Udostępnij ten artykuł.

Irlandzkie rasy psów

Rodzime rasy Irlandii

Rodzime irlandzkie rasy psów, które powstawały na przestrzeni wieków w górach, lasach i bagnach. Są spuścizną irlandzkich przodków i do dnia dzisiejszego bardzo cenione w Europie i na świecie. Irlandzkie psy nie są zbyt popularne w Polsce, trudno spotkać u nas profesjonalne hodowle. Co więcej łatwo można się natknąć na pseudohodowle, w których jak wiadomo, psy okrutnie cierpią.

Istnieje dziewięć ras psów z Irlandii:

Irish wolfhound - wilczarz irlandzki

Kerry Beagle

Irish Water Spaniel - irlandzki spaniel wodny
Irish Red Setter - seter irlandzki

Irish Red & White Setter – seter irlandzki czerwono-biały

Irish terrier – terrier irlandzki

Irlandzki Irish Glen Of Imaal Terrier

Irish soft coated wheaten terier – terrier pszeniczny

Kerry blue terrier

 

Poznaj bliżej irlandzkie rasy psów

Irish wolfhound (Wilczarz irlandzki, chart irlandzki)

Pies z grupy chartów, pierwotnie wykorzystywany do polowania na jeleni i wilki, obecnie bardziej towarzysz człowieka. Na przełomie XIX i XX wieku odkryto, że wilczarze są spokrewnione z psami żyjącymi  w VII-VIII wieku p.n.e. Najstarsze zapiski o dużych i silnych psach z Irlandii pochodzą z Rzymu, gdzie były podziwiane i cenione. Dawni irlandzcy władcy umieszczali je w herbach obok koniczyny i harfy określając je „łagodnymi, gdy są głaskane, dzikimi, gdy sprowokowane”.

Dawne wilczarze irlandzkie były szczególnie doceniane podczas polowań na wilki i grubą zwierzynę, jednak zaczęły stopniowo zanikać wraz z malejąca liczbą tych zwierząt. W XVIII istniały w niewielkich ilościach, a pod koniec XIX duży wilczarz został uznany za wymarłego.

irlandzkie rasy psów wilczarz irlandzki

Dużą rolę w odtworzeniu rasy odegrał kapitan George Augustus Graham. Wykorzystał potomków starych starych linii takich jak Kilfane. By zwiększyć rozmiar psów wprowadził do hodowli  deerhoundy, borzoja rosyjskiego oraz użył mastifa tybetańskiego. Z kolei pułkownik Garnier w hodowli wykorzystał zjawisko heterozja, czyli swoje osobniki krzyżował z dogami niemieckimi, bojarzami i psem zwanym „niedźwiedzim”. Wysiłki obu panów doprowadziły do opracowania pierwszego wzorca rasy w 1886 roku. W 1925 Kennel Club uznał rasę.

Wilczarz irlandzki zalicza się do największych psów. Jest smukły i muskularny. Porusza się lekko i z gracją. Jego wysokość sięga nawet 120 cm. Sierść ma szorstką i sztywną. Występuje w umaszczeniu szarym, stalowoszarym, cętkowanym, czerwonym, czarnym, czysto białym lub koloru pszenicy.

Co ważne, jest to pies łagodny, cierpliwy i pokorny. Lubi dzieci i dobrze się czuje w rodzinnym gronie. Ze względu na duże rozmiary, potrzebuje dużej przestrzeni do życia.

Kerry Beagle

Również zaliczają się do irlandzkich ras psów. Są to psy gończe, wyhodowane w XVI wieku, jednak do tej pory nie zostały oficjalne uznane za oddzielną rasę. Głównie wykorzystywane do polowań na lisy i zające.

Populacja nie wyginała tylko dlatego, że były one ulubieńcami rodziny Ryan z hrabstwa Scarteen of County Limerick, które istnieje do dziś. Kerry Beagle były chętnie zabierane przez imigrantów do Ameryki.

Nie wiadomo, dlaczego zaakceptowano nazwę „beagle” (mały, różnobarwny pies), ponieważ jest to pies średniej wielkości, jego wzrost wynosi ok. 56-61 cm, waga do 27 kg, dlatego nie ma nic wspólnego z Beagle.

Przeciętny osobnik cechuje się szeroką głową, krótkim pyskiem i długimi uszami. Umaszczenie zwykle czarne, podpalane, ale spotyka się też osobniki białe, niebieskie, cętkowane lub czarne. Rasa cechuje się szybkością i wytrzymałością. Posiadają silny instynkt myśliwski, potrzebują sporo ruchu i regularnych spacerów.

Irish Water Spaniel (Irlandzki spaniel dowodny)

Rasa psów zaliczająca się do grupy wyżłów i seterów. Do końca nie wiadomo, jak powstała rasa spanieli wodnych. Prawdopodobnie psy zostały wyhodowane w Persji, które wędrując przez Hiszpanię trafiły do Irlandii. Pierwsza wzmianka pochodząca z Irlandii pochodzi z XVII wieku. Ich charakterystycznymi cechami były nieprzemakalna sierść oraz częściowo nieowłosiony ogon. Taki ogon jest cechą unikalną, niespotykaną u żadnego innego psa. Jego szatę tworzy gęste, poskręcane włosie, które dodatkowo jest pokryte tłuszczem, dzięki temu nie nasiąka wodą. W drugiej połowie XIX wieku wodny spaniel brylował na wystawach.

irlandzka rasa psów

To co go wyróżnia to dumna postawa, inteligencja i wytrzymałość. Ma poczucie humoru, wobec obcych zachowuje się ostrożnie, wśród swoich wykazuje nawet poczucie humoru. Jest to pies średniej wielkości, osiąga wzrost do 59 cm, suki są o kilka centymetrów niższe. Wodny spaniel jest doskonałym pływakiem i odpowiednio dużym psem, by aportowa z wody duże ptaki, na przykład gęsi.

 

Irish Red Setter (Seter irlandzki mahoniowy)

Rasa psów zaliczająca się do grupy wyżłów w sekcji wyżłów brytyjskich i irlandzkich. Choć nazwa sugeruje, że rasa wywodzi się z Irlandii, w rzeczywistości psy zostały wyhodowane we Francji, Hiszpanii i Macedonii. Seter irlandzki powstał w wyniku skrzyżowania irlandzkiego spaniela wodnego, setera angielskiego, springer spaniela i pointera.

irlandzkie rasy psów seter irlandzki mahoniowy

Na początku XVII wieku popularnością cieszyły się psy o umaszczeniu białym, biało-czerwonym, biało-żółtym, nawet biało-czarnym, jak i czerwonym. Nie zwracano uwagi na kolor, a bardziej cechy użytkowe, gdyż były to psy wykorzystywane w myślistwie. W 1885 roku powstał standard rasy setera irlandzkiego czerwonego. Odtąd obowiązują takie nazwy tej rasy: Red Setter,

Seter ewoluował na przestrzeni lat, stając się hardym, zdrowym i inteligentnym psem o wielkiej zdolności do pracy i wytrzymałości. Ma długą głowę i długą kufę oraz głęboką klatkę piersiową. Szata psa jest kasztanowa lub mahoniowa. Włosie jest delikatne, gładkie, tworzące długie frędzle. Jest  najszybszy wśród seterów.

Jest to pies rodzinny, wierny, bardzo cierpliwy. Polecany jako towarzysz domowy. Potrzebuje ruchu i stanowczej tresury. Raczej ugodowy, choć bywa stanowczy. By go wychować trzeba być silnym i odpornym właścicielem.

 

Irish Red &White Setter

Czerwono-białe setery powstały w średniowieczu, prawdopodobnie w XVII wieku. Poza Irlandią rzadko kto zdaje sobie sprawę z istnienia dwóch ras seterów irlandzkich. Rasa czerwono-biała była starsza, z której wyewoluowały osobniki o jednolicie czerwonym umaszczeniu. W XIX wieku liczebność seterów czerwonych znacznie przewyższała czerwono-białych, które były uważane za wymarłe. W połowie XX wieku seterów czerwono-białych było zaledwie kilka, jednak powstał specjalny komitet mający na celu ochronę rasy przez wyginięciem. Udało się odtworzyć rasę i dziś dwukolorowe setery pojawiają się na całym świecie, poza Polską, gdzie są raczej mało znane. Oficjalnie FCI uznało psy za właściwą i odrębną rasę w 1989 roku.

irlandzkie rasy psów seter irlandzki czerwono biały

Są to psy umięśnione, o bardzo harmonijnej budowie ciała, lekko atletyczne. Szata pokrytą jedwabistą sierścią, tworzącą frędzle na tylnej stronie kończyn. Długa sierść w pachwinach, na dole klatki piersiowej i na mostku, również tworzy frędzle.Pod szyją włosy są długie i proste. Na ogonie tworzy się piękne pióro. Na głowie, na przedniej stronie kończyn,  jak również na pozostałych częściach ciała sierść jest krótka i gładka, bez śladów skręcenia. Podstawowym kolorem jest biały z czerwonymi łatami.

 

Irish terrier (Terier irlandzki)

Rasa zaliczająca się do grupy terrierów, sekcji terrierów wysokonożnych, typu wilkowatego. Terriery wywodzą się z Irlandii. Jak inne irlandzkie rasy psów, terriery w Polsce są bardzo rzadko spotykane. W 19879 roku powstał pierwszy klub rasy, a pod koniec XIX wieku terrier irlandzki został uznany przez Kennel Club. Są to psy średniej wielkości, ruchliwe, silne i dobrze umięśnione. Włos jest twardy, gruby i szorstki, dobrze przylegający. Maść jest jednolita, spotykane są różne odcienie czerwieni. Najbardziej pożądana jest barwa w odcieniach od czerwieni do koloru słomy.

irlandzka rasa psa terier irlandzki

Terrier irlandzki jest łagodny wobec ludzi, a bywa konfliktowy w stosunku innych psów. Z pewnością jest odważny, czasami nawet zuchwały, bardzo energiczny wobec polowania i walki. Niektórzy określają go „czerwonym diabłem”. Ma bardzo silny instynkt myśliwski, dużo się uczy, jest silny i odporny. Wielkość terierów irlandzkich dziś pełni funkcje psa rodzinnego i stróża. Jest wykorzystywany również tępiciel myszy, szczurów, a także pies tropiący. Nie jest kłopotliwy w pielęgnacji, jednak wymaga regularnego trymowania.

 

Irish Glen Of Imaal Terrier

Urocza rasa psów zaliczająca się do grupy terierów. Rasa wywodzi się z rejonów wschodniego wybrzeża Irlandii. Podobne przybyły z Anglii na przełomie XVI i XVII wieku. Kennel Club (prestiżowy brytyjski klub kynologiczny) w 1975 roku uznał Irish Glen Of Imaal Terrier za odrębną rasę.

Jest to pies średniej wielkości, żywy w ruchach, o krótkich kończynach rozstawionych na zewnątrz. Włos jest średniej wielkości, szorstki, podszerstek miękki. Występuje w umaszczeniach: pręgowanym, płowym, błękitnoszarym, pszenicznym. Im pies jest starszy, tym jego sierść jest jaśniejsza.

irlandzkie rasy psów Irish Glen Of Imaal Terrier

Z pewnością jest to pies uparty, zacięty w polowaniach, bardzo aktywny, radosny i mądry. Ma duże predyspozycyjne do pracy w wodzie. Jego silny charakter wiąże się z tym, że trzeba sporo pracy włożyć, by go wychować.

 

Irish soft coated wheaten terier

Rasa zaliczająca się do grupy terrierów, sekcji terrierów wysokonożnych, typu wilkowatego. Są to irlandzkie rasy psów, wykształciły się z psów gospodarskich, które pomagały chłopom w codziennych pracach. Pies po raz pierwszy na wystawie pojawił się w Dublinie w 1937 roku. Brytyjski Związek Kynologiczny uznał rasę w 1943 roku, a amerykański dopiero w 1973.

irlandzkie rasy psów Irish soft coated wheaten terier

Pies charakteryzuje się długą szatą, jedwabistą, miękką, lekko kręconą lub falowaną, wymagającą trymowania, z kolei umaszczenie jest pszeniczne, w wielu odcieniach, które z wiekiem jaśnieje. Jest to pies z temperamentem i dość specyficznym charakterem. Lubi kontakt z człowiekiem i aktywnie spędzać czas.

 

Kerry blue terrier

Ostatnie omawiane przez nas psy z Irlandii to dość specyficzne blue terriery, które są popularne w całej Wielkiej Brytanii. Były znane od stuleci, jednak sporo popularność zdobyły dopiero w XX wieku. Pierwsze wzmianki o rasie pochodzą z połowy XIX wieku. Były opisywane jako psy z niebiesko-ciemnoszarą sierścią. Były one traktowane jako maskotki, i dość szybko powstało sporo klubów zrzeszających miłośników kerry blue terrier.

irlandzkie psy kerry blue terriery

Jest to pies zwarty, muskularny, dobrze rozwinięty. Najbardziej charakterystyczna jest szata – miękka, obfita. Z uwagi na to, że są bardzo przyjazne w stosunku do ludzi, łagodne i cierpliwe, świetnie sprawdzają się w dogoterapii.

Tagi artykułu: