Udostępnij ten artykuł.

Grupa X FCI - Chart angielski Greyhound

Chart angielski Greygound to rasa psa, która zaliczana jest do grupy chartów. Jest on najszybszym psem, który hodowany był w Anglii, już w czasach średniowiecza, gdzie używano go podczas polowań, a także na wyścigach psów. W egipskich grobowcach można zobaczyć mający około 5 tysięcy lat rysunek przedstawiający przodków tej rasy i z tego można wywnioskować, że pochodzą one prawdopodobnie z Egiptu, a dopiero stąd wywożone były do Chin, Persji, czy do Hiszpanii.

Natomiast teraźniejsza odmiana tej rasy powstała w Wielkiej Brytanii. Greyhoundy to rasa psów, która kojarzona była prze dłuższy czas ze szlachtą. W czasach od XI do XIV wieku według angielskiego prawa tych psów nie mogli posiadać ludzie ubodzy, gdyż było to nawet karane wyrokiem śmierci.

Ten pies jest bardzo szybkim psem, a prędkość, jaką potrafi on osiągnąć wynosi do 70 km/h. W osiągnięciu takiej szybkości na pewno bardzo pomaga mu jego smukła sylwetka. Te cechy Charta angielskiego Greyhound sprawiły, że powstała dyscyplina sportu zwana „wyścigami chartów". Dlatego obecnie ta rasa psa najczęściej używana jest właśnie podczas wyścigów psów albo po prostu, jako pies do towarzystwa. Sierść psów rasy Greyhound jest krótka oraz gładka i jest wiele jej kolorów. Greyhound może być płowy, biały, beżowy, błękitny, czarny, a nawet rudy. Te psy przeważnie żyją od 12 do 14 lat.

Psy rasy Greyhound należą do zwierząt spokojnych i delikatnych, a także do silnie związanych ze swoim stadem, dlatego bardzo szybko potrafią przywiązać się do ludzi, których traktują jak członków swojego stada. W kontaktach ze swoimi domownikami wykazują się bardzo dużą cierpliwością. Psy tej rasy, przynajmniej większość z nich zachowało jeszcze swoją skłonność do pogoni, dzięki temu właśnie idealnie nadają się do wyścigów, dlatego nie zawsze nadają się do domów, gdzie znajdują się inne zwierzęta typu królik, czy kot.

Greyhoundy to psy bardzo inteligentne, a więc bardzo szybko się uczą i doskonale potrafią sobie radzić podczas szkolenia posłuszeństwa. Oczywiście jak każdemu innemu psu tak samo i psu rasy Greyhound potrzebna jest wczesna socjalizacja, ponieważ w innym przypadku może on się po prostu nie porozumieć z innymi domowymi zwierzakami. Natomiast odpowiednio ułożony dogada się nawet z kotami. Greyhoundy mają także złożony charakter. Jednego dnia może przywitać gości z radością, a innego dnia już może zachowywać się z ostrożnością.

Ogólnie Charty angielskie Greyhound nie należą do psów ze skłonnościami do chorób, ale one również jak i inne psy posiadają parę genetycznych problemów zdrowotnych, a do najpoważniejszego z nich należy ich skłonność do wzdęć, dlatego ich pożywienie powinno być im podawane klika razy w ciągu dnia i podzielone na małe porcje. Także żeby cieszyły się one długim zdrowiem to trzeba tym psom zapewnić odpowiednią ilość ruchu. Te psy są także podatne na owrzodzenia skóry, które są dla nich bolesne, a także mają skłonność do wyższego poziomu czerwonych krwinek, niż inne rasy psów, dlatego na pewno powinny być pod opieką weterynarza.

Greyhoundy to psy, które idealnie nadają się, jako psy rodzinne, nawet w domu, gdzie są dzieci, a to, dlatego, że są niezmiernie delikatne i spokojne. Jak już wyżej było wspomniane Greyhoundy to psy, które są bardzo związane ze swoim stadem i szybko akceptują ludzi, jako członków takiego stada. Bardzo ważną cechą psów tej rasy jest ich wielka cierpliwość podczas kontaktów z domownikami.

Charty Greyhound to idealny towarzysz podczas spacerów oraz zabaw i to zarówno dla dziecka, wysportowanego młodzieńca jak i dla starszej pani. W każdym tym przypadku będzie wprost zachwycony, że może towarzyszyć swemu panu, gdyż jego największym pragnieniem jest przebywanie blisko swej ludzkiej rodziny.

Tagi artykułu: