Udostępnij ten artykuł.

Hotele i pensjonaty dla psów w Polsce

Wspólne wakacje z psem nie zawsze są możliwe, bo z różnych względów, nie w każde miejsce można go zabrać. Często jest tak, że zarezerwowany hotel nie przyjmuje gości z psami, na plażę nie wpuszczają z psami, a wykupiona wycieczka jest tylko dla ludzi bez zwierząt. Także miejsce w które się udajemy, nie zawsze musi być odpowiednie dla naszego pupila i nie każdy pies lubi latać samolotem. Co zatem z nim zrobić na czas urlopu, gdy musimy wyjechać bez niego? Gdzie umieścić wtedy swojego psa? Przecież go nie porzucimy! To by było obrzydliwe!

Co zrobić z psem gdy musimy wyjechać bez niego?

Rozwiązanie jest bardzo proste, choć nieco kosztowne. Decydując się na posiadanie psa, powinniśmy jednak to kalkulować zawczasu! Obecnie mamy już instytucje takie jak hotele i pensjonaty dla psów w Polsce. Do niedawna było ich jeszcze stosunkowo niewiele, jednak obecnie ich liczba jest pokaźna i stale rośnie. W ostatnim czasie rynek świadczonych usług na rzecz opieki nad zwierzętami domowymi, na czas ich opuszczania przez właścicieli (wyjazdy służbowe i urlopy) bardzo się w Polsce zdynamizował. Powstają kolejne hotele i pensjonaty, do których przyjmowane są różne gatunki zwierząt, w tym głównie psy i koty.

Hotele i pensjonaty dla psów w Polsce zwykle świadczą swoje usługi także właścicielom posiadającym inne zwierzęta m.in.: koty, rybki akwariowe, gady, świnki morskie, fretki, a nawet konie i inne zwierzaki domowe. Gdy chcemy prócz psa pozostawić tam także i jakieś inne nasze zwierzaki, to lepiej sprawdzić, czy wybrany ośrodek przyjmuje także inne zwierzaki na przechowanie.

Decydując się na pozostawienie pupila w hotelu/pensjonacie dla zwierząt, musimy najpierw wybrać ośrodek najodpowiedniejszy.Wybierając takie miejsce, warto sprawdzić m.in.: jak wygląda, jego bazę infrastruktury dla zwierząt, co i w jakiej cenie gwarantuje, jakie ma komentarze i czy działa legalnie. Przed dłuższym wyjazdemwarto go odwiedzić, by nabyć całkowitą pewność, że chociaż nasz pies trafi w obce miejsce, to będzie ono miłe i bezpieczne. Dzięki temu, w czasie wyjazdu nie będziemy się martwić  o naszego pupila.

Miejsca dostępne dla ludzi podróżujących z psami. Coraz więcej hoteli przeznaczonych dla ludzi otwiera swoje podwoje także dla osób podróżujących z psami. Ich liczba także wzrasta, gdyż decydują się na to nie chcąc tracić żadnego klienta. Możliwość noclegu dla zwierząt to stosunkowo prosta usługa, chociaż często kosztuje to dopłatę. Są jednak wyjątki, gdzie uważa się, że lepiej by zwierzak przyjechał do nich, niż został porzucony i przywiązany do drzewa. Niestety, większość polskich ośrodków wypoczynkowych i hoteli dla ludzi, nadal wykazuje rezerwę w kwestii przyjmowania pod swój dach także zwierząt. Dlatego wiele z nich, gł. tych lepszych (np. Westin, Bristol, Sheraton), pobiera jednorazową zryczałtowaną opłatę za pobyt zwierzaka w granicach 100–200 zł, oferując za to kocyki lub legowiska dla zwierząt. Jednak legowiska te zwykle są obliczone jedynie na psy do 20 kg. Ponadto, niektóre hotele nocują tylko właścicieli z małymi psami. Mało takich ośrodków ma w ofercie karmę dla zwierząt, a jeśli jest, to droższa niż w zwykłym sklepie. Często klienci na początku pobytu muszą także podpisać oświadczenie, że ponoszą pełną odpowiedzialność za zachowanie swojego zwierzaka i pokryją koszty ewentualnych zniszczeń. Coraz częściej oferują możliwość zostawiania zwierząt w pokojach, co jest ważne np. gdy jesteśmy nad morzem, gdzie niemal nigdzie na plażę nie można wprowadzać psów i idąc się opalać musimy pupila zostawiać w pokoju hotelowym. Zwykle wprowadzać psów nie wolno do hotelowej restauracji, chociaż i to coraz częściej bywa możliwe. Gdy chcemy wyjechać wraz z psem, najlepiej zadzwonić do wybranego hotelu i zapytać o możliwości i warunki naszego pobytu wraz z psem. W hotelu pilnujmy natomiast, by nasz pies nie uczynił żadnych szkód, by przychylne zwierzętom ośrodki nie dostawały z tego powodu złych komentarzy. Nadal jednak daleko nam do krajów zachodnich, gdzie w hotelach dla ludzi bez problemu zatrzymamy się podróżując z psem, a na ogólnodostępnych plażach psy mogą kąpać się wraz z ludźmi.

Wyżeł leżacyw łazience

Czy tak może wyglądać hotel dla psów?

Sposoby utrzymania psów w hotelach i pensjonatach

Hotele i pensjonaty dla psów w Polsce mają własne regulaminy w tym względzie. Zwykle szybko można się z nimi zapoznać w oficjalnej ofercie skierowanej do klientów. Zwykle występuje konieczność wcześniejszej rezerwacji miejsc. W takich ośrodkach dla zwierząt można się spotkać z dwoma sposobami utrzymania psów. Jest to utrzymanie zwierząt w pomieszczeniach zamkniętych w budynku, lub utrzymanie na zewnątrz w kojcach. Pomieszczenia dla psów w budynkach dzieli się na dwa typy: przypominające hotelowe pokoje oraz typowe kojce (przypominające warunki panujące w wielkich hodowlach/psiarniach). Wszystkie powinny być jednak wyposażone zgodnie z potrzebami gatunku, w tym rasy.

Kubatura i wyposażenie pomieszczeń, rodzaj żywienia i sposoby pielęgnacji, muszą być dostosowane do potrzeb zwierzęcia. Dla psów niezbędne jest odpowiednie legowisko oraz miski na pokarm i wodę. Rozmiar posłania, kojca i budy, muszą być dostosowane do wielkości zwierzęcia. Podobnie jest z wybiegiem, aczkolwiek im większy teren, tym lepiej. Musi być jednak częściowo zacieniony i zapewniający izolację zwierzęcia od otoczenia. Wybieg także musi spełniać określone parametry, np. wysokość ogrodzenia powinna wynosić od 1,7 do 2,0 m. Należy pamiętać o częstym czyszczeniu miejsc dla zwierząt i ich wietrzeniu. Niektórzy właściciele psów trzymają swoje zwierzęta w kojcach na dworze, dlatego w większości hoteli, oprócz pomieszczeń w budynkach, znajdują się również zagrody zewnętrzne. Od liczby i wielkości psów zależy powierzchnia kojca. Na terenie wybiegu nie powinny znajdować się rośliny niebezpieczne dla psów (trujące, toksyczne, kłujące – np. cis pospolity, zimowit jesienny, złotokap, konwalie majowe, azalie itp.).

Obsługa ośrodków hotelowych dla psów musi też pamiętać o regularnych zabiegach pielęgnacyjnych, które dodatkowo budują wzajemne relacje pomiędzy psem a jego czasowym opiekunem. Do najważniejszych zabiegów higienicznych wykonywanych u psów należą: pielęgnacja sierści i skóry, czyszczenie uszu, skracanie pazurów, dbanie o właściwy stan uzębienia oraz usuwanie zalegającej wydzieliny z gruczołów okołoodbytowych. Psy przebywające w hotelu często tęsknią i nudzą się, powinny więc mieć zapewnione odpowiednie zabawki.

 

Żywienie w ośrodkach hotelowych dla psów może być tradycyjne lub tzw. przemysłowe. Tradycyjne polega na własnoręcznym sporządzaniu pełnoporcjowych posiłków. Natomiast przemysłowe to stosowanie produktów gotowych (suche karmy, puszki dla psów, psie przysmaki itp.). Z powodu wygody stosowania, najczęściej w ofercie są jednak karmy przemysłowe. By właściwie żywić psy, należy uwzględnić stan ich organizmu, gatunek, płeć, wiek, stan fizjologiczny. W pożywieniu powinny się znaleźć: substancje energetyczne (węglowodany i tłuszcze), białkowe, niezbędne dla psów witaminy i związki mineralne oraz woda.

Opieka zdrowotna w hotelach i pensjonatach dla psów

Psy pozostawione w hotelu, z powodu stresu związanego z rozłąką z właścicielem oraz zmiany żywienia i miejsca, łatwiej niż zwykle zapadają na różne choroby. Sprzyja temu także duże zagęszczenie zwierząt. Dlatego bardzo ważne jest szczepienie, odrobaczenie oraz zabezpieczenie przed pasożytami zewnętrznymi, jeszcze przed umieszczeniem psa w hotelu. Są jednak ośrodki, w których sprawowana jest opieka zdrowotna (niektóre są prowadzone przez lekarzy weterynarii, lub taki lekarz jest w nich zatrudniany). Od personelu opiekującego się zwierzętami domowymi w tych obiektach, wymaga się również znajomości fizjologii zwierząt towarzyszących, tak aby w razie choroby umieli odpowiednio zareagować (umieć ocenić stan zdrowia zwierzęcia i wiedzieć kiedy należy zgłosić się do lecznicy).

Zazwyczaj do hoteli/pensjonatów przyjmowane są tylko psy z aktualną książeczką szczepień. Pamiętajmy więc, że istnieje obowiązek corocznego szczepienia przeciwko wirusowi wścieklizny. Warto też zaszczepić swojego psa na inne choroby zakaźne, takie jak: nosówka, parwowiroza, coronawiroza, kaszel kennelowy, leptospiroza, choroba Rubartha.

Jak spakować psa na pobyt w hotelu lub pensjonacie dla psów?

Decydując się na pozostawienie naszego psa w zwierzęcym hotelu/pensjonacie, musimy wyposażyć go w pewne niezbędne psie akcesoria. Pakujemy mu więc torbę podróżną tak, jakbyśmy to czynili na swój wyjazd. Nie możemy przy tym zapomnieć o zapakowaniu książeczki psa z aktualnymi szczepieniami. Pakujemy także: obrożę lub obroże (gdy pies ma kilka na wymianę, np. skórzana do normalnego chodzenia i metalowa do pływania), ulubioną zabawkę (lub zabawki). Czasem spakować należy też karmę dla psów, chociaż większość hoteli/pensjonatów gwarantuje także wyżywienie (wliczone w cenę, lub płatne dodatkowo). Aby ostatecznie ustalić co zapakować, najlepiej zapytać o to w ośrodku w którym planujemy zostawić naszego pupila. Będą na to rzutowały warunki i sposób gwarantowanego tam utrzymania zwierzaka, jego pielęgnacji (może być np. potrzeba trymowania, używania jakiegoś leku itp.) oraz specyfiki żywienia.

Bokser tęskniący za panem

Bokser przebywający w hotelu dla psów

Hotele i pensjonaty dla psów w Polsce – Cennik i rodzaj usług.

Ośrodki te zwykle prowadzą działalność całoroczną. Równocześnie może w nich przebywać do kilkunastu lub więcej zwierząt. Zajmują się także psami agresywnymi, za dodatkową opłatą w wysokości ok. 10 zł na dobę, a przy pobycie w świetlicy średnio 1-5 zł na godzinę. Zapewnia się indywidualne podejście do każdego zwierzaka i stały kontakt z opiekunem. Zapewnienie psu spokojniejszych warunków i np. osobnego kojca, wymaga zwykle dopłaty np. 10 zł na dobę, a w przypadku zostawienia psa w świetlicy, dopłata wyniesie 1-5 zł za godzinę.

Zwierzęta znajdują się pod całodobową opieką weterynaryjną, co umożliwia pozostawienie w hotelu także zwierząt starszych i np. wymagających kontynuacji leczenia. Zwierzakom oferuje się zwykle pełen wachlarz karm przemysłowych dostępnych na rynku oraz możliwość ustalenia indywidualnego trybu żywienia. Wiele ośrodków oferuje też dowóz i odwóz zwierzaka z domu do hotelu, za wcześniejszym uzgodnieniem. Zainteresowaniem cieszą się także często oferowane: kuracje odchudzające dla zwierzaków, długie spacery i treningi, profesjonalne szkolenie psów, możliwość przygotowania do wystaw i zawodów, a nawet opieka osobista w domu właściciela ośrodka. A wszystko to z reguły w spokojnej, wiejskiej okolicy.

Koszt pobytu psa w hotelu jest zwykle uzależniony od wielkości psa. Godzinny spacer(czasem bez względu na wielkość psa) kosztuje ok. 10-20 zł. Spacer z elementami szkolenia(np. „Pies towarzysz”) kosztuje średnio10-30 zł. Opieka dzienna czyli półkolonia (do 9 godzin, obejmuje 2 spacery i 1 posiłek) to koszt średnio 15-35 zł w przypadku psów małych i 20-40 zł u psów dużych. Opieka całodobowa (do 24 godzin, obejmuje 3 spacery i 2 posiłki) kosztuje średnio 20-50 zł w przypadku mniejszych i 25-70 zł w przypadku większych psów. Wyżywienie zapewniane w ośrodku, zależy od wagi psa. Pobyt psa w ośrodku jest niemożliwy bez aktualnej książeczki szczepień (zdrowia) psa.

Podsumowanie. Warto wiedzieć, że na dzień dzisiejszy, przepisy prawne w naszym kraju nie zmuszają niestety właścicieli hoteli i pensjonatów do zapewnienia właściwej opieki zwierzętom pozostawionym w wyżej wymienionych obiektach. Z tego powodu osoba chcąca tam oddać na czas wyjazdu psa, kota czy inne zwierzę, powinna sprawdzić warunki, w jakich będzie ono przebywało. Najlepszą metodą jest wywiad i uzyskanie opinii osób, które już wcześniej oddawały swoje zwierzaki do danego ośrodka hotelowego dla zwierząt. Gdy nasz pies na pierwszym pobycie zaakceptuje takie miejsce (psy chętnie przebywają wśród innych psów), wtedy taki hotel staje się drugim domem, do którego chętnie będzie wracał w przyszłości.

Tagi artykułu: