Udostępnij ten artykuł.

Grupa IV FCI

Grupa IV Jamniki - Pochodzenie rasy

Proweniencja Dachshundów nie jest do końca znana. Niektórzy hodowcy twierdzą, że czworonogi wywodzą się z terytorium starożytnego Egiptu; inni zaś, że rasa pochodzi z terytorium Niemiec i nie należy dopatrywać się jej pokrewieństwa z psami faraonów. Trudno jednak przeoczyć fakt, że na starożytnych, egipskich malowidłach widnieje postać psa, łudząco podobna do współczesnych jamników. Niemniej, trudno uznać malowidło za kluczowy dowód w sprawie i dlatego też często pomija się jego wartość merytoryczną.
Faktem jest jednak, że w średniowiecznych zapisach źródłowych pochodzących z terytorium dzisiejszych Niemiec znajdziemy opisy psa, które w pełni odpowiadają standardom rasy Dachshund.
Właściwa hodowla rasy jamników rozpoczęła się dopiero w XVI wieku. Psy stały się wówczas niezwykle popularne i trafiły do wszystkich, nawet najbardziej odległych, państw europejskich. Wyjątkiem były kraje skandynawskie, gdyż psy przez bardzo długi czas przystosowywały się do ciężkich warunków życia i nie mogły znieść niskich temperatur.

Nowożytne Dachshundy były wykorzystywane do pracy w charakterze psa myśliwskiego. Zakres ich działalności obejmował płoszenie zwierzyny, łowienie gryzoni oraz zaganianie dzików. Każda konkretna praca była przypisana do innej rasy jamników. Przykładowo, jamniki długowłose specjalizowały się w aportowaniu zwierzyny, zaś jamniki szorstkowłose zaganiały zwierzynę do wybranego miejsca.

Rasa psów z IV grupy fci jamnik długowłosy

Jamnik długowłosy

Jamniki - Wzorzec rasy

Typowy Jamnik ma długi korpus i muskularne, krótkie nogi. Jego przednie łapy są wyjątkowo duże, dzięki czemu może efektywnie ryć w ziemi i wyławiać małe stworzenia. Jego skóra jest na tyle luźna, aby nie dochodziło do jej obtarcia w czasie polowania (należy mieć na uwadze, że psy często gonią zdobycz przez tunel wykopany w ziemi). Jamniki mają także głęboką klatkę piersiową, która jest w stanie pomieścić pojemne płuca. Pysk jest długi; duży nos pochłania zaś wszystkie zapachy z otoczenia.

Hodowcy wyróżniają trzy rodzaje jamników, które są klasyfikowane według długości i typu płaszcza: krótkowłose, długowłose i szorstkowłose.

Jamniki - Zachowanie i temperament

Jamniki są zabawne, ale mogą być także uparte i zaborcze. Czworonogi są znane ze swoich skłonności do pogoni za małymi zwierzętami, takimi jak ptaki, wiewiórki czy myszy. W związku z tym ich współżycie z innymi zwierzętami domowymi może nie układać się po myśli właściciela. Dachshundy to bardzo wymagające czworonogi, które wymagają dużo uwagi i cierpliwości ze strony właścicieli.
Przyszli właściciele muszą dobrze przemyśleć zakup Jamnika i zastanowić się, czy podołają trudom związanym z jego wyszkoleniem i wychowaniem.
Jamniki nie powinny pozostawiać przez dłuższy czas same, gdyż mogą wykazywać tendencje destrukcyjne i niszczyć domowe sprzęty. Zwierzęta zdecydowanie najlepiej odnajdują się w przestrzeniach wiejskich i podmiejskich, gdyż mają spore pole do zabawy i harców.

rasa psów z IV grupy FCI jamnik szorstkowłosy

Jamniki szorstkowłose

Jamniki są bardzo znane ze swoich problemów z kręgosłupem. Przypadłościami typowymi dla Dachshundów są schorzenia związane z wypadaniem dysku międzykręgowego - ich powstawanie jest związane z budową ciała Jamnika ( bardzo długi kręgosłup oraz krótka klatka piersiowa). Właściciele Jamników muszą być szczególni czujni na powstanie problemu otyłości u zwierzęcia; psy z nadwagą są znacznie bardziej podatne na wypadnięcie dysku. Oprócz chorób kręgosłupa, rasa cierpi również z powodu częstych zwichnięć rzepki.

Wykaz ras psów z IV grupy FCI:

Klasyfikacja Międzynarodowej Federacji Kynologicznej przewiduje osobną grupę na rasy psów w typie Dachshund. W IV grupie FCI w sekcji 1 znajdziemy trzy podgrupy uporządkowane według wielkości. Jamniki (Dachshundy) dzielą się generalnie na: Jamniki krótkowłose (Dachshund Kurzhaar), Jamniki długowłose standardowe (Dachshund Langhaar) i Jamniki szorstkowłose standardowe (Dachshund Rauhaar). Do Jamników miniaturowych (Zwerg-Dachshund) zaliczamy: Jamniki krótkowłose miniaturowe (Zwerg-Dachshund Kurzhaar), Jamniki długowłose miniaturowe (Zwerg-Dachshund Langhaar) i Jamniki szorstkowłose miniaturowe (Zwerg-Dachshund Rauhhaar). W ostatniej podgrupie znajdują się Jamniki królicze krótkowłose (Kaninchen-Dachshund Kurzhaar), Jamniki długowłose królicze (Kaninchen-Dachshund Langhaar) i Jamniki szorstkowłose królicze (Kaninchen-Dachshund Rauhaar).

Tagi artykułu: