Udostępnij ten artykuł.

Historia owczarka kaukaskiego

Owczarek kaukaski jest dużym, masywnym psem z puszystszą sierścią. Jest to rasa psa należąca do grupy molosów, dziś powszechnie wykorzystywanych jako psy pasterskie i stróżujące. Przodkowie molosów pochodzili z Azji, a do Europy zostali sprowadzeni przez starożytnych Rzymian.

Historia owczarka kaukaskiego

Sam owczarek kaukaski został wyhodowany w Kaukazie, przynależącym do byłego ZSRR. Psy te szybko odnalazły się w surowych warunkach górskiego klimatu, były bystre i bardzo samodzielne. Owczarek kaukaski nie miał zbyt dużych wymagań, nie przeszkadzał mi chłód, ani kiepskie jedzenie. Jego głównym zadaniem było pomagać pasterzowi w pilnowaniu stada owiec. Sprawdzał się w tym doskonale. Pasterz mógł spokojnie pozostawić owczarka samego ze stadem liczącym setki owiec. Fakt, że owczarki przez wiele lata znosiły trudne warunki klimatyczne, a także nie były zbytnio rozpieszczane, sprawił, że stały się one psami o silnych i specyficznych charakterach. Cechowała ich masywna budowa, gęsta sierść i zdecydowana postawa.

historia owczarka kaukaskiego psa

Kaukaski owczarek był nie tylko wiernym i pomocnym towarzyszem pasterzy, ale również doskonałym psem stróżującym i obronnym. Od momentu wyhodowania psy te przez wiele lata żyły wyłącznie na terenie Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu. W latach 60. XX wieku zostały sprowadzone do Europy. Mieszkańcy Starego Kontynentu bardzo szybko zorientowali się, że owczarki są silne, odporne na zimno, łatwo adaptują się w nowych warunkach, a także są niezwykle czujne. W okresie zimnej wojny, owczarki kaukaskie pomagały milicjantom i żołnierzom strzec granic Muru Berlińskiego. W Polsce owczarki zaczęły się pojawiać w latach 80.

Owczarek kaukaski historia współczesna

Współcześnie w Polsce ludzie często decydują się na kupno owczarka kaukaskiego, gdyż są przekonani, że będzie dobrym stróżem ich domu. W końcu stróżowanie od wieków było jedną z jego głównych funkcji. To prawda, że owczarek kaukaski doskonale sprawdza się w roli obrońcy, należy jednak pamiętać, że nie jest to pies, który dobrze się czuje w mieście. Największą katorgą dla niego jest bytowanie w ciasnym mieszkaniu. Często nawet ogród nie jest  wystarczający, gdyż pamiętajmy, że ten kaukaz pies pierwotnie mieszkał na rozległych powierzchniach, przemierzał setki kilometrów i praktycznie wciąż był w ruchu.

historia owczarka kaukaskiego (kaukaza)

Jeżeli decydujesz się na kupno lub adopcję owczarka kaukaskiego, to zastanów się kilka razy. Pomyśl, czy będziesz w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki. Nie chodzi tu o wyborowe jedzenie, ale o przestrzeń do swobodnego biegania. Ponadto owczarka powinno się socjalizować już w pierwszych miesiącach życia. Owczarek kaukaski nie potrzebuje zbytniej czułości, ale jasno postawionych zasad, gdyż są to psy lubiące dominować i stawiać własne warunki. W końcu przez dziesiątki lat uczyły się tej samodzielności, gdyż musiały same się o siebie troszczyć.

Tagi artykułu: