Udostępnij ten artykuł.

Grupa IX FCI

Historia

Tradycja hodowania małych, ozdobnych psów ma swój początek w starożytnych Chinach. Pierwsze wzmianki o małych czworonogach znajdziemy już w przekazach datowanych na 2000 lat p.n.e. Psy były hodowane przez chińską szlachtę i miały świadczyć o zamożności i wysokim stopniu społecznym właścicieli. Z tego właśnie okresu pochodzą przodkowie popularnych dzisiaj Pekińczyków i Mopsów.

Psy ozdobne i do towarzystwa mają za zadanie towarzyszyć człowiekowi i zapewniać mu rozrywkę; nie przypisuje się im żadnych funkcji pracowniczych i obowiązków, które miałyby regularnie wykonywać. Zasadniczo każdy pies może być psem do towarzystwa, jednakże tylko nieliczne znalazły się w IX grupie FCI.
Kryterium przynależności do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa jest wielkość zwierząt. Niektóre psy zostały wyhodowanego w wersji miniaturowej dla realizacji konkretnych celów. Przykładowo, teriery miały łowić pomniejszą zwierzynę, a ich niewielki rozmiar umożliwiał wchodzenie do wąskich i ciasnych tuneli. Inne psy występują jedynie w odmianie miniaturowej, a ich proweniencja i pierwotnie pełnione funkcje wyraźnie wskazują, że miały służyć jedynie celom rozrywkowym.

Psy z IX Grupy FCI Pekińczyki

Pekińczyk

Najmniejsze psy często bywają nazywane „teacup”. Niemniej, nazwa ta odnosi się do psów niewymiarowych, a wręcz karłowatych, które zostały wyhodowane przez nieuczciwych hodowców. Psy w wersji miniaturowej budzą, bowiem ogólne zdziwienie, a z drugiej strony są niezwykle popularne wśród miłośników mikrych czworonogów. Niestety, psy w typie „teacup” są zazwyczaj bardzo chorowite i o wiele częściej ujawniają się u nich schorzenia dziedziczne.
Psy ozdobne i do towarzystwa nie są zbytnio aktywne i nie mają silnej potrzeby ruchu. Właściciele nie muszą, zatem przejmować się, że pies okaże niezadowolenie z powodu długich godzin spędzonych samotnie w mieszkaniu.

Grupa IX FCI Psy ozdobne i do towarzystwa - Zachowanie i temperament

Psy ozdobne i do towarzystwa są zazwyczaj bardzo temperamentnymi i butnymi stworzeniami. Częstokroć rzucają się na osobniki o wiele od nich większe i postawniejsze. Właściciele muszą otaczać zwierzęta szczególną opieką i uniemożliwić im ataki na inne psy. W stosunku do rodziny i najbliższego otoczenia psy zachowują się zazwyczaj poprawnie i nie stwarzają żadnych problemów socjalizacyjnych. Większość maluchów jest jednak bardzo szczekliwa, co może być niezwykle uciążliwą przypadłością.

Psy ozdobne i do towarzystwa - Zdrowie i pielęgnacja

Psy ozdobne i do towarzystwa są dość chorowite, dlatego też właściciele muszą otaczać czworonogi należytą opieką. Spacery w okresie zimowym powinny być ograniczone do minimum, gdyż psy mogą się łatwo zaziębić i zachorować. Czworonogi wymagają również stałej pielęgnacji i dbałości o kondycję sierści. Właściciel musi, zatem pamiętać o kąpielach i regularnym czesaniu psa. Nie ulega wątpliwości, że psy ras ozdobnych są trudne i kosztowne w utrzymaniu. Nie każdy powinien decydować się, zatem na zakup miniaturek.

Rasa psów z IX grupy fci chihuahua

Chihuahua

Wykaz ras psów z IX Grupy FCI

Sekcja 1 - Biszony i rasy pokrewne
Biszon kędzierzawy (Bichon frise / Bichon a poil frise), Bolończyk (Bolognese), Coton de Tulear, Hawańczyk (Bichon havanais), Lwi piesek (Petit chien lion), Maltańczyk (Maltese)

Sekcja 2 – Pudle
Pudel duży (Grand caniche), Pudel miniaturowy (Caniche nain), Pudel średni (Caniche moyen), Pudel toy (Caniche Toy)

Sekcja 3 - Małe psy belgijskie
Gryfonik belgijski (Griffon beige), Gryfonik brukselski (Griffon bruxellois), Brabantczyk (Petit Brabancon)

Sekcja 4 - Psy bezwłose
Chiński grzywacz (Chinese crested dog) bezwłosy, owłosiony

Sekcja 5 - Rasy tybetańskie
Lhasa Apso, Shih Tzu, Spaniel tybetański (Tibetan spaniel), Terier tybetański (Tibetan terrier)

Sekcja 6 – Chihuahua
Chihuahua

Sekcja 7 - Angielskie spaniele miniaturowe
Cavalier King Charles Spaniel (black and tan, ruby, blenheim, tricolour), King Charles Spaniel (black and tan, ruby, blenheim, tricolour),

Sekcja 8 - Spaniele japońskie i pekińczyk
Chin japoński (Chin), Pekińczyk (Pekingese)

Sekcja 9 - Kontynentalne spaniele miniaturowe
Spaniel kontynentalny miniaturowy (Epagneul nain continental)- odmiana papillon i odmiana phalene, Rosyjski toy (Russian toy)

Sekcja 10 – Kromfohrländer
Kromfohrländer

Sekcja 11 - Małe psy molosowate
Boston Terrier, Buldog francuski (Bouledogue francais), Mops (Pug)

Tagi artykułu: