Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Jack Russell Terrier

Historia

Pierwsze wzmianki o rasie pochodzą z końca XVIII wieku. Wówczas brytyjski pastor John Russell wyhodował pierwszego białego teriera, który miał być wykorzystywany do polowania na lisy. Kilkanaście lat później hodowca postanowił skrzyżować dwa osobniki w celu otrzymania psa z małymi, ciemnymi znaczeniami w okolicy pyska. Od tego czasu teriera przeszły wiele modyfikacji i były wielokrotnie krzyżowane z różnymi rasami.

Eksplozja popularności rasy przypadła na okres po II wojnie światowej. W 1976 roku założono pierwszą organizację zrzeszającą miłośników rasy Jack Russel Terrier. Jej oficjalna rejestracja w FCI nastąpiła w 2001 roku.

Wygląd

Jack Russel Terrier to mocny, energiczny i zwinny czworonóg o gibkim ciele. Sylwetka psa wpisuje się w kształt prostokąta, co oznacza, że długość mierzona od kłębu do nasady ogona jest większa od wysokości w kłębie.  Głębokość klatki piersiowej mierzona od kłębu do mostka jest równa długości kończyn przednich, od łokci do ziemi. Obwód klatki piersiowej chwyconej za łokciami ma wynosić ok. 40 – 43 cm. Mózgoczaszka powinna być płaska, umiarkowanej szerokości, stopniowo zwężająca się ku oczom, a następnie ku kufie o dobrej objętości. Stop wyraźnie zaznaczony, ale nie za wydatny. Trufla nosowa czarna. Kufa mierzona od nosa do stopu powinna być nieco krótsza niż mózgoczaszka (odległość od stopu do guza potylicznego). Wargi dobrze przylegające o czarnej pigmentacji. Szczęka i żuchwa bardzo mocne, głębokie, szerokie o dużej sile chwytu. Zęby mocne ustawione w zgryzie nożycowym. Oczy małe, kształtu migdała o bystrym, przeszywającym spojrzeniu; nie mogą być wyłupiaste. Powieki ściśle przylegają do gałki ocznej. Ich brzegi są czarno pigmentowane. Uszy bardzo ruchliwe, jędrne, guzikowate lub opadające. Policzki o dobrze zaznaczonej muskulaturze.

Suczka hodowlana rasy Jack russell terrier szorstkowłosa

Suczka Jack Russell Terriera

Szyja silna o czystym obrysie; umożliwia swobodne noszenie głowy. Grzbiet prosty. Odległość od kłębu do nasady ogona nieco większa niż wysokość psa w kłębie. Lędźwie silne, krótkie i mocno umięśnione. Klatka piersiowa raczej głębsza niż szersza, z dobrym prześwitem od podłoża. Mostek znajduje się w połowie wysokości psa mierzonej od kłębu do ziemi. Żebra winny być dobrze uwypuklone od swej nasady, przy kręgosłupie. Przedpiersie uwypuklone tak że znajduje się wyraźnie przed stawem barkowym. Ogon w spoczynku może opadać. Gdy pies jest w ruchu winien się unosić. W przypadku gdy został skrócony, jego koniuszek ma znajdować się na poziomie wysokości uszu. Łopatki dobrze pochylone ku tyłowi, nieprzesadnie umięśnione. Jako całość kończyny od łokci po ziemię proste. Ramiona dostatecznie długie i kątowane tak by łokcie znajdowały się pod tułowiem. Kończyny tylne silne i muskularne, w odpowiedniej proporcji do masy ciała w łopatkach. Stawy kolanowe o dobrym kątowaniu. Śródstopia w swobodnej postawie, oglądane od tyłu równoległe. Stawy skokowe nisko położone. Łapy okrągłe o twardych opuszkach, dość małe, nie kierujące się na zewnątrz, ani do wewnątrz. Palce średnio wysklepione. Sierść może być gładka, szorstka lub drutowata. Odporna na wpływy atmosferyczne. Dominuje umaszczenie białe z czarno podpalanymi, czarnymi lub rudymi znaczeniami (te mogą być od jasnopłowych, po bardziej intensywne, kasztanowe). Idealna wysokość w kłębie dla dorosłego osobnika wynosi od 25 do 30 cm. Na każde 5 cm wysokości przypada 1 kg masy ciała. Pies o wzroście 25 cm powinien zatem ważyć ok. 5 kg.

Charakter

Jack Russell Terrier są przede wszystkim psami pracującymi. Początkowo wykorzystywano je do wyławiania drobnej zwierzyny z nor i tępienia szczurów i pasożytów w gospodarstwach rolnych. Terriery są zwierzętami nad wyraz żywotnymi i wytrwałymi. Właśnie te cechy sprawiły, że stały się niezawodnymi tropicielami i wypłaszaczami drobnej zwierzyny. Jack Russell Terriery mogą być czasami uparte i agresywne wobec innych zwierząt i ludzi, o ile nie są właściwie uspołecznione. Wymagają konsekwentnego prowadzenia i odpowiedniego szkolenia – najlepiej już w okresie szczenięctwa.
Nie są polecane rodzinom z małymi dziećmi – szybko tracą cierpliwość i mogą przypadkowo zranić naszą latorośl. Nie powinny pozostawać przez dłuższy czas bez opieki; szybko się nudzą i na pewno zaczną interesować się domowymi sprzętami i meblami. Jack Russell Terriery to dość destrukcyjne psy, zwłaszcza jeżeli nie zapewnimy im wystarczającej ilości ruchu. Przynajmniej jeden spacer w ciągu dnia powinien być dłuższy, tzn. trwać około godziny.


  • Jack Russell Terrier

  • Jack Russell Terrier

  • Jack Russell Terrier

Zdrowie

Czworonogi są generalnie zdrowe; żyją średnio od 13 do 16 lat. Do najczęściej spotykanych przypadłości zdrowotnych zaliczamy: dziedziczną zaćmę i ektropię, wrodzoną głuchotę, zwichnięcie rzepki, ataksję, miastenię, zespół Legg-Calve-Perthesa i chorobę von Willebranda.

Bardzo dużym zagrożeniem dla zwierząt jest kontakt z wydzieliną skunksa. Na skutek nagłego zderzenia może dojść do wstrząsu toksycznego, który doprowadza zazwyczaj do niedokrwistości nerek i śmierci. W lżejszej wersji spotkania ze skunksem dochodzi do naruszenia rogówki (wówczas należy przemyć ją przy użyciu odpowiedniego preparatu).

Zwichnięcie soczewki, znane również jako ektopia lentis, jest najczęstszym dziedzicznym zaburzeniem u Jack Russell Terrierów pojawiającym się u psów w wieku od 3 do 8 lat. Istnieją dwa rodzaje zwichnięcia soczewki: tylne zwichnięcie (gdzie soczewka wsuwa się do tylnej części oka) i przednie (gdzie soczewka przesuwa się do przodu). Tylne zwichnięcie jest łagodniejsze, gdyż możemy całkowicie je wyleczyć. W przednim zwichnięciu soczewka może wsunąć się do przodu i ocierać o rogówkę uszkadzając ją. Dodatkowym powikłaniem jest jaskra, która prowadzi do ślepoty częściowej lub całkowitej.

Pielęgnacja

Sierść psa nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. W zupełności wystarczy okazjonalne przeczesywanie włosa i kąpiele w razie potrzeby. Właściciel musi dbać o przestrzeganie diety – psy mają skłonność do nadwagi.

Pies rasy Jack russell terrier

Jack Russell Terrier bawiący się kijem

Wysokość: Idealna wysokość w kłębie dla dorosłego osobnika wynosi od 25 do 30 cm.

Waga: Na każde 5 cm wysokości przypada 1 kg masy ciała. Pies o wzroście 25 cm powinien zatem ważyć ok. 5 kg.

Umaszczenie: Dominuje umaszczenie białe z czarno podpalanymi, czarnymi lub rudymi znaczeniami (te mogą być od jasnopłowych, po bardziej intensywne, kasztanowe).

Zdrowie: Psy Jack Russell Terrier nie są chorowite, niemniej dopadają je pewne, typowe schorzenia m.in. dziedziczna zaćma i ektropia, wrodzona głuchota, zwichnięcie rzepki, ataksja, miastenia, zespół Legg-Calve-Perthesa i choroba von Willebranda.

Pielęgnacja: Przeczesywanie włosa jedynie okazjonalnie i kąpiele w razie potrzeby. Właściciel musi pamiętać o przestrzeganiu diety.

Rodzina: Psy są bardzo żywiołowe i energiczne. Bywają nadpobudliwe, dlatego nie sprawdzą się w rodzinach z małymi dziećmi. Niespożytkowana energia może prowadzić do ujawnienia się zachowań destrukcyjnych. Jacki wymagają konsekwentnego prowadzenia i szkolenia; konieczna socjalizacja od najmłodszych lat. Przynajmniej jeden spacer w ciągu dnia powinien być dłuższy (1 h0).

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt 1200 - 4000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).

Klasyfikacja FCI - grupa III, sekcja 2, nr wzorca 345. Podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: