Udostępnij ten artykuł.

Grupa X FCI

Historia

Charty, takie jak Saluki, żyły już, co najmniej 5000 lat p.n.e. Pierwsze wizerunki psów goniących za zwierzyną pochodzą z ceramiki mezopotamskiej. Czworonogi trafiły do Europy w czasach Republiki Rzymskiej i były wykorzystywane przez arystokrację do polowań na dziką zwierzynę. Bardzo szybko zdobyły uznanie w oczach myśliwych, którzy docenili ich niezwykłą szybkość, gibkość i siłę. Psy, aż do czasów Imperium Rzymskiego, pozostawały w rękach rzymskich potentatów, jednakże wraz ze schyłkiem Cesarstwa ich popularność uległa znacznemu rozszerzeniu. W czasach średniowiecznych oraz nowożytnych trafiły na dwory europejskich władców i stały się nieomal psami dworskimi.

Polskim przedstawicielem grupy chartów jest Chart Polski, którego historia sięga czasów społeczności słowiańskich. Pierwsza wzmianka o rasie pochodzi z zapisów Galla Anonima, który zauważył, że psy były wykorzystywane do polowań na ptactwo i pełniły rolę psów towarzyszących. Niestety Charty Polskie nie cieszą się obecnie dużą popularnością. Regularna hodowla zwierząt została wstrzymana po II Wojnie Światowej, a jej odtworzenie miało miejsce dopiero w latach siedemdziesiątych. Charty są niezwykle wymagającymi stworzeniami i potrzebują codziennej dużej dawki ruchu. Ich szkolenie i przystosowanie do życia w mieście napotyka się z dużymi trudnościami, dlatego też sporo osób rezygnuje z zakupu tych szlachetnych psów. Wspieranie rozwoju ras czysto polskich powinno leżeć jednak w interesie wszystkich hodowców i właścicieli zwierząt.

Charty perskie długowłose Saluki

Charty SALUKI

Współczesne Charty

Obecnie, psy nie pełnią już swoich pierwotnych funkcji. W większości państw istnieje urzędowy zakaz polowania na zwierzynę leśną przy użyciu chartów.
Dużą popularnością cieszą się wyścigi psów organizowane na Wyspach Brytyjskich i w całej Europie kontynentalnej. Psy biegają za mechanicznym zającem, który porusza się po wyznaczonym torze. W czasie wyścigów charty rozwijają imponujące prędkości. Rekordowa szybkość odnotowana w czasie zawodów psów wynosiła ponad 72 km/h!

Charty specjalizują się w łowienie zdobyczy, która pozostaje w zasięgu ich wzroku. Jako, że nie posiadają silnie rozwiniętego zmysłu węchu, muszę nadrabiać szybkością i zręcznością. W chwili wykrycia zwierzyny natychmiast rzucają się w pościg za nią i chwytają ofiarę w biegu. Uchwycenie biegnącej zwierzyny jest możliwe dzięki elastycznym plecom, długim nogom i głębokiej klatce piersiowej, która mieści duże serce i wydajne płuca. Szczupła budowa ciała zwierząt umożliwia im wykonywanie efektywnych pościgów za zwierzyną. Typowy chart posiada „lekką” i „chudą” głowę, która jest proporcjonalna do reszty ciała i upodobania go do psów w typie pierwotnym.

Charty Borzoje

Borzoje

Grupa X FCI - Charty - Wzorzec rasy psów

Charty to psy o wydłużonej budowie ciała, delikatnej głowie i długich kończynach. Zwierzęta maja wydłużone pyski oraz długie i wąskie uszy, które powinny stać do połowy swojej długości. Zdecydowana większość psów ma krótką i gładką sierść. Wśród chartów wyróżniamy także rasy szorstkowłose, które zaliczają się do najwyższych czworonogów.

Wykaz ras psów z 10 grupy FCI

Sekcja 1 - Charty długowłose
Chart afgański (Afgan hound), Chart perski (Saluki), Chart rosyjski borzoj (Barzaia)

Sekcja 2 - Charty szorstkowłose
Chart szkocki (Deerhound), Wilczarz irlandzki (Irish wolfhound)

Sekcja 3 - Charty krótkowłose
Charcik włoski (Piccolo levriero italiano), Chart afrykański (Azawakh), Chart arabski Sloughi, Chart hiszpański (Galgo espanol), Chart polski, Chart węgierski (Magyar agar), Greyhound, Whippet

Tagi artykułu: