Udostępnij ten artykuł.

Historia psów pasterskich

Psy pasterskie w czasach nowożytnych

     Pierwsze wzmianki o psach pasterskich pochodzą z czasów wczesnonowożytnych, kiedy upowszechniła się hodowla świń oraz zwiększyła liczebność pogłowia bydła – pasterze nie byli już w stanie samodzielnie upilnować stad. Średniowiecze pozostawiło nam oczywiście sporo opisów psów, jednakże dotyczą one przede wszystkim psów myśliwskich. O psach pasterskich wspomina się rzadko lub prawie wcale.

   Rolą psów pasterskich było pilnowanie i zaganianie bydła, a także rozdzielanie walczących zwierząt. Już samo przeznaczenie czworonogów pozwala nam wyobrazić sobie, jak musiały wyglądać. Najważniejszy przymiotem była umiejętność samodzielnego podejmowania decyzji. Psy musiały być w pełni samowystarczalne. Z racji tego, że pracowały ze zwierzętami hodowlanymi, nie mogły wykazywać skłonności do agresji i rzucać się na bydło. Oczywiście, psy pasterskie nierzadko podszczypywały i podgryzały zwierzynę, jednak nie było to nazbyt bolesne, a tym bardziej ukierunkowane na wyrządzenie krzywdy.

Wygląd psów pasterskich

    Pomimo, że wszystkie Owczarki zachowują pewne stałe cechy, niektóre rasy posiadają własne, specyficzne przymioty fizyczne, np. odmienną długość/fakturę włosa, oryginalne umaszczenie oraz wielkość. Psy żyjące na terenach zimnych posiadają naturalną barierę ochronną, która sprawia, że mogą funkcjonować w trudnych warunkach atmosferycznych. Psy pracujące w rejonach śródziemnomorskich mają z reguły włos krótki i gładki.
Hodowcy z różnych rejonów świata nierzadko łączyli kilka typów owczarków w poszukiwaniu optymalnego modelu psa pracującego.

Pasterz z owcami

Pasterz i stado owiec

Historia psów pasterskich w XIX wieku

     Hodowla owiec w Europie rozwijała się przez kilka stuleci, aby osiągnąć apogeum w XIX wieku. Liczebność populacji owiec w tym okresie przekraczała 200 milionów sztuk! Owczarki i psy pasterskie stały się wówczas niezbędnym dopełnieniem każdego gospodarstwa – bez nich utrzymanie ładu w stadzie byłoby wręcz niemożliwe. W każdym gospodarstwie hodowlanym funkcjonowała przynajmniej dwójka czworonogów – jeden z nich pracował w obejściu, drugi zaś towarzyszył owcom w czasie pasienia. Każdy kraj posiadał swoją własną odmianę Owczarka, która w istocie była bardzo podobna do wersji oryginalnej. Wszystkie Owczarki były psami dużymi, silnie owłosionymi, o nieco dzikim i pierwotnym wyglądzie. Cechy osobowościowe również pozostawały tożsame.

     XIX wiek był czasem wielkich rewolucji i przyniósł znaczące zmiany w mentalności społecznej. Jako że nauki medyczne rozwijały się w błyskawicznym tempie a poziom świadomości mieszkańców Europy – czy to w dziedzinie higieny, czy też odżywiania – stale wzrastał, średni wiek życia człowieka uległ znaczącemu podwyższeniu. W związku z tym, że ludzie potrzebowali coraz większej przestrzeni życiowej, zaczęli anektować tereny wiejskie – a w szczególności pastwiska. Hodowla owiec, a co za tym idzie – psów,  zaczęła tracić na znaczeniu. Z racji tego, że spora część czworonogów pozostała bez pracy, hodowcy musieli znaleźć im nowe stanowiska. I tak popularne w XIX wieku owczarki niemieckie znalazły zatrudnienie w służbach państwowych oraz przy pracach publicznych.

Pies pasterski jego historia

Pies pasterski

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna odnotowuje następujące rasy w obrębie I grupy klasyfikacji rasowej:
Bearded Collie, Beauceron, Border Collie , Briard, Ca de bestiar, Collie długowłosy, Collie krótkowłosy, Duży szwajcarski pies pasterski, Kelpie, Komondor, Kuvasz, Mudi, Owczarek australijski, Owczarek belgijski, Owczarek chorwacki, Owczarek holenderski, Owczarek kataloński, Owczarek niemiecki, Owczarek pikardyjski, Owczarek pirenejski, Owczarek południoworosyjski Jużak, Owczarek portugalski, Owczarek staroangielski, Owczarek szetlandzki, Owczarek z Bergamo, Pies z Maremmy i Abruzzów, Polski owczarek nizinny, Polski owczarek podhalański, Puli, Pumi, Saarlooswolfhond, Schapendoes, Schipperke, Słowacki czuwacz, Welsh Corgi Cardigan, Welsh Corgi Pembroke, Wilczak czechosłowacki.

rozwój psa pasterskiego,dawne czasy i psy pasterskie, historia owczarków i psów pasterskich, historia psa pasterskiego, historia psów, historia psów pasterskich, jaka jest historia psów pasterskich, jaką rolę pełniły psy pasterskie, owczarki i psy pasterskie, pies pasterski, pies pasterski historia, pies pasterski i średniowiecze, psy pasterskie historia, psy pasterskie pochodzenie, psy pasterskie rys historyczny, psy pasterskie w czasach nowożytnych, rola psów pasterskich, wygląd psów pasterskich, pies pasterski jego historia, jaka jest historia psa pasterskiego, pies pasterski w dawnych czasach, pies pasterski jego historia rasy, historia rasy pies pasterski,

Tagi artykułu: