Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Harzer Fuchs

Harzer Fuchs pies zagrożony wymarciem

Harzer Fuchs to staroniemiecka rasa psów pasterskich. Psy są zagrożone wymarciem podobnie jak wszystkie stare rasy, które były niegdyś hodowane do wykonywania określonych czynności gospodarskich, które obecnie nie mają już żadnego znaczenia, np. ochrona owiec na wypasie. Harzer Fuchs nie zostały uznane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną i większość krajowych związków kynologicznych.

Harzer Fuchs opis

Psy Harzer Fuchs mają nieco lisi wygląd. Dorosły osobnik osiąga średnio od 50 do 60 centymetrów wysokości w kłębie i 22-28 kilogramów wagi. Dopuszczalnymi typami umaszczeń są: czerwień oraz wszystkie odcienie kremowości. Harzer Fuchs są psami długowłosymi i mają gęste podszycie chroniące je przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Cechą szczególną wyglądu jest długi, puszysty ogon, który bardzo upodobania psy do lisów. Poszczególni przedstawiciele rasy mogą się znacznie od siebie różnić (jeden pies może mieć uszy stojące, drugi – oklapnięte). Wygląd czworonogów nie był dla hodowców sprawą priorytetową; o wiele ważniejsze zdawało się zachowanie walorów użytkowych.      

Temperament

Harzer Fuchs jest psem inteligentnym i chętnym do pracy. Chętnie poddaje się szkoleniu i z reguły nie stwarza problemów wychowawczych. Jest szybki, zwinny, bardzo energiczny i ma ogromne zapotrzebowanie na ruch. Zupełnie nie nadaje się do mieszkania w miastach. Właściciel musi zapewnić psu odpowiednią dawkę aktywności fizycznej w ciągu dnia, angażując się najlepiej w część ćwiczeń. Właściwie uspołecznione psy będą przyjaznymi i spokojnymi towarzyszami człowieka.

Ze względu na zdolność do szybkiego uczenia się i łatwości w nawiązywaniu kontaktów z opiekunem, Harzer Fuchs doskonale sprawdzają się we wszystkich psich sportach.

Pies rasy Harzer Fuchs

Pies Harzer Fuchs, fot. ayinkosh

Niemieckie psy pasterskie

Harzer Fuchs to tylko jedna ze staroniemieckich ras psów pasterskich. Większość z nich znana jest tylko na terenie Niemiec i nigdy nie wyszły poza rodzime granice. Znajdziemy wśród nich taki rasy jak: gelbbacke, strobel, schafpudel, hütespitz, stumper itp.

 

Wszystkie rasy/odmiany staroniemieckiego owczarka są do siebie bardzo podobne. Jedynym elementem różnicującym jest zasięg występowania. Budowa ciała, wielkość, gęstość włosa i podszycie odpowiadają warunkom terenowym i klimatowi regionu. Umaszczenie i inne szczegóły anatomiczne nie są istotne.

Rasa Harzer Fuchs nie została zbyt dokładnie opisana. Nie istnieje zbyt wiele opracowań (nawet w języku niemieckim) traktujących o jej rozwoju. Jeżeli są Państwo ciekawi, jak mogą wyglądać przedstawiciele rasy, zapraszamy do naszej galerii (galeria zdjęć psów Harzer Fuchs).

Szczeniak psa Harzer Fuchs

Szczeniak Harzer Fuchs

Cena szczeniąt Harzer Fuchs to koszt od 400 do 450 EURO. Źródło (dhd24.com)

Tagi artykułu: