Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Ile godzin śpią psy?

Sen jest jedną z ulubionych rozrywek naszych czworonogów. Szczeniaki są w stanie spać i drzemać nawet 20 godzin na dobę! Dorosłe psy potrzebują nieco mniej snu, jednak rzadko kiedy śpią mniej niż połowę doby. Wszystko zależy od rasy, osobowości, temperamentu czworonoga, a także ilości czasu spędzanego z właścicielem.

Ile godzin śpią psy?

Im czworonóg starszy, tym zapotrzebowanie na sen mniejsze. Standardem jest, że dorosły pies sypia co najmniej 12 godzin na dobę. Naprawdę duże rasy, np. Nowofundland czy Bernardyn, przesypiają większą część swojego życia, aktywizując się przez trzy-cztery godziny w ciągu dnia, i ponownie zapadając w drzemkę. Nie jest do końca wiadome, dlaczego psy śpią tak długo. Dla porównania inne duże zwierzęta, np. krowy, w zupełności zadowolą się czterogodzinnym snem.

Długość snu psa zależy od kilku czynników m.in. jego temperamentu (nerwowy śpi krócej), hałasu czy wymaganej aktywności. Suki w ciąży, zważywszy na podwyższony poziom progesteronu, także potrzebują więcej snu. Warto również pamiętać, że organizmy zwierząt reagują zmieniająca się długość dnia i nocy – z tego powodu suczki mają cieczki w okresie wiosennym, a przez większą część jesieni i zimy zalegają na kanapie.

Ile godzin śpią psy?

Cykl snu u psów

Dokładna długość cyklu snu u każdej rasy nie jest znana. Póki co dokładniejsze badania przeprowadzono jedynie na grupie pointerów; jak się okazało ich cykl snu jest podobny do naszego i wynosi 83 minuty. Składają się nań różne rodzaje snu:

  • sen o wolnych ruchach gałek ocznych (N-REM, ang. Non-Rapid Eye Movement) – głęboki i złożony z dwóch faz, które różnią się aktywnością fal mózgowych. Jest nieco dłuższy niż sen paradoksalny, czyli o szybkich ruchach gałek ocznych, w którym mogą przewijać się marzenia senne.
  • faza REM wynosi 6 minut, a w kolejnych cyklach zwiększa się co najwyżej do 20 minut. Przyjmuje się, że dorosłe psy wchodzą w tę fazę rzadziej (co 90 minut), podczas gdy małe mogą śnić nawet co 10 minut. Właściciele małych psów często obserwują, że ich pupile zachowują się dziwnie przez sen – ruszają pyskami, trącają legowisko łapą, a po przebudzeniu są agresywne albo skonfundowane – wszystko dlatego, że śniąc, zwierzę jest bardziej pobudzone i przeżywa swój sen; jego nagłe przerwanie powoduje ujście nagromadzonych emocji, co w ekstremalnych przypadkach może skończyć się ugryzieniem. W przypadku budzenia dużego psa ryzyko ugryzienia jest znacznie mniejsze, ponieważ trudniej trafić w fazę mocnego snu, gdyż występuje ona o wiele rzadziej.

Jeżeli nie chcemy stresować psa, nie wybudzajmy go ze snu. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba i będziemy musieli obudzić pieska, spróbujmy na początek zawołać go po imieniu z pewnej odległości, a kiedy to nie zadziała podejść i delikatnie go pogłaskać. Ile godzin śpią psy, Ile godzin śpią psy

Dobry sen

Aby pupil mógł się dobrze wyspać, legowisko powinno być odpowiednio dobrane do wielkości zwierzaka. Najlepiej, aby pies mógł się całkowicie rozluźnić, czyli wygodnie rozłożyć na boku. Jeżeli posłanie nie będzie wystarczająco wygodne, psiak zacznie szukać innego wygodnego legowiska, np. naszego łóżka. Sen bez fazy REM jest bezwartościowy – zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Jak wykazały badania, ludzie, którzy nie osiągali fazy REM, częściej cierpieli na depresję i inne schorzenia psychosomatyczne. 
Mając małe mieszkanie, kupmy psu raczej materac niż ponton albo inne legowisko; materac nie krępuje ruchów i daje możliwość swobodnego zwieszania łapy w razie potrzeby. Pies może wygodnie rozłożyć się na boku, wyciągnąć łapę i poczuć się w pełni komfortowo.

ile śpią szczeniaki

Bezsenność u psa

Czworonogi żyją życiem swojego opiekuna. Przystosowują się do jego rytmu dnia i śpią w tym samym czasie co właściciel. Niestety, zdarza się, że po wieczornym spacerze kiedy jesteśmy zmęczeni całodzienną aktywnością, pupil ani myśli położyć się do łóżka. Dlaczego? Otóż, zabierając psa na ostatni spacer o północy, i spuszczając go ze smyczy, sprawiamy, że ten rozbudza się i zaczyna dokazywać po powrocie do domu. Rozbawiony psiak może mieć problemy z zaśnięciem i próbować zaczepiać swojego pana. Innymi  przyczynami psiej bezsenności są: nerwica, depresja lub choroby związane z przewlekłym bólem. U starszych czworonogów mogą to być dolegliwości reumatyczne, bóle stawowe oraz bóle zębów. Jeżeli pies nie sypia z powodu rozbudzenia a nie choroby, możemy go uspokajać miarowym głaskaniem i ściszonym głosem.

Narkolepsja

Narkolepsjazespół chorobowy z grupy dyssomni o nieznanej etiologii, klasyfikowany jednak w grupie dyssomni o podłożu organicznym, na obraz którego składa się tetrada objawów: nadmierna senność w ciągu dnia i napady snu, katapleksja, porażenie przysenne oraz omamy hipnagogiczne i omamy hipnopompiczne. […]Najczęściej występującym objawem jest katapleksja (90%), w dalszej kolejności porażenie przysenne (30-50%) i omamy hipnagogiczne (20-40%). [źródło: pl.wikipedia.org]

ile śpi twój pies

Najbardziej podatne na zachorowanie są: retrievery, jamniki, pinczery i pudle. Zdarza się, że psy potrafią zasnąć w trakcie jedzeni posiłku albo w trakcie gonitwy za patykiem. Pomimo że na filmikach sytuacje nagłego zasypiania wyglądają zabawnie, życie z chorym psem jest bardzo trudne. Narkolepsja jest schorzeniem dziedzicznym, ale na szczęście zdarza się stosunkowo rzadko. Diagnoza bywa trudna, ponieważ podobne objawy dają choroby centralnego układu nerwowego, cukrzyca czy nowotwory. Przypadłość wiąże się z niedoborem oreksyny, substancji wytwarzanej przez komórki nerwowe regulującej stan snu i czuwania, oraz decydującej o tym, kiedy organizm potrzebuje odpoczynku. Narkolepsja nie stanowi na ogół zagrożenia dla życia i nie wymaga leczenia; w przypadku gdy napady są bardzo silne i uciążliwe, weterynarz może przepisać trójpierścieniowe antydepresanty, inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny.

Bezdech senny u psa

Spokojny sen czworonoga może zakłócić niemiła przypadłość – zwłaszcza jeżeli reprezentuje rasę buldogów angielskich i shar pei. Tym dwóm rasom najczęściej zdarzają się przestoje oddechowe, po których pupile nabierają powietrza gwałtownym chrapaniem i charczeniem. Jeżeli nasz pies ma krótką kufę i zaobserwujemy u niego taki objaw, należy koniecznie powiedzieć o tym weterynarzowi. Takie epizody wprawdzie nie kończą się śmiercią, ale mogą powodować ciągłe niewyspanie i niedotlenienie. Lekarz może zalecić w takim przypadku dwie rzeczy – albo odchudzić osobnika, albo przeprowadzić zabieg polegający na skróceniu podniebienia miękkiego w przypadku ras w typie brachycefalicznym.

Tagi artykułu: