Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Hollandse smoushond (Pinczer holenderski)

Historia

Szorstkowłose pinczery cieszyły się dużą popularnością w XIX-wiecznych Niemczech. Szczególnie cenione były osobniki o umaszczeniu czarnym, dlatego kiedy w miocie pojawiały się płowe szczenięta – zabijano je. Jedynie dzięki działaniom Abraasa, holenderskiego handlarza, część szczeniąt przeżyła i dała początek nowej rasie – Hollandse smoushond. Psy trafiały do Amsterdamu, gdzie pełniły funkcje szczurołapów. Po II wojnie światowej liczebność populacji uległa znacznemu zmniejszeniu, niemniej już w latach 70. dokonano jej rekonstrukcji.

Dawne smoushondy były bardzo podobne do gryfonów belgijskich, zaś samą rasę uznawano za niestabilną i nie dawano szans na przetrwanie. Współczesny Hollandse smoushond (pinczer holenderski) jest rasą wyrównaną eksterierowo oraz charakterologicznie.

Wygląd

Hollandse smoushond (Pinczer holenderski) to szorstkowłosy, mocny pies o kwadratowej sylwetce. Suki mogą być nieznacznie dłuższe od psów. Czworonóg jest zbudowany i umięśniony tak, aby mógł towarzyszyć jeźdźcowi lub powozowi oraz tępić szczury w stajniach. Zważywszy na pełnione niegdyś funkcje bywał  nazywany „stajennym psem dżentelmenów” lub „psem powozowym”. Sylwetka psa nie może zdradzać śladu ociężałości czy niezgrabności. Głowa to bardzo typowa cecha holenderskiego smoushounda. Oglądana z góry jest krótka i szeroka. Czaszka lekko wysklepiona, czoło lekko zaokrąglone. Stop wyraźnie zaznaczony. Nos duży i czarny. Kufa dobrze wypełniona, szczęki mocne i dość krótkie (proporcja długości czaszki od guza potylicznego do stopu do długości kufy od czubka nosa do stopu jak 2 : 1). Wargi cienkie i suche, czarne. Uzębienie mocne, pożądany zgryz nożycowy (siekacze żuchwy tuż za i w kontakcie z siekaczami szczęki). Zgryz cęgowy lub nieznaczny przodozgryz dopuszczalne. Oczy są bardzo charakterystyczną cechą dla rasy – są duże, okrągłe, nigdy wyłupiaste ani zbyt głęboko osadzone. Mają przyjazny i żywy wyraz. Powieki czarne, długie i ciemne rzęsy. Uszy wysoko osadzone, małe, cienkie, trójkątne, z czubkami lekko zaokrąglonymi, wiszące, przylegające do policzków. Kiedy pies jest pobudzony, końce uszu podnoszą się trochę do przodu. Szyja raczej krótka i dobrze umięśniona. Tułów krzepki, ani ciężki, ani zbyt wiotki.

Dwa psy rasy Hollandse smoushond (pinczer holenderski) na plaży

Psy Hollandse smoushond bawiące się na plaży

Grzbiet szeroki, umięśniony, prosty. Lędźwie lekko wysklepione. Zad o dobrym umięśnieniu. Klatka piersiowa szeroka, nieprzesadnie głęboka, o dobrze wysklepionych żebrach. Brzuch ledwo podciągnięty. Ogon nieprzecinany, raczej krótki, wesoło noszony, ale niezakręcony nad grzbietem. Kończyny przednie proste, nie za wąsko ustawione, ale jednocześnie dobrze pod tułowiem. Kościec mocny, owalny. Łopatka umiarkowanie ukośnie ułożona, stosownie do umiarkowanego kątowania kończyn. Kończyny tylne umiarkowanie kątowane, mocne i dobrze umięśnione.

Staw skokowy niski. Łapy okrągłe, zwarte, małe, z mocnymi palcami i czarnymi pazurami. Sierść na tułowiu gruba, szorstka, twarda, prosta o niepożądnym wyglądzie, długości około 4 – 7 cm; nie może być kędzierzawa, falista ani wełnista; skłonność do kołtunienia jest poważną wadą. Podszerstek dość obfity, dobrze chroniący przed niepogodą. Przedziałek na grzbiecie wskazuje, że włos jest zbyt długi, miękki, a podszerstek nie dość obfity. Włos na kończynach średniej długości, niezbyt gęsty, układa się ku tyłowi, dając wrażenie niewielkich piór; Na ogonie – kraczasty i bez pierzenia; na głowie – twardy, podobnie jak na tułowiu, ale krótszy, przynajmniej na czaszce. Na policzkach występują dłuższe wąsy, broda, brwi i sierść. Brwi niekiedy opadają na oczy, ale nie mogą ich przykrywać ani utrudniać. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: jednolicie żółta w różnych odcieniach, preferowany odcień ciemnej słomy. Uszy, wąsy, broda i brwi mogą występować w ciemniejszym odcieniu żółtego.

Pies Hollandse smoushond

Pies Hollandse smoushond (pinczer holenderski)


Wysokość w kłębie dla dorosłego psa wynosi od 37 do 42 cm. Suki są mniejsze i mierzą od 35 do 42 cm. Waga oscyluje w granicach 9-10 kg.

Temperament

Hollandse smoushond to zręczny i bardzo inteligentny pies, który szybko przystosowuje się do nowego otoczenia. Może mieszkać w bloku, o ile właściciel zapewni mu odpowiednią ilość ruchu i aktywności fizycznej. Pies, który przez większość czasu pozostaje sam w domu, traci radość i chęć do życia. Jeżeli chcemy sprawić czworonogi przyjemność, wystarczy udać się na dłuższy spacer połączony z rekreacją, np. rzucaniem piłki, flyballem czy agility.

Pinczer holenderski jest bardzo wesoły, czujny, ale także wrażliwy. Sprawdza się w roli stróża – zawsze zawiadomi właściciela o obecności obcych w pobliżu swojego terytorium.
Dużym problemem w rasie jest nadmierna szczekliwość, dlatego szkolenie powinno zawierać elementy „łagodzące”. Hollandse smoushond jest dobrym psem rodzinnym, doskonale dogaduje się z najmłodszymi i nie przejawia najmniejszych skłonności do agresji. Nie ma także problemu ze współdzieleniem mieszkania z innymi zwierzętami. W czasie spacerów nie atakuje psów. Opiekun nie może jednak zaniedbać szkolenia – nieprawidłowo prowadzony pies może stać się bowiem dominujący.

Zdrowie i Pielęgnacja

Nie odnotowano typowych przypadłości zdrowotnych właściwych dla rasy. Pielęgnacja jest bardzo prosta – wystarczy okazjonalne przeczesywanie włosa.

Kufa psa rasy Hollandse smoushond (holenderski smoushond)

Kufa psa rasy Hollandse smoushond

Wysokość: Wysokość w kłębie dla dorosłego psa wynosi od 37 do 42 cm. Suki są mniejsze i mierzą od 35 do 42 cm.

Waga: Waga oscyluje w granicach 9-10 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: jednolicie żółta w różnych odcieniach, preferowany odcień ciemnej słomy. Uszy, wąsy, broda i brwi mogą występować w ciemniejszym odcieniu żółtego.

Zdrowie: Nie odnotowano typowych przypadłości właściwych dla rasy.

Pielęgnacja: Wystarczy okazjonalne przeczesywanie włosa.

Rodzina: Wesoły, aktywny czworonóg, który uwielbia ruch i zabawę na świeżym powietrzu. Lojalny, wierny, oddany swojemu właścicielowi; kocha dzieci, toleruje inne zwierzęta. Szybko i chętnie się uczy. Niewłaściwie prowadzony może ujawnić skłonności do dominacji.

Inne nazwy: Dutch smoushond, pinczer holenderski

Klasyfikacja FCI - Grupa II, Sekcja 1, nr wzorca 308. Nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: