Rys historyczny
Irish soft coated wheaten terrier został wyhodowany w Irlandii, gdzie pełnił funkcje psa gospodarskiego. Do jego obowiązków należała opieka nad zwierzętami, polowanie i zabijanie wszelkich szkodników i pasożytów oraz doglądanie gospodarki. Miłośnicy rasy uznają, że odmiana jest bardzo blisko związana z Kerry Blue Terrierami, które również rozwinęły się na terenach irlandzkich.
Irish soft coated wheaten terrier przez dłuższy czas nie były uznawane przez irlandzkie Towarzystwo Kynologiczne dopiero w 1937 roku zostały wciągnięte na listę psów rasowych i wtedy też rozpoczęła się ich regularna hodowla. W 1943 roku brytyjski Kennel Club uznał rasę i podjął starania o jej rozpowszechnienie na terenach amerykańskich. W 1973 roku Wheateny zostały uznane przez American Kennel Club. W roku 1970 pierwsze osobniki zostały przywiezione do Australii, gdzie są obecnie niezwykle popularne. W przeszłości psy były poddawane zabiegom dokowania ogona. Dzisiaj jednak rezygnuje się z tej praktyki i pozostawia ogon zwierzęcia w naturalnej długości.
Wygląd
Głowa psa jest mocna, długa, jednakże pasująca do reszty ciała, a jej umaszczenie winno być tożsame z powłoką. Mózgoczaszka jest gładka pomiędzy uszami i stosunkowo płaska. Trufla zwierzęcia jest duża i dobrze rozwinięta, zaś kufa pozostaje w odpowiedniej proporcji do wielkości mózgoczaszki. Szczęka zwierzęcia jest mocna, zaś zęby twarde i chwytliwe. Pies posiada mocny zgryz, w związku z czym doskonale nadaje się do łapania drobnych gryzoni i szkodników. Oczy psa przybierają barwę ciemną; wyróżniamy ciemny orzech i brąz. Szyja Irish soft coated wheaten terriera jest zbudowana analogicznie do odmian podstawowych gładka, średniej długości i napięta. Tułów psa powinien wpisywać się w kwadrat jego wysokość w kłębie jest zazwyczaj równa długości liczonej od nasady ogona aż do kłębu. Grzbiet psa jest zarysowany linią prostą, zaś lędźwie krótkie, acz silne. Klatka piersiowa posiada mocno wysklepione żebra. Przechodząc do kwestii ogona warto dodać, że niektórzy hodowcy zezwalają na jego dokowanie do 2/3 długości. Niemniej jednak jak zostało powiedziane na początku większość okazów posiada ogon naturalnej długości.
Teriery pszeniczne
Szczeniaki Terriera mają czerwone, brązowe, mahoniowe umaszczenie. Ich kagańce i uszy mogą być czarne lub ciemnobrązowe. Ciemny płaszcz szczenięcia jaśnieje wraz z wiekiem, aby po około dwóch lat przybrać barwę pszeniczną, w odcieniach od jasnopszenicznego do złotorudego. Irish soft coated wheaten terriery są psami średniej wielkości, których wysokość w kłębie waha się od 46 - 48 cm (suki mniejsze), zaś waga normuje się w granicach od 18 - 20,50 kg (suki lżejsze). Dorosłe okazy są zazwyczaj dobrze zbudowane i charakteryzują się budową ciała wpisaną w kwadrat. Psy niezbyt mocno linieją, co nie znaczy jednak, że możemy zapominać o ich regularnym szczotkowaniu i czesaniu. Równie istotne jest comiesięcznie przycinanie sierści i trymowanie zwierzęcia. Powszechnie uznaje się, że rasa Irish soft coated Wheaten Terrier jest odpowiednia dla osób cierpiących z powodu alergii i innego typu dolegliwości. Niemniej jednak ich hipoalergiczność nie jest do końca pewna.
Rasa irlandzka wydaje się posiadać włos, który jest daleko cieńszy i bardziej jedwabisty aniżeli włos występujący u odmian amerykańskiej i australijskiej.
Irish soft coated wheaten terrier temperament
Irish soft coated wheaten terrier to energiczny i wesoły pies, który jest bardzo przyjazny, kochający i opiekuńczy w stosunku do rodziny. Bardzo dobrze radzi sobie z dziećmi i spokojnie może przebywać w ich towarzystwie. Jeśli zaś chodzi o zachowanie względem obcych, nie jest ono do końca definiowalne. Psy nie wykazują raczej zachowań agresywnych.
Właściciele powinni zadbać o tresurę psa i poddać go regularnemu szkoleniu. Psy źle sobie radzą ze wszelką krytyką, w związku, z czym warto stosować wobec nich pozytywne metody szkoleniowe. Teriery pszeniczne mogą dogadać się z innymi psami, jeśli są prawidłowo socjalizowane.
Irish soft coated wheaten terriery należą do rasy psów długowiecznych. Nie oznacza to jednak, że nie cierpią z powodu typowych przypadłości i chorób genetycznych. Do najczęściej spotykanych zaliczamy bez wątpienia schorzenia powodujące znaczny ubytek białka z organizmu. Inne problemy zdrowotne to: dysplazja nerek, choroby zapalne jelit, choroba Addisona i rzecz jasna nowotwory. Niektóre Irish soft coated wheaten terriery mogą cierpieć z powodu alergii. Potencjalni właściciele tych psów powinni omówić problemy zdrowotne z hodowcą, zanim zdecydują się zakupić szczenię. Irish soft coated wheaten terriery nie są często spotykane na terenie Polski. W naszym kraju działa jednak kilka hodowli, które prowadzą regularną sprzedaż Wheatenów.
Terier pszeniczny
Wysokość: wysokość psa w kłębie wynosi od 46 cm do 48 cm (suki są mniejsze)
Masa: waga psa waha się w granicach 18 kg do 20,50 kg (suki są lżejsze)
Umaszczenie: psy najczęściej przybierają barwę pszeniczną. Sierść psa jaśnieje wraz z wiekiem.
Pielęgnacja: psy są powszechnie uznawane za rasę hipoalergiczną. Brakuje jednak naukowych dowodów potwierdzających tę tezę. Psy, pomimo, że ich linienie nie jest obfite wymagają wyczesywania sierści i jej podcinania. Co dwa miesiące należy się udawać na zabiegi trymowania.
Zdrowie: Irish soft coated wheaten terriery są stosunkowo zdrową rasą i nie cierpią z powodu chorób dziedzicznych. Do najczęściej spotykanych przypadłości zaliczamy jednakże dysplazję nerek, zapalne choroby jelit, chorobę Addisona i wszelkiego rodzaju nowotwory. Psy żyją średnio do 14 lat.
Rodzina: Psy są niezwykle towarzyskie, ciepłe i przyjazne. Wspaniale dogadują się z dziećmi i szybko do nich przywiązują.
Inna nazwa: Terier pszeniczny
Cena szczeniąt z rodowodem 5000 - 6000 złotych. Źródło (Ogłaszamy24). Cena z roku 2022.
Klasyfikacja FCI - grupa III, sekcja 1, numer wzorca 40. Próby pracy nie są wymagane.