Udostępnij ten artykuł.

Ile jest wart pies myśliwski?

Dobry pies myśliwski jest nierzadko więcej wart niż dobra broń czy inne gadżety myśliwskie. Niestety część osób zdaje się nie pamiętać, że wychowanie i układanie psa trwa wiele miesięcy i bardzo rzadko przebiega wedle schematu. Cena ułożonego czworonoga musi być zatem adekwatna do ilości pracy włożonej w jego wyszkolenie i przysposobienie. Oczywiście jeżeli nie chcemy przepłacać, możemy zakupić szczenię i przeszkolić je według własnych upodobań. Ma to swoje zalety. Po pierwsze pies jest z nami od samego początku, nawiązujemy z nim trwałe relacje. Po wtóre możemy przeprowadzić szkolenie obejmujące istotne dla nas komendy i dowolnie modelować zachowanie zwierzęcia. Osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z prowadzeniem szczeniąt, powinny zapoznać się z branżową literaturą. Z naszej strony polecamy genialną książkę „Zrozumieć psa” autorstwa Jerzego Błażeja Wilskiego. Dzięki niej zrozumiemy podstawowe mechanizmy władające psią psychiką i wyrobimy odpowiednie podejście szkoleniowe.

W niniejszym artykule pominiemy jednak kwestię samodzielnego układania psów i zastanowimy się nad ceną psa, który został już wstępnie wyszkolony. Spróbujemy udzielić odpowiedzi na kilka zasadniczych pytań: jaka jest cena dobrego psa myśliwskiego i ile jest „wart” naprawdę pies myśliwski?

Ile jest wart pies myśliwski – pies idealny

Dobry pies myśliwski to rzecz jasna pies rasowy po polujących rodzicach. To niezwykle istotna sprawa, gdyż dzięki temu możemy mieć pewność (no, prawie), że czworonóg odziedziczył po matce i ojcu pasję myśliwską, i posiada pożądane cechy. Każdy pies myśliwski winien przejść szkolenie, które składa się z części praktycznej i teoretycznej. Oczywiście przez część praktyczną rozumiemy opolowanie, czyli nabycie doświadczenia w polowaniu na prawdziwą zwierzynę. Ułożenie psa myśliwskiego trwa zatem od jednego roku do nawet trzech lat. Przez tak długi czas czworonóg nabędzie doświadczenia w pracy w polu i nie będzie obawiało się kontaktu ze zwierzyną. Pies w tym wieku jest już gruntownie ukształtowany, ma swoje przyzwyczajenia i przez pewien czas może nie dogadywać się z nowym właścicielem. Szczeniaki przystosowują się o wiele szybciej i są bardziej „plastyczne”.

Jaka cena może być za dobrego psa myśliwskiego

Dokumenty psa myśliwskiego

Pies myśliwski powinien posiadać certyfikat użytkowości lub dyplom świadczący o ukończeniu konkursu. Dla uwiarygodnienia umiejętności psa kupujący otrzymuje zazwyczaj trzy oceny sędziowskie z trzech niezależnych konkursów. Pozytywna ocena prawidłowego eksterieru i zdolności psychicznych (oraz uprawnień hodowlanych) może być wydana na podstawie zaliczonych wystaw. W koszta wchodzą także: opieka medyczna, wyżywienie, zakup podstawowych akcesoriów i inne nieprzewidziane wydatki.

Wszelkie kalkulacje związane z kosztami wychowania i ułożenia psa myśliwskiego wydają się dosyć złudne. Poniższe zestawienie znalezione na stronie http://www.poluje.pl/polowanie,ile-jest-wart-dobry-pies-mysliwski,9369 daje jednak minimalne pojęcie o owych kosztach:

- Zakup rasowego psa – 1500 zł

- Opieka weterynaryjna rocznie około 200 zł, przez trzy lata 600 zł

- Wyżywienie, około 3,5zł dziennie, przez trzy lata daje 3832,5 zł

- Szkolenie labradora około 4000 zł

- Trzy konkursy, wliczając koszty przejazdu i opłaty konkursowe, to jakieś 750-800 zł

- Podobnie trzy wystawy, podróż plus opłaty za wystawienie psa to około 750-800 zł

- Jeżeli mamy dobrego psa i znajdą się chętni na krycia suk, to z każdego miotu należy nam się szczeniak lub jego równowartość. Załóżmy, że kryjemy 5 razy w roku i za każde krycie otrzymujemy 1500 zł, to otrzymujemy sumę 7500 zł. Jeżeli zrobimy tak przez kolejne pięć lat to suma rośnie nam do 37 500 zł.

- Jeżeli mamy sukę, która da nam rocznie 6 szczeniąt (może dać 4, a może dać 10 piesków), z czego jedno musimy oddać za krycie, a pozostałe sprzedajemy za 1500 zł to daje nam to taką samą sumę rocznie, jak za krycie psem, czyli 7500 zł, Jeżeli przez pięć lat sprzedamy po niej szczeniaki to także mamy sumę 37 500 zł. To oczywiście potencjalne zyski i średnie wyliczenia. Może się zdarzyć, że te przychody będą w praktyce większe lub mniejsze. Chodzi mi tylko o przedstawienie tego potencjału i rzędu wielkości sum, które trzeba wziąć pod uwagę.

- Razem wychodzi nam całkiem poważna suma, w zaokrągleniu jakieś 48932 zł!!!

Czas polowania

Cóż, koszta zdają się zatrważająco wysokie. Nie da się jednak ukryć, że myśliwi, którzy samodzielnie ułożą i opolują czworonoga, nie będą chcieli się z nim rozstać. Sam wysiłek włożony w szkolenia wydaje się bezcenny. Jeżeli jednak znajdą się chętni do sprzedaży, musimy liczyć się z koniecznością wyłożenia naprawdę dużych pieniędzy. Pies myśliwski to prawdziwy skarb, który powinniśmy szanować. Gdyby jednak nie było nas stać na kupno ułożonego psa myśliwskiego, warto zastanowić się nad zakupem rodowodowego szczenięcia (koszt zakupu nie powinien przekraczać 2000 złotych).

Tagi artykułu: