Udostępnij ten artykuł.

Grupa III FCI

Grupa III FCI Teriery

Historia

Większość ras terierów została wyhodowana na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii. Psy były wykorzystywane do tropienia i odławiania szczurów, królików i lisów, a także do rycia dołów w ziemi w celu wyszarpania pomniejszej zdobyczy. Niektóre teriery, które szczyciły się większymi rozmiarami, polowały również na borsuki i większą zwierzynę leśną. Współczesne teriery odziedziczył większość cech po swoich przodkach i nadal są niezwykle zafiksowane na polowanie i wyławianie zwierzyny. Z tego też powodu ich współżycie z kotami i domowymi gryzoniami w żadnym razie nie będzie miało pokojowego charakteru. Prędzej czy później terrier podąży w ślad za kotem i zacznie traktować go jako zdobycz.

Etymologia nazwy rasy jest niezwykle interesująca. Słowo „terrier” pochodzi od łacińskiego „terra”, czyli „ziemia”, „gleba”- innymi słowy nazwa rasy doskonale odzwierciedla charakter i specyfikę wykonywanej przez terriery pracy. Teriery pochodzą z krzyżówek psów myśliwskich, psów bojowych i wcześniejszych ras terierów. Ich hodowla była warunkowana czynnikami czysto pragmatycznymi; jeżeli w danej wsi istniało zapotrzebowanie na konkretną rasę (np. poławiaczy szczurów morskich) dokonywano kompilacji różnych ras i „produkowano” zwierzę, które spełniało ściśle określone funkcje.

Rasa psa z III grupy FCI Parson Russell Terrier

Parson Russell Terrier


Na wystawach psów, które były organizowane na terytorium Wysp Brytyjskich, przez dłuższy czas nie funkcjonowała oddzielna klasa dla terierów. Dopiero rok 1862 okazał się przełomowy - właśnie wtedy hodowcy poczęli rozgraniczać rasy w obrębie grupy terierów i tworzyć właściwe standardy rasowe. Pierwszym terierem, który uzyskał status psa rasowego był Foksterier. W krótkim czasie dołączyło do niego wiele innych ras psów. Ze zdjęć i dokumentów XIX-wiecznych dowiadujemy się, że część ras psów nie przetrwała do dzisiejszych czasów, gdyż ich hodowla z różnych względów została wstrzymana. Do ras wymarłych zaliczamy staro angielskiego teriera białego, który jest znany współczesnym hodowcom jedynie ze starych fotografii.
Angielskie teriery dały początek wielu rasom terierów na całym świecie. W Australii uzyskano, dzięki terrierom pochodzącym z hodowli angielskich, Teriera australijskiego oraz Silky teriera. František Horák w Czechosłowacji wyhodował teriera czeskiego, a w Japonii powstał Nihon Teria.

Grupa III FCI Teriery - Wygląd Terierów

Teriery to bardzo zróżnicowana grupa czworonogów; znajdziemy wśród nich psy, których waga nie przekracza 3 kilogramów i takie, które osiągają imponujące rozmiary i masę ciała (do 32 kilogramów, a nawet więcej). Jeżeli zaś chodzi o umaszczenie i okrywę włosową, jakakolwiek charakterystyka wydaje się zbędna. Niektóre psy posiadają bowiem bardzo bujny i gęsty włos, inne mają szorstką i krótką okrywę włosową, a jeszcze inne wcale nie posiadają sierści (np. amerykański bezwłosy terier, którego historia jest stosunkowo krótka).

Podział Terierów

Teriery mogą być dzielone ze względu na ich wielkość i pełnione funkcje.

Pracujące teriery myśliwskie - wykorzystywane do tropienia i śledzenia zwierzyny (zwłaszcza pod ziemią). Do współczesnych terierów pracujących zaliczamy Jack Russell Terriera i Terriera Patterdale .

Teriery zabawki - psy salonowe, które zatraciły swoje pierwotne funkcje. Znajdziemy wśród nich English Toy Terriera i Yorkshire Terriera. Pomimo kompaktowych rozmiarów psy zachowują właściwe im cechy charakteru i są niezwykle butne.

Teriery typu bull - rasy psów powstałe na skutek krzyżowania rasy terierów z buldogami. Ich cechy charakteru stanowią, zatem kompilację osobowości buldoga i teriera.

Pies rasy Airedale terrier z III grupy FCI

Airedale Terrier

Wykaz ras psów z III grupy FCI:

III grupa FCI składa się z czterech pomniejszych sekcji, w których znajdziemy kolejno:

  • teriery duże i średnie,
  • teriery małe,
  • teriery typu bull oraz
  • teriery miniaturowe.

Sekcja 1 Do grupy terrierów dużych i średnich zaliczamy następujące rasy: Airedale Terrier, Bedlington Terrier, Border Terrier, Terier brazylijski (Terrier Brasileiro), Foksterier krótkowłosy (Fox Terrier Smooth), Foksterier szorstkowłosy (Fox Terrier Wire), Irish Glen of Imaal Terrier, Irish Soft Coated Wheaten Terrier, Kerry Blue Terrier, Lakeland Terrier, Manchester Terrier, Niemiecki terier myśliwski (Deutscher Jagdterrier), Parson Russell Terrier, Terier irlandzki (Irish Terrier) i Terier walijski (Welsh terrier).

Sekcja 2 (teriery małe) obejmuje: Australijskie Terriery, Cairn Terriery, Dandie Dinmont Terriery, Jack Russell Terriery, Norfolk Terriery, Norwich Terriery, Sealyham Terriery, Skye Terriery, Teriery szkockie (Scottish Terrier), West Highland White Terriery, Teriery czeskie (Cesky terier) i Teriery japońskie (Nihon Teria).

Sekcja 3 Teriery w typie bull to: Amerykańskie Staffordshire Terriery, Bulteriery (Bull Terrier), Bulteriery miniaturowe (Miniature Bull Terrier) i Staffordshire Bull Terriery.

W sekcji 4 znajdziemy teriery miniaturowe, czyli: English Toy Terriery, Australijskie Silky Teriery i Yorkshire Terriery.

Tagi artykułu: