Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Iditarod Trail Sled Dog Race, największy wyścig psich zaprzęgów

Iditarod Trail Sled Dog Race to najbardziej prestiżowych (obok Yukon Quest) i bez wątpienia najtrudniejszych wyścigów psich zaprzęgów rozgrywanych rok rocznie na Alasce. Pierwszy historyczny wyścig miał miejsce w 1973 roku. Zgodnie z pierwotnym założeniem miał być traktowany jako sprawdzian umiejętności dla najlepszych psów oraz maszerów. Wraz z upływem czasu nabrał jednak komercyjnego charakteru i obecnie jest jedną z największych imprez sportowych w tej części świata. Rok rocznie startuje w nim więcej niż 50 maszerów, którzy przewodzą zaprzęgami liczącymi od 12 do 16 psów. Minimalna liczba psów zaprzęgowych została ustalona na 6 psów.

Trasa i długość wyścigu Iditarod Trail Sled Dog Race

Trasa wyścigu nie jest stała. W latach parzystych zaprzęgi przemierzają trasę północną, zaś w latach nieparzystych – południową. Wyścig rozpoczyna się zawsze w tym samym punkcie w Anhorage, a jego pierwszy etap niezmiennie obejmuje szlak o długości 444 mil (715 km) ciągnący się z punktu wypadowego do Ophir, gdzie się rozchodzi.

Trasa północna zawsze liczy sobie 1112 mil (1790 km) długości, a trasa południowa jest nieco dłuższa i liczy 1131 mili(1820 km) długości. Długość wyścigu jest również często zaokrąglana do 1050, 1100 lub 1150 mil (1690, 1770 lub 1850 km).

Rozpoczęcie wyścigu

Wyścig rozpoczyna się zawsze w pierwszą sobotę marca w pierwszym punkcie kontrolnym na Fourth Avenue w centrum Anchorage. Bezpośrednio przed wyścigiem ulice są porządkowane, zaś śnieg wywożony poza miasto. Ceremonia poprzedzająca start ma bardzo podniosły charakter; uczestnicy wystawiają flagi reprezentujące ich ojczyzny bądź macierzyste stany. Pierwszy, honorowy maszer opuszcza swoje stanowisko o godzinie 10:00. Pierwszy zawodnik odchodzi o godzinie 10:02, a reszta opuszcza swoje stanowiska w regularnych, dwuminutowych odstępach czasu. Kolejność startu jest określana w czasie uczty, która odbywa się dwa dni przed wyjściem maszerów w trasę.

Iditarod największy wyścig psich zaprzęgów

Gerry Willomitzer rozpoczynający Iditarod Trail Sled Dog Race

Mimo uroczystego charakteru imprezy i dużego zainteresowania ze strony mediów większość maszerów odnosi się ze sceptycyzmem do całej medialnej szopki. Wielu maszerów nienawidzi wręcz rozpoczęcia wyścigu w Anchorage, gdyż obawia się, że  z racji obecności dużej liczby osób ich psy będą zbyt podekscytowane i nerwowe.  Pierwsze kilometry wyścigu upływają w dość spokojnej atmosferze i dopiero po kilku kilometrach (po wyjściu z miast) zaczyna się prawdziwa rywalizacja. Zaprzęgi wstępują na teren parku stanowego Chugach  w górach Chugach. Zespoły następnie podążają Glenn Highway ( trwa to zazwyczaj od dwóch do trzech godzin), aż dotrą do Eagle River, a potem do pierwszego punktu kontrolnego.

Iditarod największy wyścig psich zaprzęgów - Psy zaprzęgowe

Pierwotne psy zaprzęgowe były hodowane przez plemiona malamuckie; są jednymi z pierwszych udomowionych przez człowieka ras psów. Współczesne psy zaprzęgowe stanowią krzyżówkę psów pierwotnych zaprzęgowych z Alaskanami,  spanielami, owczarkami niemieckimi i wilkami. Najpopularniejszymi psami zaprzęgowymi są Siberian husky. Psy przeznaczone do odbywania długich wyścigów ważą średnio od 45 do 55 funtów (20-25 kg).

Stepel w drewnie historycznych psich zaprzęgów

Począwszy od 1984 roku, wszystkie psy są badane przez weterynarzy bezpośrednio przed rozpoczęciem wyścigu, którzy sprawdzają stan ich zębów, oczu, migdałków, serca, płuc, stawów i narządów płciowych. Lekarze szukają także śladów narkotyków, źle zagojonych ran oraz sprawdzają, czy suki nie są w ciąży. W punktach kontrolnych, na szlakach, weterynarze - wolontariusze badają serce każdego psa, postawę, wagę, apetyt, wydolność płuc oraz ewentualne, zbyt duże obciążenie stawowe. Szukają oznak urazów stóp i ramion, problemów z oddychaniem, odwodnienia, biegunki  i zmęczenie . Maszerzy  nie mogą podawać psom leków, które maskują objawy urazu, w tym także środków pobudzających , zwiotczających mięśnie, uspokajających , przeciwzapalnych i steroidów anabolicznych . W 2005 roku  jeden maszer został wykluczony z wyścigu, po tym jak okazało się, że podał swojemu psu narkotyki.

Każdy zespół składa się z dwunastu - szesnastu psów, których liczba jest niezmienna. Psy, które nie mają siły uczestniczyć w wyścigu, mogą być przewiezione do następnego punktu kontrolnego w „koszyku.

Zespół psów zaprzęgowych biorący udział w wyścigach psów zaprzęgowych na Alasce

Psi zaprzęg ścigający się w Iditarod

Szkolenie psów

Psy uczestniczące w wyścigu muszą być dobrze wytrenowane i sprawne fizycznie. Szkolenie rozpoczyna się pod koniec lata lub na początku jesieni i nasila w okresie od listopada do marca. Przygotowanie psów odbywa się dwuetapowo. Jeżeli nie ma śniegu, maszerzy trenują swoje zwierzęta za pomocą pojazdów kołowych.  Ostatnie badania dowodzą, że przeciętny Alaskan Husky uczestniczący w Iditarod może spalić nawet 5000 kalorii dziennie, co jest wartością 3.5 większą niż ilość kalorii spalonych przez kolarza uczestniczącego w wyścigu Tour de France.

Iditarod największy wyścig psich zaprzęgów - Co sprawia, że trasa jest tak trudna?

Zaprzęgi, nie dość, że przemierzają niesamowite odległości, to muszą poradzić sobie ponadto z przeszywającym zimnem, skutymi lodem drogami, wszędobylskim śniegiem i ciężkimi podejściami pod góry. Drużyny często ścigają się w śnieżycy powodującej horrendalne zamiecie. Przez wiatr odczuwalna temperatura może dochodzić nawet do -100 ° F (-73 ° C) .

Spawdzanie psich łap

Sprawdzanie psich łap podczas postoju

Zwycięzcy wyścigów psich zaprzęgów Iditarod

Pierwszym historycznym zwycięzcą wyścigu był Dick Willmarth, który doprowadził swój zaprzęg do mety w czasie 20 dni, 49 minut i 41 sekund. Na czele zaprzęgu stał pies pociągowy imieniem Hotfoot. W kolejnych latach widać tendencję zwyżkową i wzrost zainteresowania wyścigiem. Najlepszy historyczny wynik osiągnął John Baker. Zaprzęg z liderami o wdzięcznych imionach Velvet i Snickers dotarł do mety w niesamowitym czasie – 8 dni, 19 godzin, 46 minut i 39 sekund.

Tagi artykułu: