Udostępnij ten artykuł.

Halter dla psa

Ciągnięcie smyczy przez psa stanowi jeden z największych problemów, z którymi spotykają się właściciele czworonogów na całym świecie. Problem z nauczeniem psa swobodnego chodzenia na smyczy znacznie zmniejsza komfort wspólnych spacerów. Jednocześnie, zjawisko to powoduje liczne napięcia. Bynajmniej, nie chodzi tu wyłącznie o napiętą do granic smycz, ale o relacje między psem, a człowiekiem. Jak oduczyć psa nerwowych reakcji podczas spaceru na smyczy? W trosce o łatwiejsze rozwiązanie tego problemu, producenci akcesoriów dla psów dostarczają na rynek liczne przedmioty. Jednym z nich jest halter dla psa, zwany również obrożą uzdową. Dla jednych, niezwykle skuteczne narzędzie w pracy z psem. Dla innych – kontrowersyjna i wątpliwa moralnie metoda szkoleniowa. Co to jest halter dla psa i jak powinno się go używać? Czy kantar, jak również nazywana jest obroża uzdowa, jest bezpieczny dla psa? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami.

Czym jest halter dla psa?

Liczba kontrowersji i wątpliwości, jakie towarzyszą miłośnikom tzw. pozytywnej szkoły trenowania psów, jeśli chodzi o kantar, jest spora. Na przeciwległym biegunie mamy z kolei mnóstwo osób, zachwyconych skutecznością obroży uzdowej i jej wpływem na trening zachowania psa. Jak zwykle w takich sytuacjach, prawda leży pośrodku, a wszystko zależy od tego, czy halter dla psa użyty zostanie we właściwy sposób. Zanim jednak o tym, jak używać i jak nie używać obroży uzdowej, kilka słów wstępu. Halter to nic innego, jak obroża szkoleniowa dla psów. Zbudowana jest ona z dwóch pętli – pierwsza przebiega dookoła kufy psa, druga – wokół szyi. Zasadniczym zadaniem obroży uzdowej, jest lepsza kontrola psa trzymanego na smyczy i wsparcie treningu, prowadzącego do eliminacji niepożądanych zachowań, przede wszystkim ciągnięcia smyczy. Kantar polecany jest szczególnie dla dużych psów, których właściciele mają problem z utrzymaniem zwierzęcia. Kłopoty często występują m.in. podczas spotkania z innym psem podczas spaceru lub w innych momentach, gdy pies jest pobudzony i wyrywa się do przodu. Obroża uzdowa wyposażona jest we własną, dodatkową smycz, dzięki której właściciel może kontrolować reakcje psa.

halter dla psa dużego

Jednym z najistotniejszych elementów, zapewniających właściwe użytkowanie haltera jest jego odpowiednie dopasowanie do wielkości psa. Haltery produkowane są w różnych rozmiarach, a dobór optymalnego przedmiotu w dużej mierze pozwala kontrolować zachowania psa. Wielu producentów w celu ułatwienia doboru prawidłowej wielkości haltera, podaje rasy, do których pasują poszczególne rozmiary halterów. Jest to oczywiście zapis orientacyjny, niemniej jednak, dostarcza pewnej wiedzy wszystkim tym, którzy po  raz pierwszy wybierają halter dla psa. Najmniejsze kantary przeznaczone są np. dla foksterrierów, nieco większe – dla beagle lub cocker spanieli, kolejny rozmiar to propozycja dla labradorów i owczarków, jeszcze większe dla rottweilerów, zaś największe będą idealne dla doga niemieckiego lub mastifa. Oczywiście, warto zapoznać się z informacjami podawanymi przez wybranego producenta, gdyż powyższe propozycje są raczej orientacyjne.

Halter dla psa – o czym pamiętać

Sam wybór właściwego rozmiaru obroży uzdowej, to jeszcze nie wszystko. Dobrze dobrany halter nie oznacza jeszcze sukcesu. Zanim rozpoczniemy treningi z halterem, niezbędne jest właściwe przygotowanie – zarówno psa, jak i właściciela. Wielu ekspertów twierdzi wręcz, że treningi takie powinny odbywać się pod okiem doświadczonego trenera. Poniżej zamieściliśmy kilka podstawowych zasad, których przyswojenie jest absolutnie niezbędne do właściwej pracy z halterem.

  1. Zadbaj o to, by pies zaakceptował kantar – zakładaj mu go początkowo na chwilę, by zwierzę mgło oswoić się z obrożą. Za cierpliwość, koniecznie nagradzaj swojego pupila. Czas noszenia haltera stopniowo należy wydłużać, w miarę rosnącej akceptacji psa.
  2. Kantar należy zakładać jedynie z tradycyjną obrożą lub szelkami.
  3. Kiedy twój pies ma kontakt z innym psem, zdejmij mu halter – jego używanie w tym momencie może zaburzyć naturalność relacji między zwierzętami i wywoływać stres.
  4. Pod żądnym pozorem nie należy wykonywać gwałtownych ruchów, takich jak szarpanie, lub ciągnięcie za smycz przymocowaną do haltera. Obroża uzdowa powinna ograniczać nerwowe rekcje psa samoistnie, bez dodatkowej ingerencji właściciela. Ciągniecie za smycz nie tylko może drażnić psa, ale także zrobić mu krzywdę.
  5. Nie stosuj haltera u szczeniaków.
  6. Halter dla psa nie powinien być stosowany ze smyczą automatyczną, ponieważ może to powodować liczne urazy, m.in. kręgosłupa psa.

Stosując się do powyższych zasad, użytkowanie obroży uzdowej będzie znacznie mniej stresujące dla obu stron i pozwoli uzyskać lepsze efekty szkoleniowe. Halter dla psów, mimo swej skuteczności w szkoleniu, wywołuje spore kontrowersje.

halter u psa mieszańca

Wielu entuzjastów szkolenia tą metodą, wskazuje na liczne zalety kantara, jednak nie brakuje głosów mówiących, że obroża uzdowa może być dla psa niebezpieczna i mało humanitarna. Niekwestionowane zalety halterów, to m.in.:

  • łatwa kontrola dużych psów, o większej wadze i żywiołowej naturze – halter dla psa pozwala kontrolować większego psa praktycznie bez użycia siły, co jest niezwykle istotne w sytuacji, kiedy potężny pies prowadzony jest na smyczy przez osobę o drobniejszej budowie,
  • obroża okalająca kufę, wywołuje delikatny nacisk na pysk psa – podobnie, jak robiła to jego matka w dzieciństwie, w celu zdyscyplinowania szczenięcia. Z kolei obroża na szyi naciska na grzbiet, co również uruchamia automatyzm, przypominając zachowanie suki, która łapała szczeniaka za kark. Powoduje to natychmiastowe uspokojenie psa,
  • obroża uzdowa nie ogranicza w żaden sposób naturalnych czynności psa. Otwieranie pyska, szczekanie, pobieranie jedzenia – kantar, inaczej niż kaganiec, nie krępuje ruchów i nie działa ograniczająco na psie zachowania.

Skoro halter ma tak wiele zalet, skąd w takim razie negatywne oceny przeciwników tej metody? Większość z nich, nie potrafi zaakceptować faktu, jak działa halter dla psa. Zwracają oni uwagę na fakt, że używanie obroży uzdowej nierozerwalnie związane jest z wywieraniem fizycznego nacisku na psa. Nacisku, który może doprowadzić do sytuacji stresowych i powodować agresję. Jeśli jednak odpowiednio przygotujemy naszego pupila do noszenia obroży uzdowej, możemy łatwo uniknąć takich reakcji.

Tagi artykułu: