Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Hot spot czyli ostre sączące zapalenie skóry u psa

Ostre sączące zapalenie skóry u psów wywołane przez bakterie, tzw. hot spot, to przypadłość, która występuje najczęściej w okresie letnim. Najbardziej podatne na schorzenie są psy długowłose lub czworonogi o gęstej okrywie włosowej. Predysponowane do zachorowania są także Labradory, Golden Retrievery, Cocker spaniele, Owczarki niemieckie oraz Bernardyny.

Przyczyny

Główną przyczyną zachorowań na hot spot jest wilgoć, która zbiera się tuż przy skórze psa, pod gęstym futrem. Dotyczy to także miejsc na skórze, które są szczelnie zakryte przez obrożę oraz pod sfilcowaną sierścią. Jeżeli chcemy uniknąć hot spotu, zadbajmy o to, aby po kąpieli dokładnie wysuszyć psa – szczególnie w miejscach trudno dostępnych.
Innymi powszechnymi przyczynami są reakcje uczuleniowe wynikające z nadwrażliwości na pasożyty zewnętrzne, np. pchły, kleszcze i owady, a także alergiczne stany zapalne zewnętrznych części uszu.

Objawy

Typowymi objawami hot spot są rozległe sączące rany, które występują najczęściej na policzkach oraz w górnych partiach kończyn. Sierść w okolicy rany zlepia się przez ropną wydzielinę, przez co może dochodzić do wypadania włosów. Rana wydziela zazwyczaj nieprzyjemny zapach. Pies odczuwa silne swędzenie i drapie się, dodatkowo podrażniając miejsce i powodując rozprzestrzenianie się baterii. Wygryzanie i rozdrapywanie ran prowadzi do bolesnych uszkodzeń naskórka, co z kolei stwarza ryzyko powstawania stanów zapalnych.

Chory pies na hot spot (ostre sączące zapalenie skóry)

Chory pies Molier na hot spot, fot. Heather Kennedy

Leczenie

Leczenie ostrego sączącego zapalenia skóry u psa powinno rozpocząć się tuż po zaobserwowaniu przez opiekuna pierwszych zmian chorobowych. Szybka reakcja nie tylko zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii na pozostałe partie ciała psa, ale także przynosi mu ulgę w cierpieniu.
W pierwszej kolejności weterynarz wycina nożyczkami zanieczyszczone przez wydzielinę kawałki sierści, a następnie oczyszcza i dezynfekuje zmieniony obszar skórny. Aby przyspieszyć gojenie się ran, obligatoryjnie podaje się środek o działaniu wysuszającym. Do złagodzenia stanu zapalnego, świądu i infekcji, stosuje się jednorazowo środki przeciwzapalne (kortykosteroidy). Standardowe leczenie hot spot-u u psa nie trwa dłużej niż tydzień. Jako że przy tym schorzeniu dochodzi najczęściej do kolonizacji bakterii, antybiotykoterapia wydaje się zbędna.

Tagi artykułu: