Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Grand Griffon Vendeen

Grand Griffon Vendeen

Historia

Grand Griffon Vendeen to pies myśliwski pochodzący z Francji, który istniał już w XVI wieku. To pierwszy hodowany Griffon Vendeen, potomek Canis Segusius używany przez Galów.
Kynolodzy wskazują na istnienie kilku innych ras Griffon pochodzących z Wandei, wśród których warto wymienić m.in. Briquet Griffon Vendéen, Petit Basset Griffon Vendéen oraz Grand Basset Griffona.

Wygląd

Grand Griffon Vendeen to pies inteligentny i zdecydowany, o proporcjonalnej i mocnej budowie ciała. Jego głowa jest wydłużona i niezbyt szeroka między uszami. Czaszka lekko wysklepiona i niezbyt szeroka. Nos mocny i czarny. Nozdrza rozwarte. Wargi bardzo obficie porośnięte wąsami. Oczy ciemne i duże, o żywym wyrazie. Brwi dobrze wyrażone, ale nie zakrywające oczu. Uszy elastyczne i delikatne, obrośnięte długim włosem. Ich końce mają kształt lekko wydłużonego owalu i są wyraźnie odwrócone do wewnątrz. Nisko osadzone nisko, poniżej linii oczu. Szyja lekka, pozbawiona podgardla. Grzbiet mocny, prosty bądź lekko wznoszący się. Lędźwie dobrze umięśnione. Klatka piersiowa dość głęboka i niezbyt szeroka. Żebra wyraźnie zaokrąglone, chociaż nie przesadnie. Brzuch podkasany o wypełnionych słabiznach. Ogon osadzony wysoko osadzony, noszony szablasto wygięty. Gruby u nasady, stopniowo zwężający się. Kończyny przednie proste i o dobrym kośćcu. Łopatki długie, suche, ukośne. Przedramię dosyć krótkie. Łokcie przylegające do tułowia. Uda długie i umięśnione. Łapy niezbyt grube o twardych opuszkach i wysklepionych palcach i mocnych pazurach. Ruch sprężysty i energiczny. Skóra niezbyt cienka. Sierść długa, chociaż nieprzesadnie, niekiedy kosmata, ale przeważnie twarda i gruba. Podszerstek wyraźnie obfity. Brzuch i wewnętrzna strona ud nie powinny być nagie. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: płowe, zajęcze, biało-pomarańczowe, biało-szare, białe w zajęcze łaty, tricolor w wymienionych kolorach.
Psy i suki powinni mierzyć od 60 do 65 cm wysokości w kłębie. Psy ważą średnio od 30 do 35 kg.

Temperament

Pies Grand Griffon Vendeen jest bardzo energiczny i przyjazny. Uwielbia spędzać czas ze swoim opiekunem. Ma ogromne zapotrzebowanie na ruch i jest najszczęśliwszy, mogąc spędzać czas na świeżym powietrzu. W swoich rodzinnych stronach jest wciąż wykorzystywany do polowań, dlatego nie jest przyzwyczajony do życia w mieście. Zważywszy na swoje spore rozmiary powinien mieszkać w domu z ogrodem.

Zdrowie i Pielęgnacja

Nie odnotowano typowych przypadłości właściwych dla tej rasy.

Grand Griffon Vendeen rasa psa

Wysokość: Psy i suki powinni mierzyć od 60 do 65 cm wysokości w kłębie.

Waga: Psy ważą średnio od 30 do 35 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: płowe, zajęcze, biało-pomarańczowe, biało-szare, białe w zajęcze łaty, tricolor w wymienionych kolorach.

Zdrowie: Brak danych.

Pielęgnacja: Wystarczy okazjonalne przeczesywanie włosa.

Rodzina:  Przyjazny i żywotny pies, który uwielbia towarzystwo ludzi. Nie znosi samotności. Ma duże zapotrzebowanie na ruch i wymaga co najmniej godzinnego spaceru w ciągu dnia.

Inne nazwy: Duży gryfon vendéen, Large Vendéen Griffon

Kraj pochodzenia: Francja

Klasyfikacja FCI - Grupa VI, Sekcja 1

Tagi artykułu: