Udostępnij ten artykuł.

Historia rasy Yorkshire Terrier

Yorkshire Terier był początkowo znany jako Broken Terrer Haired Scotch, a następnie jako Toy Terrier. Właściwa nazwa rasy została utrwalona w 1874 roku.

Warto pamiętać, że wszystkie teriery były pierwotnie psami myśliwskimi, a Yorki nie stanowią w tym względzie wyjątku. Niestety, wraz z upływem czasu użytkowość terierów zaczęła się zawężać, aż koniec końców ograniczyła się do pola towarzyskiego. Współczesne Yorkshire teriery pełnią funkcje zwierząt do towarzystwa i trudno sobie wyobrazić, że mogły niegdyś służyć myśliwym w czasie polowań. Czy tak mały i słodki mógłby sprawdzić się jako czworonóg myśliwski? Nieprawdopodobne a jednak prawdziwe!

Historia rasy Yorkshire terrier

Yorkshire Teriery to psy o wyspiarskich korzeniach. Nazwa rasy pochodzi od hrabstwa Yorkshire, z którego mieli pochodzić przodkowie współczesnych miniaturek. Na podstawie wyglądu rasy uważa się, że do jej wyhodowania wykorzystano trzy rasy psów przywiezionych ze Szkocji do Anglii przez górników i robotników. Są to: Clydesdale, Paisley i Skye.
Yorki były od zawsze utożsamiane z  ratterami, czyli psami wykorzystywanymi do zabijania szczurów i robactwa ukrywających się w małych pomieszczeniach. Oczywiście jest w tym dużo prawdy. Małe rasy psów doskonale radziły sobie z wyłapywaniem pasożytów, gdyż z łatwością wchodziły w najmniejsze i najciaśniejsze kąty. Popularne miniaturki pracowały niegdyś w kopalniach i innych zakładach państwowych, pomagając pracownikom w walce z pasożytami. Funkcje psów nie ograniczały się jednak do rattingu! Myśliwi bardzo szybko odkryli instynkt łowiecki Yorków i wykorzystali je do polowań na drobną zwierzynę leśną. Yorki bardzo umiejętnie polowały na zwierzęta, które żyły w jaskiniach i norach leśnych. Może się to wydawać dość śmieszne, ale myśliwi nosili Yorki w kieszeni, gdy udawali się na polowanie na lisy, borsuki i inną małą zwierzynę. Po dotarciu na miejsce napuszczali miniaturki na nory, które były przezeń bardzo sprawnie rozkopywane.

historia rasy yorkshire terrier

Yorkshire Terrier - Mrs. Foster's "Huddersfield Ben" and Lady Giffard's "Katie" c. 1870

Dzikie zwierzęta zapędzone w ślepą uliczkę i otoczone ze wszystkich stron mogły stać się bardzo agresywne (szczególnie jeśli broniły swoich młodych). Yorkshire Terrier musiały odznaczać się zatem dużą odwagą i męstwem, aby szybko dotrzeć do zdobyczy i ja obezwładnić. Niektóre Yorki do dziś zachowały swoją awanturniczą naturę i wrodzony instynkt myśliwski. Przyjmując Yorka pod dach, raczej zrezygnujmy z pomysłu zakupu szczurów, chomików i innych gryzoni!

Huddersfield Ben – pierwowzór współczesnego Yorka

Huddersfield Ben to jeden z najsłynniejszych psów rasy Yorkshire Terrier i jednocześnie jej protoplasta. Urodził się ok. 1865 i zmarł 23 września 1871.  Był laureatem wielu nagród; wygrywał konkurst na najlepszego psa wystawowego i zawody w łapaniu szczurów.  Ben był nieco większy niż standardowy Yorkshire Terrier, niemniej patrząc na grafiki z epoki możemy dojść do wniosku, że jest niemal taki sam jak współczesne Yorki.

Pies został wyhodowany przez pana W. Eastwood w Leeds  w Anglii. Rzucając okiem na rodowód psa, możemy dojść do wniosku, że był wyhodowany zgodnie z zasadami linebredu (skrzyżowania matki z synem).

 

XX wiek i popularnośc rasy York

Początek XX wieku był dość ciężkim okresem dla rasy. Popularność Yorkshire Terrier zaczęła gwałtownie spadać. Dopiero w czasie II wojny światowej nastąpił pewien przełom. Stało się to za sprawą małego Yorka imieniem Smoky. Smoky służył przez pewien czas w  piątym pułku Air Force na Pacyfiku. Jeden z amerykańskich żołnierzy znalazł Smoky’ego w dziurze po bombie w pobliżu granicy japońskiej w Nowej Gwinei.

Piesek nie rozumiał wprawdzie poleceń w języku angielskim i japońskim, ale szybko stał się częścią oddziału. Brał udział w ponad 150 nalotach powietrznych i 12 morskich misjach. Żołnierze wychwalali niesamowitą odwagę psa, który stał się nie tylko ich pomocnikiem, ale także przyjacielem. Służąc u żołnierzy amerykańskich, szybko nauczył się zabawnych sztuczek, które nie tylko dawały żołnierzom rozrywkę,  ale także ratowały ich od opresji. To właśnie dzięki dzielnemu psiakowi, udało się przeprowadzić linię telegraficzną biegnącą przez terytorium wroga! Kto by podejrzewał, że mały, bezbronny piesek będzie tajemną bronią wojsk amerykańskich?

Po wojnie Smoky spędzała czas odwiedzając szpitale kombatanckie wraz ze swoim panem,  Williamem Wynne, człowiek, który go znalazł.

Współczesność

Obecnie Yorskshire Terier jest jedną z najbardziej popularnych ras psów miniaturek na świecie.

Ciekawostka!

Yorki stały się psami do towarzystwa dopiero w czasach wiktoriańskich. Wcześniej pełniły funkcje zwierząt użytkowych.

Paisley Terrier

Wymarła rasa psów Paisley Terrier

Tagi artykułu: