Udostępnij ten artykuł.

Grupa VIII FCI

Grupa VIII FCI Płochacze, psy aportujące i psy dowodne - Płochacze

Płochacze to psy myśliwskie, które są wykorzystywane do polowania na małą zwierzynę i ptaki. Psy nie tylko płoszą swoje ofiary i wydobywają je z krzaków i szuwarów, ale także aportują zwierzynę ustrzeloną przez myśliwych. Wiele ras płochaczy pełni swoje pierwotne funkcje, jednakże coraz więcej zwierząt towarzyszy człowiekowi w życiu codziennym i spełnia rolę psa - maskotki. Płochacze są bardzo łagodną grupą czworonogów i wspaniale rozumieją się z dziećmi i innymi zwierzętami. Bardzo ważna jest jednak ich wczesna socjalizacja, gdyż zwierzę ma z natury dominujący charakter.

Pies rasy hiszpański pies wodny z VIII grupy FCI

Hiszpański pies wodny

Psy aportujące

Psy aportujące znajdują i aportują zwierzynę, która została upolowana przez myśliwego. Aportery muszą ściśle współpracować ze swoim właścicielem, gdyż nie należą do grupy psów tropiących i nie polują na ofiarę w sposób bezpośredni. Przez cały czas towarzyszą myśliwemu i dopiero na jego wyraźny znak rzucają się w kierunku zestrzelonego ptaka. Psy aportujące, pomimo że przynależą do grupy psów myśliwskich, są bardzo łagodne i nie posiadają silnego instynktu łowieckiego. Dzięki temu mogą przebywać w jednym pomieszczeniu z mniejszymi zwierzętami, a w czasie spacerów nie ruszają w pościg za rowerami i samochodami. Głównymi przedstawicielami grupy aporterów są Golden Retrivery i Labradory, które są obecnie najpopularniejszą rasą psów. Czworonogi nie nadają się do obrony ogniska domowego, gdyż nie posiadają silnie rozwiniętego instynktu terytorialnego i są dobrze nastawione do ludzi. Większość aporterów zatraciła swoje pierwotne funkcje i przebywa obecnie w miastach.

Psy dowodne

Psy dowodne były pierwotnie wykorzystywane do wyławiania ptactwa wodnego. Dowodne mają gęstą i kudłatą sierść oraz mocny podszerstek, który zapobiega przedostawaniu się wody. Psy odnajdują się, zatem w każdych warunkach atmosferycznych i mogą pływać zarówno w ciepłej jak i lodowato zimnej wodzie. Posiadają wrodzone umiejętności pływackie, więc właściciele nie muszą obawiać się, że coś im się stanie w czasie polowania. Psy dowodne wymagają szczególnej pielęgnacji. Jako, że posiadają warstwę ochronną sierści i skóry, właściciel nie powinien używać w czasie kąpieli detergentów i szamponów. Bardzo istotna jest prawidłowa pielęgnacja włosa i jego regularne przycinanie. Wodne mogą mieć problemy z kołtunieniem sierści, ale systematyczne przeczesywanie włosa szczotką powinno rozwiązać ten problem. Psy dowodne są bardzo towarzyskie, kochają dzieci i szybko uczą się nowych komend. Mogą być trzymane zarówno w miastach jak i na wsiach- ważne jednak, aby właściciel wyprowadzał je na długie spacery i angażował się we wspólną zabawę.

Pies z VIII grupy FCI portugalski pies wodny

Portugalski pies wodny

Wykaz ras psów z VIII Grupy FCI

Sekcja 1 – Retrievery,

Retriever z Nowej Szkocji (Nova Scotia Duck Tolling Retriever), Chesapeake Bay Retriever, Curly Coated Retriever, Flat Coated Retriever, Golden Retriever, Labrador retriever

Sekcja 2 – Płochacze
Clumber Spaniel, Cocker spaniel amerykański (American cocker spaniel), Cocker spaniel angielski (English cocker spaniel), Płochacz holenderski (Kooikerhondje), Płochacz niemiecki (Deutscher Wachtelhund), Field Spaniel, Springer spaniel angielski (English springer spaniel), Springer spaniel walijski (Welsh springer spaniel), Sussex Spaniel

Sekcja 3 - Psy dowodne
Amerykański spaniel dowodny (American water spaniel), Barbet (Francuski pies dowodny), Fryzyjski pies wodny (Wetterhoun), Hiszpański pies wodny (Perro de agua Espanol), Irlandzki spaniel wodny (Irish water spaniel), Portugalski pies wodny (Cão de água Português), Romański pies wodny (Lagotto romagnolo)

Tagi artykułu: