Udostępnij ten artykuł.

Historia rasy Mops

Mopsy rozwijały się na Dalekim Wschodzie, a ich historia sięga 1000 r. p.n.e.  W czasie panowania dynastii Sung (960-1279 r. p.n.e.) psy podobne do mopsów występowały pod nazwą " Lo-chiang-sze" lub " Lo-sze". To właśnie one są uznawane za przodków współczesnych czworonogów.
Wzmianki o mopsach znajdziemy już u Konfucjusza ( 551 r. p.n.e.), który pisze o małych, krótkonosych psach, wożonych na polowania. Trudno powiedzieć czy brały w nich udział – biorąc pod uwagę predyspozycje fizyczne, jest to wielce wątpliwe. W innych przekazach źródłowych występowały również pod nazwą PAI oraz HAPA (pies spod stołu), ponieważ mieściły się pod małymi, chińskimi stolikami.

W X wieku p.n.e. w Chinach żyły trzy typy psów: lwi piesek, pekińczyk i krótkowłosy Lo-Sze, który jest prawdopodobnie przodkiem współczesnych Mopsów. Wizerunki krótkowłosych psów przedstawione w Cesarskiej Księdze Psów przedstawiają de facto współczesne mopsy. W tym też okresie powstały pierwsze wzorcowe opisy rasy. Pierwszym śladem występowania Mopsów na terenie Europy – bądź wiedzy o rasie – był obraz pędzla włoskiego malarza Pisanello namalowany w 1425 roku. Psy były nazywane w Anglii Pugami i Holenderskimi Mastifami, we Francji – Carlinami, w Holandii – Mopshondami. Pomimo źródeł ikonograficznych datowanych na okres średniowiecza, większość kynologów uważa, że psy trafiły do Europy dopiero w XVI wieku – najprawdopodobniej z flotą holenderską. Mopsy bardzo szybko zyskały popularność w kraju wiatraków, o czym świadczą ich liczne przedstawienia portretowe. Najbardziej znany jest bodaj portret córki szwedzkiego kanclerza Alexa Oxenstiera , Anny , z mopsem namalowany w 1620 roku. Do historii przeszedł także Mops Pompey stanowiący własność księcia Wilhelma Orańskiego (1533-1584) – pies, wszczynając alarm, uratował księciu życie. Mops stał się swoistym herbem Orańczyków, którzy przenosząc się do Anglii w celu objęcia tronu królewskiego, zabrali ze sobą pokaźną grupę czworonogów – tym samym zapoczątkowali pierwszą hodowlę rasy.

Historia rasy Mops Obraz namalowany przez James Tissot Młoda dama w łodzi

"Młoda dama w łodzi z Mopsem" namalowany przez James Tissot, 1870 r.

W XVII i XIX wieku niemieckie fabryki porcelany realizowały sporo zamówień na figurynki mopsów, co dodatkowo przysporzyło rasie sławy. Mopsy były natchnieniem dla wielu artystów m.in. Jose de Goya ( portret Markizy de Pontejos z mopsem, 1785 ) czy też Williama Hogartha. Jednym z bardziej znanych czworonogów jest Mops królowej Józefiny imieniem Fortune, który zginął na skutek ran odniesionych w czasie walki z buldogiem kucharza cesarza Napoleona Bonaparte. Do Rosji Mopsy trafiły w drugiej połowie XVIII wieku; po dziś dzień możemy podziwiać wspaniały portret Katarzyny Wielkiej w towarzystwie gromady mopsików.

W pierwszej połowie XIX wieku w Anglii wyodrębniły się dwa typy Mopsa, które różniły się między sobą umaszczeniem. Mopsy w typie Morrisona miały ciepłe, jasnobeżowe umaszczenie przechodzące wręcz w pomarańcz. Psy w typie Willoughby miały wręcz umaszczenie z czarnymi nalotami. W drugiej połowie XIX wieku nastąpiło zmieszanie obu typów, a niedługo później powstał Kennel Club, w którym zarejestrowano ponad 60 mopsów. W 1882 roku założono pierwszy British Pug Dog. Anglia od samego początku przoduje w hodowli rasy.
Trzy lata po założeniu organizacji Mopsy trafiły do Ameryki w 1885. O ile w XIX wieku AKK zarejestrował zaledwie kilka mopsów, o w 1926 roku do księgi wpisano już 5234 czworonogów.

Księżniczka Ekaterina Dmitriewna Golitsyna z Mopsem Louis Michel van Loo

Księżniczka Ekaterina Dmitriewna Golitsyna z Mopsem namalowany przez Louis Michel van Loo, (1759)

Historia rasy Mops - Mopsy w Polsce

Pierwsze Mopsy pojawiły się w Polsce w początkach XVIII wieku, o czym świadczą liczne przedstawienia portretowe. W pałacu w Nieborowie znajduje się portret kasztelanowej Anny Orzelskiej malowany przez znanego artystę Antoine Pesne, datowany na 1730 rok, na którym oprócz szlachcianki widnieje postać Mopsa z tradycyjnie obciętymi uszami.
Psy były bardzo cenione wśród wyższych warstw szlacheckich, a kilka czworonogów mieszkało również na dworze króla Stanisława Augusta.  O mopsie pisze również Ignacy Krasicki w swojej bajcie " Kurta i mops":

- Dlaczego ty śpisz w izbie a ja marznę na mrozie?

Mówił mopsu tłustemu kurta na powrozie

- Dlaczego? Ja ci zaraz ten sekret wyjawię

Odpowiedział mops kurcie: ty służysz, ja bawię.

W XIX wieku Mopsami zaczęło interesować się bogate mieszczaństwo, zaś pod koniec wieku psy były bardzo popularne wśród wszystkich warstw społecznych. W 1866 roku "Gazeta Rolnicza" przekazała informacje o planowanej wystawie rolniczej, na której miały objawić się także pugi: " Pieski pokojowe, w Warszawie bardzo lubiane przez specjalistki, w rasie mopsów zawsze licznie były nadsyłane" .

Psy rasy Mops

Dzisiejsze psy Mopsy

W pierwszej polskiej książce kynologicznej (1893), "Pies jego gatunki, rasy, wychowanie, utrzymanie, użytki, układanie, choroby i leczenie” autorstwa Stanisława Rewińskiego czytamy, że " Mops gruby, krępy, opasły, z krótką, śmiesznie do góry zadartą mordą, z okrągłym i szerokim łebkiem, z uszkami sterczącymi do góry i w końcach tylko zwisłemi, z krótkim, zakręconym i na grzbiet zadartym ogonkiem, maści czarniawej na grzbiecie i zupełnie czarnej na pyszczku i policzkach, o chrapliwym glosie, zastąpił dzisiaj charcika i bardzo sie upowszechnił, chociaż przed kilkunastu laty stanowił prawdziwą rzadkość ".

Pomimo ,że XX wieku był dość ciężki dla mopsów – dwie wojny, katastrofalne zmniejszenie liczebności populacji – rasa przetrwała i dziś cieszy się dużą popularnością w naszym kraju.

Cena szczeniąt Mopsów z rodowodem to koszt od 1500 do 4000 złotych.

Tagi artykułu: