Udostępnij ten artykuł.

Historia Spanieli tybetańskich

Pochodzenie Spanieli tybetańskich

   Badacze, zajmujący się pochodzeniem i historią azjatyckich ras psów, przychylają się do tezy, że spaniel tybetański – popularnie zwany "tibby" – jest swoistym „odbiciem” przodka wszystkich niewielkich ras azjatyckich: Pekińczyków, Lhasa apsko, Shih tzu, Mopsów czy China japońskiego. Zdaniem naukowców Spaniel tybetański stał się protoplastą China japońskiego w dość pokrętny sposób. Otóż psy miały zawędrować z Tybetu, przez Chiny, do południowej Korei, a stamtąd do Japonii.

   W okresie średniowiecza większość psów pozostawała w posiadaniu możnowładców. Ci traktowali je nieomal jak świętość i chętnie składali w darach zagranicznym posłom. Sporo przedstawicieli rasy żyło także w klasztorach, pełniąc rolę stróżów. Były czujne i bardziej pobudliwe od mastiffów, zatem doskonale sprawdzały się jako psy alarmowe, budząc swoim szczekaniem silne lecz ospałe mastiffy. Aż do XIX wieku rasa rozwijała się w izolacji, dzięki czemu współczesne spaniele są zdrowe i prawie że identyczne jak te występujące w Tybecie kilkaset lat temu.

Magiczne funkcje psów

    W lamaiźmie istnieje przekonanie, że mantra może zostać spisana na kawałku papieru i umieszczona we środku młynka modlitewnego. Tyle razy ile młynek zostanie obrócony, tyle razy mantra pójdzie w niebiosa. Aby modlitwa była skuteczniejsza i z całą pewnością wysłuchana przez świętych, kapłani ćwiczyli spaniele i przyuczali do kręcenia młynków. Spały również z mnichami, aby zapewnić im ciepło. Zdaniem kynologów, zajmujących się historią poszczególnych ras, spaniele miały duże szczęście, gdyż – zważywszy na swoje funkcje -  przetrwały w niezmienionej postaci do dnia dzisiejszego. 

Mlynki modlitewne w tybecie, które kręciły Spaniele tybetańskie

Młynki modlitewne w Tybecie

Z Tybetu do Europy

   Historycy spierają się, kiedy psy miały trafić do Europy. Niektórzy miłośnicy rasy sądzą, że spaniele trafiły na Stary Kontynent już w XVI wieku za sprawą Marco Polo. Inni mówią natomiast o psach „jezuickich”, które przybyły do Europy w XVII i XVIII stuleciu z Chin i Japonii wraz z jezuitami. Pierwsze wzmianki o spanielach tybetańskich w Europie pochodzą jednak z końca XIX stulecia, kiedy pierwsze osobniki  przyjechały z panią Mc Laren Kortison do Birmingham w 1848 roku. Arystokratka miała zaprezentować je w czasie wystawy psów rasowych, która odbywała się w tym czasie w mieście, oraz na wystawie Crufta.

Sześć lat później pułkownik Bailey przywiózł do Anglii jeszcze parkę osobników, a w niedługim czasie dowiózł kolejne osobniki.  W okresie międzywojennym wydawało się, że istnienie rasy nie jest zagrożone; coraz więcej osób zgłaszało chęć zakupu rasowych szczeniąt. W tym też czasie zarejestrowano kilka hodowli. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej pierwsze Tibby trafiły za ocean – do Ameryki Północnej. W 1934 roku brytyjski Kennel Club stworzył pierwszy wzorzec rasy; pod koniec lat 30. XX wieku na Wyspach Brytyjskich żyło ok. 100 przedstawicieli rasy. Niestety, epidemia nosówki i II wojna światowa spowodowały, że dobrze rozwijająca się hodowla popadła w ruinę. Wojnę przeżyło zaledwie kilka osobników i to właśnie one posłużyły do późniejszej rekonstrukcji rasy.

Historia Spanieli tybetańskich - Spaniele tybetańskie z 1899 roku

Zdjęcie Spanieli tybetańskich z 1899 roku

    W  1946 roku Lady Wakefield powróciła z Indii do Wielkiej Brytanii, przywożąc ze sobą dwa spaniele tybetańskie – psa Lamę i złotoczerwoną suczką Dolmę. Rok później na Wyspy Brytyjskie (także z Indii) trafił pies Garpon oraz black&tan suczka Potala. Wszystkie współczesne spaniele tybetańskie pochodzą w prostej linii od tych czterech psów oraz kilku niedobitków z przedwojennej hodowli.
     Dzięki staraniom i dobrej woli hodowców spaniele tybetańskie bardzo szybko pojawiły się na wystawach w Wielkiej Brytanii. Około dziesięć lat po wojnie angielski związek kynologiczny rejestrował kilkadziesiąt psów rocznie. W 1959 roku ponownie zdefiniowano wzorzec rasy.  W latach sześćdziesiątych pierwsze osobniki pojawiły się w Europie kontynentalnej. Duża część populacji zamieszkuje obecnie rejony Skandynawii.

Rasa psa Spaniel tybetański

Spaniel tybetański dziś

Jako ciekawostkę warto dodać, że jest to najpopularniejsza azjatycka rasa psów w Szwecji i Norwegii.

dzieje spaniela tybetańskiego, historia psa, historia psa spaniel tybetański, historia rasy spaniel tybetański, historia spaniela tybetańskiego, historia spanieli tybetańskich, jak powstał spaniel tybetański, paraabso, pies tibbie, pies tibby, rasa psa spaniel tybetański, skąd pochodzi spaniel tybetański, skąd się wywodzi spaniel tybetański, spaniel tybetanski, spaniel tybetański, spaniel tybetański historia, spaniel tybetański historia psa, spaniel tybetański historia rasy, spaniel tybetański historia rasy psow, spaniel tybetański jego historia, spaniel tybetański korzenie, spaniel tybetański linia pochodzenia, spaniel tybetański pochodzenie, spaniel tybetański początki, spaniel tybetański rys historyczny, spaniele tybetańskie, tibbie, tibetan spaniel

Tagi artykułu: