Udostępnij ten artykuł.

Hotele dla psów czy oddawanie czworonogów pod opiekę znajomych?

Hotele dla psów zajmują się kompleksową opieką nad zwierzętami, których właściciele musieli na jakiś czas wyjechać, a nie mogli zabrać czworonoga wraz ze sobą. To bardzo korzystne wyjście z kłopotliwej dla właściciela sytuacji i rozwiązanie wielu problemów. Jeszcze do niedawna hotele dla psów funkcjonowały jedynie w największych miastach w Polsce, zaś ceny za pobyt zwierzęcia nierzadko przekraczały stawki za dobę hotelową w normalnych pensjonatach dla ludzi. Właściciele nie korzystali z hoteli, zważywszy na wysokie koszty utrzymania zwierzęcia i niedostępność hoteli w miejscu ich zamieszkania. Od jakiegoś czasu możemy jednak zaobserwować pewien progres. Hotele dla psów powstają jak grzyby po deszczu, zaś właściciele coraz chętniej korzystają z ich usług. Warto jednak zastanowić się, czy gra jest warta świeczki. A może lepiej „wcisnąć” psiaka znajomym albo rodzinie? Przecież to o wiele bardziej ekonomiczne! W niniejszym artykule postaramy się jednak udowodnić, że przekazywanie czworonoga znajomym wcale nie jest dla psa korzystniejsze.

Hotel dla psów od środka

Cavalier w boksie hotelowym

Zalety hoteli dla psów

Oddając psa pod opiekę specjalistów z hoteli dla zwierząt, mamy pewność, że czworonóg będzie przebywał w komfortowych warunkach i wszystkie jego potrzeby zostaną zrealizowane. Zanim przekażemy psa do hotelu, wskazane jest odwiedzenie przyszłego miejsca pobytu i zapoznanie się ze specyfiką pracy hotelarzy. Pies również będzie spokojniejszy, jeżeli najpierw odwiedzi hotel, a dopiero później zamieszka tam na pewien czas. Właściciele mogą mieć pewność, że profesjonalni opiekunowie zastosują się do zaleceń i zaopiekują psiakiem. W przypadku oddawania psów pod opiekę znajomych lub rodziny nie możemy mieć takiej pewności. Osoby, które nie miały wcześniej okazji prowadzić zwierząt, mogą mieć pewne problemy w czasie spacerów, podawania posiłków czy pielęgnowania sierści. Hotele dla zwierząt zatrudniają jedynie doświadczone osoby, które miały już wcześniej do czynienia z różnymi psami, o różnych temperamentach i usposobieniach. Właściciele mogą mieć zatem święte przekonanie, że ich czworonogom nie dzieje się żadna krzywda!

Przepisy prawne normujące działanie hoteli dla zwierząt

Pomimo, że hotele dla zwierząt pełnią dość ważkie funkcje, wciąż brakuje przepisów normujących ich działanie. Niestety, Ustawa o ochronie zwierzą z 1997 roku nie określa warunków, jakie powinien spełnić hotel dla zwierząt i inne instytucje, które czasowo przejmują opiekę nad zwierzętami. Zastępca głównego lekarza weterynarii, dr Janusz Związek, podkreśla, że:

Hotele dla zwierząt to stosunkowo nowa forma działalności i pierwsze sygnały o konieczności stworzenia uregulowań do jej prowadzenia wpłynęły do Głównego Inspektoratu Weterynarii w 2005 r. Ponieważ Główny Lekarz Weterynarii nie jest organem tworzącym prawo, w kwietniu 2005 r. skierowano pismo do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o rozważenie wydania odpowiednich przepisów, w sposób szczegółowy ustalających minimalne wymagania dla prowadzenia działalności polegającej na prowadzeniu hoteli dla zwierząt. Ponieważ w przepisach nie określono szczegółowych wymagań, trudno wskazać określony organ administracji publicznej, któremu należy zgłaszać nieprawidłowości w funkcjonowaniu hotelu. Oczywiście jeśli dochodzi do naruszenia przepisów Ustawy o ochronie zwierząt, to zgodnie z art. 34a tej ustawy należy zawiadomić właściwego powiatowego lekarza weterynarii, organizacje społeczne, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, lub bezpośrednio organy ścigania. Uprawnienia do interwencji ma straż dla zwierząt, która współpracując z policją, strażą miejską i izbą celną, może kontrolować miejsca przeznaczone dla zwierząt. Na swojej stronie internetowej straż zamieszcza listę hoteli, które poleca jako zachowujące podstawowe standardy.

Zabawa Golden retrieverów w hotelu dla zwierząt

Wspólna zabawa psów w hotelu dla psów

Na co musimy się przygotować?

Hotele dla psów przyjmują wszystkie czworonogi, które posiadają aktualną książeczkę szczepień. Żaden renomowany hotel dla psów nie przyjmie czworonoga, który nie posiada aktualnych szczepień. Właściciele psów muszą ponadto uzupełnić specjalny formularz, w którym odpowiadają na pytania dotyczące preferencji kulinarnych psów, ich zachowania, słabych punktów, zapotrzebowania na ruch, ulubionych zabaw etc. A teraz najbardziej interesująca dla właścicieli sprawa: ile kosztuje pobyt psa w hotelu? Ceny są bardzo zróżnicowane i zależą zarówno od wielkości zwierzęcia, jak i lokalizacji hotelu. Przeciętne stawki za dobę hotelową wahają się  w granicach 20-130 złotych. Znacznie tańsze jest „przechowywanie” mniejszych zwierząt takich jak koty czy gryzonie. Hotele dla psów oferują nie tylko kojce i pokoje, w których psy mogą spać i zażywać odpoczynku, ale także zabiegi pielęgnacyjne. W niektórych hotelach zatrudniani są profesjonalni groomerzy i behawioryści. Pobyt w hotelu można połączyć także z treningiem i szkoleniem posłuszeństwa. To dobra okazja do nauczenia zwierząt nowych czynności i komend.

Tagi artykułu: