Udostępnij ten artykuł.

Gryzienie przedmiotów przez psa

Trudności wychowawcze psów - Gryzienie przedmiotów przez psa to domena zarówno młodych, niewinnych i nierozumnych szczeniąt jak i również dorosłych psów, których energia nie została prawidłowo spożytkowana. Wielu właścicieli czworonogów boryka się z problemem pogryzionych i obszarpanych mebli, poprzewracanych przedmiotów domowych czy stłuczonych wazonów i ozdób. W poniższym artykule zamieścimy szereg porad, które pomogą właścicielom radzić sobie z niepohamowanymi zapędami zwierząt i skutecznie przytemperują ich niszczycielski charakterek.

Powszechnie wiadomo, że duże psy są w stanie dokonać dużych zniszczeń. Nie oznacza to jednak, że małe zwierzaki wywołują mniejsze szkody. Niekiedy zniszczenia spowodowane przez małe, bądź średnie psy są niepomiernie większe. Duże psy są między innymi autorami takich zniszczeń jak przekopany wskroś ogródek, obdrapane drzwi wewnętrzne, porysowane pazurami ściany, zerwane karnisze i firanki, a także podpiłowane zębami łańcuchy zabezpieczające wejście zewnętrzne. Małe psy są odpowiedzialne za mniejsze acz równie kosztowne szkody takie jak pogryzienie tapet, tapicerek i wykładzin. Do tego grona możemy doliczyć także straty związane ze zbijaniem ozdób znajdujących się na szafkach i gryzieniem ubrań leżących na fotelach i innych meblach.

Szczeniak Buldoga angielskiego pogryzł książkę

Szczeniak pogryzł książkę

Do szczególnie narowistej i obdarzonej tendencjami destrukcyjnymi rasy zaliczamy Terriery. Terriery są niezwykle energiczne i potrzebują stałej stymulacji ruchowej. Jeżeli właściciel nie umożliwi im porządnego wybiegania się po dworze, mogą zemścić się poprzez zdemolowanie mieszkania. Oczywiście „zemsta” jest ewidentnym skrótem myślowym, gdyż psy ze swojej natury nie są złośliwe. Niemniej jednak pokłady energii muszą znaleźć jakiekolwiek ujście a trudno o lepszą alternatywę dla szaleńczego biegu po dworze niż szaleńczy bieg po mieszkaniu.

Trudno dokonać jednoznacznej kategoryzacji ras i określić, które mogą być skłonne do zniszczeń, a które nie. Zarówno typowe kanapowce jak i psy nawykłe do codziennych biegów i harców mogą pustoszyć nasze mieszkanie i dawać w kość. W związku z tym możemy wysnuć wniosek, że zachowanie naszego pupila i niszczenie przezeń mieszkania wcale nie wynika z jego natury, a stanowi cechę nabytą, zdeterminowaną przez środowisko. Warto, więc pamiętać, że szkolenie i odpowiednia tresura zwierzęcia nie są jedynie fanaberią mogą przygotować zwierzę na dalszy rozwój i wpoić weń pożądane cechy.

Powody gryzienia i niszczenia mebli oraz metody ich eliminacji

Psy niszczą sprzęty domowe z przeróżnych powodów. Jednym z nich jest naturalny strach przed burzą i grzmotami. Zwierzę odreagowuje w ten sposób stres i przenosi swoją uwagę na rzeczy materialne. Naturalnie, jeżeli przebywamy w domu, staramy się izolować psa od pomieszczeń, w których znajdują się cenne sprzęty. Siedzimy blisko niego i dajemy poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli jednak nie możemy być ze zwierzęciem, a wszystko wskazuje, że pod naszą nieobecność rozpęta się burza, należy schować wszystkie, drogocenne przedmioty i umożliwić psu dostęp do miejsca zacienionego i pozbawionego okien. Bardzo istotnym jest, aby właściciel nie karał czworonoga za zachowanie, na które ten ostatni nie ma wpływu. Co innego w przypadku drapania i niszczenia mebli z powodu tęsknoty za właścicielem i samotności pupila.

Przyzwyczajanie zwierzęcia do samotności jest procesem, który trwa zazwyczaj kilka tygodni. Pierwsze wyjście z domu bywa okupione największym płaczem i stresem w związku z tym powinniśmy zabrać wszystkie cenne przedmioty i zabezpieczyć mieszkanie przed ewentualną histerią czworonoga. Powrót do domu powinien nastąpić po około dziesięciu minutach, dzięki temu pies nie przeżyje szoku i nie narobi zbyt wielu szkód. Kolejne wyjścia muszą być nieco dłuższe. Za drugim razem opuszczamy mieszkanie na 10 minut i stopniowo zwiększamy dystans czasowy. Skok nie może być jednak zbyt duży, gdyż przekreśli nasze dotychczasowe starania.

Gryzienie piłki przez psa rasy Shiba inu

Gryzienie piłki przez Shiba inu

Kiedy pies przyzwyczai się, że nasza nieobecność w domu nie jest niczym tragicznym i wcześniej czy później powrócimy do niego, możemy spokojnie udać się do pracy. Przed wyjściem warto zakomunikować psu, że wychodzimy mówimy to tonem stanowczym i w żadnym wypadku nie przesadzamy z wylewnością. Niektórzy właściciele popełniają zasadniczy błąd przed wyjściem przytulają się do zwierzęcia i zachęcają do wspólnej zabawy. Zwierzę otrzymuje, więc dwa, sprzeczne komunikaty z jednej strony pokazujemy mu, że jesteśmy chętni na czułostki, z drugiej, czym prędzej chcemy wyjść z mieszkania. Jeżeli pies pozostaje w domu przez kilka godzin należy w pewien sposób zorganizować mu czas. Dobrą metodą jest zakup zabawek, które będą służyć jedynie podczas naszej nieobecności. Zaraz po powrocie należy zabrać wszystkie maskotki i schować je aż do następnego wyjścia. Nie trzeba także przypominać, że pies musi mieć stały dostęp do wody i pożywienia. W żadnym wypadku nie zostawiajmy go, więc o suchym pysku.
Wszelkie pozytywne zachowania zwierzęcia powinny być odpowiednio nagradzane.

Łakomstwo zwierzęcia jest bardzo powszechnym powodem demolowania zarówno kuchni jak i stołów czy innych miejsc, na których trzymamy jedzenie. Najprostszą metodą jest izolowanie psa od pożywienia przeznaczonego dla ludzi. Przed wyjściem z domu należy, więc wyrzucić śmieci i schować wszystkie drobniejsze przysmaki, które mogą drażnić zmysł węchu naszego czworonoga.

Zniszczenia, które są wynikową naturalnych instynktów zwierzęcia związanych z obroną domu i właściciela, nie powinny być kategorycznie tępione. Pies, który widzi, że na zewnątrz domostwa dzieje się coś niepokojącego, stara się opuścić pomieszczenie i zaatakować wroga. Naturalnie, prowadzi to do dużych zniszczeń i kataklizmów. Najważniejsze, abyśmy przekonali zwierzę, że to my pełnimy funkcję samca alfa w stadzie i jesteśmy odpowiedzialni za wprowadzenie doń osób postronnych. Jeżeli pies zrozumie, że nie spotka go nic złego i nie musi bronić domu, powinien się uspokoić i opanować swoje zachowania. W tym celu warto zapoznać go z naszymi gośćmi, ekipą remontową czy innymi osobami kręcącymi się w pobliżu domu. 

Tagi artykułu: