Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Grzybica u psa objawy i leczenie

Grzybica u psa jest stosunkowo łatwo rozpoznawalna. Pierwszym, poważnym symptomem świadczącym o zakażeniu grzybiczym jest tracenie włosa przez psa i znaczne przerzedzenie sierści. Jeżeli zauważymy, że nasze zwierzę ma na ciele niemal całkowicie bezwłose obszary, powinniśmy wybrać się z nim do weterynarza. Im szybciej zdecydujemy się na wizytę, tym większe prawdopodobieństwo, że leczenie oprze się na stosowaniu miejscowych środków przeciwgrzybicznych.

Choroby u psów - co wywołuje zakażenie grzybicze?

Grzybicę powierzchniową skóry wywołują dermatofitozy z rodzaju Microsporum, Trichophyton lub Epidermophyton. Microsporum atakuje włos i nieowłosioną część skóry, Trichophyton - skórę, włosy i pazury, zaś Epidermophyton - fałdy skórne.

Do zakażenia może dojść na skutek bezpośredniego, jak i pośredniego kontaktu z grzybem. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi infekcji są:

  •  niesprzyjające warunki sanitarne, wilgoć.
  • nagromadzenie dużej liczby zwierząt na małym terenie.
  • mechaniczne uszkodzenia ciała u psa: otarcia, zadrapania, rany otwarte.
  • niewłaściwa dieta. Psy, których dieta jest jednostajna i obfitująca w konserwanty, są bardziej narażone na zakażenie grzybicą. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania należy podawać psu specjalne preparaty witaminowe, które mają w składzie: białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, miedź, żelazo, siarkę, witaminę A i witaminy z grupy B.
  • starsze psy są szczególnie narażone na zakażenie – osłabiona bariera immunologiczna.

Podobnie rzecz się ma ze zwierzętami bardzo młodymi i sukami w ciąży.

  • stosowanie pewnych grup leków.
  • wyniszczenie organizmu. Powstawaniu grzybicy sprzyjają cukrzyca i otyłość.
  • działanie pasożytów zewnętrznych takich jak pchły i kleszcze. Pasożyty mogą być źródłem mikrouszkodzeń skóry, co jest czynnikiem predysponującym do rozwoju zakażenia.
  • zbyt częste mycie psa. Do pielęgnacji zwierząt używamy specjalistycznych szamponów i odżywek. Stosowanie ludzkich preparatów może być bardzo szkodliwe i sprzyjać rozwojowi grzyba.

Grzybica u psa - rozpoznanie choroby

Grzybica u psa daje podobne objawy, co wiele innych chorób skórnych. Niezbędne jest, zatem przeprowadzenie rutynowego, różnicującego badania diagnostycznego. Do tego celu często wykorzystuje się lampy ultrafioletowe. Grzyby, pod wpływem światła, powinny świecić na żółtozielono. Główną metodą diagnostyczną pozostaje jednak badanie mikroskopowe. Do jego przeprowadzenie potrzebny jest zakażony włos oraz zeskrobina skórna.

Grzybica u psa leczenie

Grzybica skóry u psa może być leczona na wiele sposobów. Preferowaną metodę leczenia wybiera jednak lekarz, który najpierw ocenia stan skóry psa, a dopiero później zaleca właściwą terapię.
Kuracja miejscowa wymaga użycia jednego, wybranego produktu przeciwgrzybicznego dostępnego na rynku. W zależności od potrzeb zwierzęcia i preferencji właściciela może to być: szampon przeciwgrzybiczny, krem lub maść o działaniu miejscowym czy też specjalny roztwór od opryskiwania zmienionych chorobowo miejsc na skórze.
Terapia miejscowa trwa zazwyczaj kilka tygodni i daje dobre rezultaty.

Grzybica u psów - leczenie ogólne

Nie wszystkie przypadki kwalifikują się jednak do leczenia miejscowego. Ostra faza grzybicy wymaga leczenia ogólnego, czyli podawania psu preparatów doustnych. Weterynarze często łączą obydwie metody w celu przyspieszenia gojenia ran i usunięcia grzybów. Stosowanie leków doustnych niesie za sobą pewne ryzyko. Substancje weń zawarte mogą spowalniać pracę nerek i trzustki, w związku, z czym konieczne jest wykonywanie rutynowych badań krwi u kuracjusza.

Inną, dostępną metodą terapeutyczną jest aplikowanie psu szczepionek. Nie ulega wątpliwości, że szczepionki są jedną ze skuteczniejszych metod terapeutycznych. Ich jedynym mankamentem jest wysoka cena. Warto jednak zainwestować w zdrowie swojego pupila, zwłaszcza, że działanie szczepionek nie ogranicza się do usunięcia grzyba. Dawka leku weń zawartego uodparnia psa na działanie grzybów na okres kilku miesięcy. Szczepionka Biocan M (zwalczająca Microsporum canis ) może być stosowana już od dwunastego tygodnia życia szczenięcia. Szczepionka Insol Dermatophyton zwalcza grzyby z rodzaju Trichophyton spp. i Microsporum spp. Może być podawana od szóstego tygodnia życia szczeniąt.

Profilaktyka - Psy pies, choroby skóry psa

Nie od dzisiaj wiadomo, że lepiej jest zapobiegać chorobie aniżeli ją potem leczyć. W przypadku grzybicy profilaktyka jest niezwykle istotna. Jeżeli nie chcemy mieć pod swoim dachem chorego psa, to dbajmy o utrzymanie sterylnej przestrzeni życiowej. Nie lekceważmy niepokojących objawów takich jak: świąd, przeciągłe drapanie się za uszami, utratę włosów czy też apatię i depresję czworonoga. Chore psy są markotne i nieskore do zabawy. Właściciel musi prawidłowo odczytywać objawy i w razie konieczności interweniować.

Warto, co jakiś czas, przynajmniej raz na dwa tygodnie, czyścić legowisko psa. Jeżeli pies ma dodatkowo koc albo pled, odkażajmy go przynajmniej raz na tydzień. Nie strońmy również od kąpiel i - byle nie za często! Nie oszczędzajmy także na karmie. Dobra jakościowo karma może dostarczyć naszemu zwierzęciu baterię składników mineralnych i witamin niezbędnych do jego prawidłowego rozwoju.

Tagi artykułu: