwierzęcia (chleb czy ziemniaki), a przy tym zawierają substancje szkodzące psu, jak na przykład sól. Jeśli mamy wystarczająco dużo czasu i chęci, to możemy spróbować własnoręcznego gotowania dla pupila, ale muszą to być koniecznie osobno przyrządzane posiłki. Jeśli nie chce nam się tego robić, to lepiej sięgnąć po wysokojakościowe karmy suche i mokre, które będą zwierzęciu smakować i na pewno skuteczniej pozwolą mu cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Są łatwe do podania i wygodnie się przechowują, dzięki czemu będziemy mieć więcej czasu na wspólne spacery i zabawę.

Kompletny skład

Ktoś mógłby powiedzieć, że sucha karma nie jest typem pożywienia, jakim zwierzę odżywiałoby się w naturze. To prawda, ale tak samo nie są nim resztki z naszego stołu, a dobrej jakości produkt, kupiony w specjalistycznym sklepie, jest przynajmniej kompletnym i zbilansowanym posiłkiem. Uzupełniono go dodatkowo odpowiednią ilością witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dostarczenie tych samych składników w jedzeniu domowym to trudne i pracochłonne zadanie. Przede wszystkim należy za każdym razem kupować świeże i wartościowe produkty, a następnie przygotowywać dania według sprawdzonych przepisów. Za każdym razem trzeba do nich dodawać preparaty witaminowe oraz aminokwasy. W efekcie żywienie domowe może okazać się bardzo drogie. Będziemy mieć również problem z utrzymaniem zdrowych zębów i dziąseł u psa, w czym pomaga jedzenie suchego pokarmu. Poleca się więc podawać zwierzęciu specjalistyczne karmy, jeśli nie wyłącznie, to przynajmniej w postaci diety mieszanej.

Tagi artykułu: