Udostępnij ten artykuł.

Ile lat żyje Golden retriever?

Wprowadzając do domu szczeniaka nie zastanawiamy się, czy zostanie przy nas przez pięć, dziesięć czy piętnaście lat. Dopiero po pewnym czasie nachodzą nas czarne myśli i chcemy dowiedzieć się ile nasz czworonóg jeszcze pożyje.

Średnia długość życia psów wynosi około 11-12 lat. Większość północnoamerykańskich i europejskich psów żyje przeciętnie 12,8 lat ludzkich. Niektóre rasy żyją jednak dłużej niż inne. Generalnie, średnia długość życia dużych psów jest mniejsza niż czas życia psów ras średnich i małych. Organy większych psów ciężej pracują i mają tendencję do wcześniejszego „zużywania się”. Przykładowo, duże, mocne i silne buldogi żyją zaledwie 6,7 ludzkich lat, zaś wątło wyglądające miniaturowe pudle dożywają wieku 14,8 lat.

W tym miejscu postawimy pytanie związane z długością życia jednej z najpopularniejszych, europejskich ras psów: Golden retriever  ile żyje?

Średnia długość życia Golden retrievera wynosi 12,6 ludzkich lat. Oczywiście powyższa średnia jest bardzo płynna i nie stanowi rzetelnego punktu odniesienia. Nie możemy zagwarantować, że dany osobnik będzie żył akurat 12,6 roku. Golden retriever- ile żyje jest uzależnione od mnogości czynników; aby oszacować przybliżony czas życia naszego zwierzęcia należy zastanowić się, jakie są jego warunki bytowe, jaki pokarm otrzymuje i czy wystarczająco często udajemy się z nim na wizyty lekarskie. Długość życia każdego psa zależy w dużej mierze od jego codziennych przyzwyczajeń i stylu życia. Psy, które cierpią z powodu otyłości, braku ruchu i długotrwałego stresu, mogą podupaść na zdrowiu i wejść w okres starczy znacznie wcześniej od swoich rówieśników.

Jak określić wiek naszego psa?

Większość właścicieli nie zdaje sobie sprawy, jak prawidłowo przeliczać wiek swoich zwierząt. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie Golden retriever  ile żyje, należy posłużyć się specjalną tabelą, która umożliwi konwersję lat psich do lat ludzkich. Przyjmuje się, że w przełożeniu na lata ludzkie roczny Golden Retriver osiąga wiek 10.5 lat. Golden dwuletni ma już 21 lat. Od tego momentu rok rocznie dodajemy cztery ludzkie lata. Dzięki temu trzyletni osobnik osiąga wiek 25 lat, czteroletni- 29 lat, itp. Nie trudno, więc wyliczyć, że przeciętna długość życia Retrivera w przeliczeniu na wartości ludzkie wynosi 63.4 lat.

Co zrobić, aby Golden Retriever dożył późnej starości?

Retrievery to psy, które posiadają status rasy pracującej. W związku z tym właściciele powinni zapewnić im odpowiednią ilość ćwiczeń fizycznych i zabierać na długie, codzienne spacery. Pomimo, że psy dobrze czują się w miastach, zdecydowanie lepszym dlań miejscem zamieszkania są okolice wiejskie i podmiejskie. Psy mogą, bowiem poczuć się swobodnie: biegać, skakać i cały czas się ruszać. Duża dawka ruchu jest niezwykle istotna dla zachowania prawidłowej kondycji zdrowotnej zwierzęcia. Golden Retrievery bardzo często cierpią z powodu nadwagi, która stanowi główną przyczynę przedwczesnej śmierci zwierząt.


  • Golden retriever

  • Golden retriever

  • Golden retriever

Nadwaga u Goldena

Golden Retriever jest dużym psem, który ma niepohamowany apetyt. Waga dorosłego osobnika może wynosić od 45 funtów do ponad 80 funtów (25-36 kg). Samice mają zazwyczaj mniejszą masę aniżeli samce.
Golden retrievery są zwierzętami nad wyraz łapczywymi i nie potrafią przejść obojętnie obok spożywających posiłek właścicieli. Ich przekonujące i błagalne spojrzenie nierzadko powoduje, że ludzie litują się nad psiakami i podają nadprogramowe kąski. O ile problem łapczywości psów aktywnych i chętnych do wykonywania ćwiczeń nie jest nadzwyczaj palący, o tyle ryzyko otyłości u zwierząt kanapowych może być jak najbardziej zasadne.

Psy, które gwałtownie przybierają na wadze, mogą w późniejszym życiu zachorować na cukrzycę. Mimo, że cukrzyca jest uleczalna, może doprowadzić do poważnych spustoszeń w organizmie zwierzęcia. Jeżeli w porę nie podejmiemy terapii, pies może nawet oślepnąć. Nadwaga jest bardzo ryzykowna dla psa, u którego rozpoznano dysplazję. Zbyt duża waga może doprowadzić także do zapaleń stawów w późniejszym życiu.
Łakomstwo psa może doprowadzić do skrętu żołądka. Skręt żołądka jest przypadłością typową dla psów ras dużych i olbrzymich; powstaje na skutek zbyt łapczywego i szybkiego spożywania pokarmów. Kiedy pies połyka duże fragmenty pożywienia, do żołądka dostaje się również powietrze, które prowadzi do powstawania problemu.

Przyjmuje się, że ciało Golden Retrievera powinno przybierać kształt klepsydry. Jeżeli widzimy jakiekolwiek wypukłości w rejonach brzucha, warto ograniczyć podawanie psu przekąsek i smakołyków.

Pamiętajmy, że prawidłowa dieta, duże dawki ruchu oraz częste kontrole weterynaryjne mogą znacznie wydłużyć życie Golden retrievera.

Tagi artykułu: