Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Hokkaido (Hokkaido inu)

Historia

Hokkaido Inu to jedna z najstarszych japońskich ras psów. Badania genetyczne ras z Japonii dowodzą, że Ainu trafiły na wyspę Hokkaido razem z drugą falą kolonizatorów wysp Japońskich ok. 200 r. p.n.e. Od tej pory praktycznie nie zmieniły swojego wyglądu. Zachowały jednolity materiał genetyczny, który notabene jest tożsamy do Ryuuku – psa z Okinawy uznawanego obecnie za najbardziej zbliżonego do pierwotnego psa japońskiego z epoki Jomon (ok. 5000 p.n.e.).

Historia Hokkaido Inu jest mocno związana ze starożytnym plemieniem Ajnów – pierwotnych osadników wysp japońskich utożsamianych z ludźmi tworzącymi kulturę Jomon. Hokkaido Inu były rzadko krzyżowane z innymi psami japońskimi. Głównym tego powodem było znaczne oddalenie wyspy od centrum Imperium. Psy były ponadto hodowane jedynie przez wyspecjalizowanych myśliwych, matagi, którzy żyli na uboczu cywilizacji. Dzięki rozwojowi na peryferiach Hokkaido inu uniknęło losu wielu ras japońskich m.in. Akita inu i Shiba inu, które od XVIII wieku były silnie krzyżowane z psami europejskimi.

Użytkowość

Hokkaido Inu od tysiącleci były zwierzętami użytkowymi, pracującymi. Nawet współcześnie, w rodzimej Japonii, przeprowadza się testy myśliwskie dla rasy polegające na kontrolowanym spotkaniu Ainu z niedźwiedziem bądź dzikiem w celu oceny psiego zachowania. Dorosły Hokkaido Inu to nieustraszony łowca, który może podjąć walkę z dużo większym przeciwnikiem. Typowy przedstawiciel rasy waży nie więcej niż 24 kilogramów – czarny niedźwiedź japoński osiąga ok. 1,5 tony wagi.
Drugą funkcją, jaką miał pełnić Hokkaido, była funkcja psa stróżującego. Psy strzegły położonych na uboczu chat myśliwych. Dobrze wywiązywały się ze swoich obowiązków, gdyż z natury nie ufają obcym i nawet w obecności właściciela podchodzą do nich z rezerwą.

Wygląd

Hokkaidu Inu to średniej wielkości pies z silnie zaznaczonym dymorfizmem płciowym (drugorzędne cechy płciowe). Sylwetka dobrze wyważona, o mocnej budowie i dobrej kości. Mięśnie twarde i wyrzeźbione. Stosunek wysokości w kłębie do długości tułowia wynosi 10:11. Stosunek długości czaszki do długości grzbietu nosa wynosi 3:2. Długość czaszki równa szerokości w policzkach – wynosi ok. 1/4 wysokości w kłębie. Czaszka i czoło szerokie i lekko płaskie. Stop płytki, ale zaznaczony. Nos czarny, przy białej sierści dozwolony cielisty; grzbiet nosa prosty. Kufa klinowata. Wargi przylegające, z czarnymi krawędziami. Uzębienie mocne, zgryz nożycowy. Policzki dobrze rozwinięte. Oczy stosunkowo małe, niemal trójkątne, szeroko rozstawione, koloru brązowego. Uszy małe, trójkątne, lekko nachylone do przodu i mocno spiczaste. Szyja potężna i muskularna, bez podgardla. Kłąb wysoki. Grzbiet prosty i mocny. Lędźwie umiarkowanie szerokie i muskularne. Zad odpowiednio cięty. Przedpiersie dobrze rozwinięte. Klatka piersiowa głęboka i umiarkowanie szeroka; żebra o dobrej elastyczności. Brzuch dobrze podciągnięty. Ogon wysoko osadzony, gruby i noszony nad grzbietem, silnie skręcony lub sierpowaty; opuszczony ogon sięga prawie do stawów skokowych. Łopatki umiarkowanie kątowane. Przedramiona proste, o wyraźnych konturach. Śródręcza lekko odsiebne. Kończyny tylne potężne. Stawy skokowe mocne, wytrzymałe, dostatecznie silne. Palce dobrze wysklepione i całe zwarte; poduszki twarde i elastyczne; pazury twarde, koloru czarnego lub ciemnego. Włos okrywowy twardy, sztywny i prosty; podszerstek miękki i gęsty. Włos na ogonie dosyć długi i sterczący. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: sezamowe, pręgowane, rude, czarne, czarne podpalane, białe.  Dorosłe psy osiągają od 48,5 do 51,5 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 45,5 do 46,5 cm.


  • Hokkaido inu

  • Hokkaido Inu

  • Hokkaido inu

Temperament

Hokkaido inu to żywotny, energiczny i bardzo wytrzymały pies, który potrafi cały dzień biegać po ogrodzonej działce i się nie zmęczyć. Kiedy wychodzi na spacer, nadal jest pełny energii i z zapałem tropi wszelkie napotkane ślady. Psy posiadają wyjątkowy refleks i niesamowity zmysł równowagi. Typową umiejętności czworonogów jest wyskok w powietrze i obrót o 180 stopni. Inu, biorąc pod uwagę rozmiary i wagę, jest bardzo silny. W czasie spacerów może przeciągać smycz, co jest mało komfortowe dla właściciela, który musi użyć całej swojej siły, aby utrzymać psa. Aby spacery nie były niekończącym się koszmarem, należy odpowiednio wcześnie podjąć szkolenie z zakresu posłuszeństwa oraz prawidłowo uspołecznić psa.

Hokkaido to także psy bardzo gadatliwe, które na powitanie wydają z siebie dziwne dźwięki przypominające skowyt i pohukiwanie. Pies, który większość dnia spędza samotnie w mieszkanie, z pewnością da się we znaki sąsiadom. Jeżeli mieszkamy w blokach, raczej nie powinniśmy myśleć o zakupie czworonoga tej rasy.
Japończycy twierdzą, że Ainu w porównaniu z pozostałymi japońskimi rasami są bardziej uległe wobec swoich właścicieli. Jest w tym nieco racji, niemniej nie zwalnia nas to z obowiązku przeprowadzenia szkolenia. Hokkaido bez większych problemów akceptują inne zwierzęta w domu. Trzeba również zaznaczyć, że Hokki to psy jednego pana.

Zdrowie i Pielęgnacja

Typowym schorzeniem u rasy jest anomalia oczu Collie – wrodzona, dziedziczna choroba oczu psów, która dotyka siatkówkę i naczyniówkę oka, powodując niedowidzenie, krwotoki wewnątrz gałki ocznej, a nawet ślepotę. Jest to choroba nieuleczalna, a jej nasilenie obserwuje się wraz z wiekiem.

Surowy, prosty, podwójny płaszcz psów wymaga regularnego szczotkowania i czesania.

Wysokość: Dorosłe psy osiągają od 48,5 do 51,5 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 45,5 do 46,5 cm.

Waga: Waga psów oscyluje w granicach 24 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: sezamowe, pręgowane, rude, czarne, czarne podpalane, białe. 

Pielęgnacja: Surowy, prosty, podwójny płaszcz psów wymaga regularnego szczotkowania i czesania.

Zdrowie: Typowym schorzeniem u rasy jest anomalia oczu Collie.

Rodzina: Psy są bardzo nieufne wobec obcych; mogą zachowywać się agresywnie. Dość samodzielne w działaniu – wymagają właściwego szkolenia i socjalizacji. Nie nadają się do mieszkania w bloku. Są bardzo lojalne i oddane swoim właścicielom. Nie znoszą samotności. Mają ogromne zapotrzebowanie na ruch.

Inne nazwy: Hokkaido Inu, Ainu, Hokkaido Ken, Ainu Inu.

Cena szczeniąt z rodowodem 3000 złotych.

Klasyfikacja FCI - grupa V, sekcja 5,nr wzorca 261

Autor zdjęcia głównego Midori

Tagi artykułu: