Udostępnij ten artykuł.

Ile lat żyje pitbull?

Pitbulle należą do tych ras psów, wokół których narosło najwięcej mitów, legend oraz stereotypów. Ich żywiołowość, dominujący charakter i odwaga stanowią cechy, które jednocześnie przyciągają i onieśmielają człowieka. Jednak bez względu na to czy uważamy pitbulle za psy agresywne czy spokojne, niezmienne jest jedno – aby wyszkolić psa o tak silnej osobowości, należy przestrzegać wielu zasad i przede wszystkim, pracować z psem konsekwentnie. Z naszego artykułu dowiecie się nie tylko tego, ile lat żyje pitbull. Poznacie także jego cechy charakterystyczne, nawyki żywieniowe oraz zagadnienia dotyczące pielęgnacji. American Pit Bull Terrier może stać się Waszym ulubieńcem!

Niezbyt duży wzrost, ogromna siła, mocna budowa. Charakterystyczny wyraz pyska. Odwaga i nieustępliwość. Wszystko to sprawia, że pitbulle mają szerokie grono miłośników na całym świecie, którzy kochają je miłością szczerą i głęboką. I trudno się dziwić, gdyż psy tej rasy charakteryzuje nie tylko waleczność i odwaga, ale także mądrość i wierność.

ile lat żyje pitbull terrier

Pitbull historia rasy

Historia rasy sięga XIX wieku i jest nierozerwalnie związana z Anglią. To właśnie tam, hodowcy krzyżowali buldogi oraz terriery, w celu stworzenia nowej rasy niezwykle walecznych, odważnych oraz wojowniczych psów. Ich charakterystyczną cechą było doskonałe umięśnienie oraz silna budowa ciała. Jednak dopiero wraz z rozwojem pitbulli w USA, psy te stały się jeszcze bardziej masywne i wyższe. Od samego początku, pitbulle były blisko ludzi. Przede wszystkim, towarzyszyły im w codziennym życiu, jednak nice rzadko wykorzystywano je jako psy pasterskie, do zaganiania bydła. Pitbulle wykorzystywane były także do udziału w polowaniach i do pilnowania domostwa. Z uwagi na jego budowę ciała, znacznie łatwiej było przystosować pitbulla do warunków małych gospodarstw niż psy większych ras. Dlatego cieszyły się sporą popularnością.

Waleczny charakter pitbulli sprawiał, że zarówno w Europie, jak i za Oceanem, psy te wykorzystywane były do krwawych walk. Pitbulle nadawały się do tego świetnie, z uwagi na swoją budowę ciała oraz agresję, którą często w nich stymulowano. W USA walki psów zostały zakazane przez prawo w 1900 roku. Jednocześnie, grupy hodowców pitbulli zapragnęła walczyć z mianem krwawych agresorów, którzy hodują swoje psy dla zysku z walk. Niestety, rasa ta nie została całkowicie uwolniona od walk psów, które nawet do dziś odbywają się nielegalnie na całym świecie.

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że pitbull znajduje się na liście psów uznawanych za agresywne, przygotowanej przez MSWiA. W związku z tym, na posiadanie pitbulla w Polsce należy otrzymać zezwolenie od jednostki administracyjnej – miasta lub gminy. W innym przypadku, posiadanie pitbulla będzie nielegalne. Śledząc medialne doniesienia, często można usłyszeć o nielegalnych hodowlach na terenie kraju. Z uwagi na fakt, że pitbulle cieszą się ogromną popularnością, wielu pseudo-hodowców widzi w ich sprzedaży szansę na szybki zarobek. Niestety, często nie mamy żadnej gwarancji, że pies z takiej hodowli to faktycznie pitbull. Często, szczenięta i dorosłe psy przebywają w fatalnych warunkach. To powoduje nie tylko liczne patologie w ich zachowaniu, ale także trwałe zmiany psychologiczne.

Ile żyją pitbulle?

Pitbulle osiągają średnio ok. 40-65 cm wzrostu (pies) i 38-52 cm (suka). Pies może ważyć średnio 16-25 kg, waga suki to natomiast ok. 16-24 kg. Zdarzają się jednak osobniki znacznie cięższe, przekraczające nawet 40 kg. To, ile lat żyje pitbull, może zależeć od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim, należy mieć na uwadze zapewnienie psu odpowiednich warunków. Przy czym, mowa tutaj nie tylko o odpowiednim miejscu do życia i pokarmie, ale również o wychowaniu i szkoleniu.

ile lat żyje pitbull (amerykański pitbulterier)

Przeciętna długość życia psa tej rasy wynosi 12 lat, jednak to, ile lat żyje pitbull, zależy przede wszystkim od jego zdrowia, trybu życia, właściwego żywienia oraz treningu. Pitbulle bardzo chętnie się uczą i świetnie nadają się do szkolenia. Dają z siebie bardzo wiele, jednocześnie nie można zapominać także o tym że mają równe wielkie wymagania. Trening pitbulla nie jest łatwy i wymaga doświadczenia oraz wiedzy.

Właśnie dlatego, większość ekspertów podkreśla, że zdecydowanie nie są to psy dla początkujących. Jeśli chcemy wyszkolić pitbulla na psa, który stanie się przyjacielem ludzi nie tracąc swojego charakteru, warto trenować psa od szczenięcia. Są to psy niezwykle inteligentne i uwielbiają same o sobie decydować. Aby wzbudzić w nich autorytet, należy postępować konsekwentnie i stanowczo. Jednak w żądnym wypadku nie oznacza to przemocy lub znęcania się nad psem! Bardzo ważnym punktem treningu pitbulli jest przyzwyczajanie psa od najmłodszych lat do różnego rodzaju widoków i dźwięków. Wszystko po to, by pies nie panikował lub nie stawał się agresywny, kiedy zobaczy inne zwierzę lub usłyszy niepokojące odgłosy. A trzeba wiedzieć, że przestraszyć go może nie tylko dźwięk wiertarki udarowej, ale chociażby wchodzenie po schodach.

Szczenię pitbulla należy od samego początku socjalizować, stawiając na kontakt z innymi psami. W przeciwnym razie, w dorosłym życiu, na widok innego psa nasz pitbull zareaguje agresją, co będzie uciążliwe i niebezpieczne. Pitbulle to psy o dość krępej budowie z duża ilością mięśni. Mimo to, uwielbiają aktywność i kochają biegać, więc jeśli mamy duży ogród, pitbull będzie bardzo zadowolony. W ramach treningu można rzucać mu piłkę, uczyć aportowania, ale także zabierać go na wspólne bieganie czy jazdę na rowerze. Jednak niezależnie od tego jaką formę aktywności zaproponujemy naszemu psu, pamiętajmy o zapewnieniu bezpieczeństwa. Zarówno jednemu, jak i nam oraz innym uczestnikom spaceru. Odpowiednia dawka ruchu oraz aktywność fizyczna również ma ogromny wpływ na to, ile żyje pitbull.

Pies, który ma zbyt mało ruchu i karmiony jest nieprawidłowo, często musi zmagać się z nadwagą lub otyłością. Kontrola masy ciała u pitbulli to jeden z najważniejszych obowiązków posiadacza psa. To, jak zadbamy o zdrowie naszego pupila, w dużej mierze decyduje o tym, ile lat żyje amerykański pit bull terrier.

Tagi artykułu: