Udostępnij ten artykuł.

Jak dbać o łapy psa?

    Występują różnorodne problemy związane z łapami u psa. Dotyczą naszych pupili nie tylko zimą, ale także i latem. Wtedy częstokroć zadajemy sobie pytanie – jakie są tego przyczyny, i w związku z tym jak dbać o łapy psów sposób prawidłowy.

    Opuszki palcowe u psów zostały dobrze ewolucyjnie przystosowane i uodpornione na warunki pogodowe. Jednak mimo wszystko czasem stają się one źródłem problemów. Dzieje się tak, ponieważ psie łapy nieustannie narażone są na kontakt z podłożemi na nich opiera się cały ciężar psa, dlatego też wszelkie okaleczenia i inne uszkodzenia, powodują spory dyskomfort i ból w trakcie chodzenia, czy biegania. Niestety stanowią też spore wyzwanie i problemy dla właściciela czworonoga. Więc jak dbać o łapy psa?

Przyczyny uszkodzeń psich łap

    Kończyny przeciętnego, zdrowego psa na ogół nie wymagają zaawansowanej pielęgnacji. Do obowiązków właściciela związanych z normalną pielęgnacją, należy przede wszystkim przycinanie pazurów i zabezpieczanie opuszków palcowych. Przez cały rok ważna jest ochrona i zabezpieczanie przed nadmiernym ścieraniem się i zdzieraniem opuszek palcowych, oraz przed ewentualnymi skaleczeniami i zranieniami (m.in. stała kontrola, czy pies nie przeciął sobie łapy na spacerze). Zimą szczególnie dbamy o ochronę przed odmrożeniami i uszkodzeniami, oraz solą do posypywania chodników i ulic. Tym bardziej, że nagła zmiana temperatury podłoża oraz jego większa twardość, wpływają na powstawanie uszkodzeń i ran na spodniej części psich łap. Z kolei latem, gdy robi się bardzo ciepło i bardzo mocno rozgrzewa się asfalt oraz betonowe i kamienne nawierzchnie ulic, również to przyczynia się do niszczenia poduszek łap u naszych pupili.

   Dla psich łap niebezpieczny jest też kontakt z różnymi substancjami drażniącymi. Niektóre mogą uszkadzać opuszki łap np.: nawozy, płyny do mycia podłóg, preparaty do czyszczenia dywanów itp.Objawia się to powstaniem ran, rogowaceniem i pękaniem opuszek, poparzeniami. Alergie pokarmowe powodują powstanie świądu skórnego m.in. w okolicy łap i uszu. Pies chcąc sobie pomóc, zaczyna wtedy gryźć łapy, a to powoduje pękanie skóry na opuszkach i postawanie ran. Z kolei twardnienie, pękanie i odchodzenie poduszek łap, to jeden z objawów groźnej choroby, jaką jest nosówka, potocznie nazywana też „chorobą twardej łapy”. Uszkodzenia spodniej części łap powodują też niedobory cynku. Pewne rasy psów są predysponowanedo niedoborów tego pierwiastka m.in.:owczarki niemieckie, siberian husky, samojedy, pudle, beagle, pointery, dogi niemieckie. Z kolei starsze psy często cierpią na schorzenie zwane hyperkeratozą, czyli nadmierne rogowacenie, grubienie i pękanie naskórka opuszek łap w wyniku zwiększonej produkcji keratyny.

Typowe objawy uszkodzeń psich łap

    Zwykle łatwo rozpoznać uszkodzenia łap, gdyż rany są raczej charakterystyczne i zwykle krwawią. Wskazujące objawy w zachowaniu się psa to:nagła kulawizna (pies utyka na jedną, lub naprzemiennie na niektóre, lub nawet wszystkie łapy), przestępowanie z łapy na łapę, przysiadanie podczas spaceru, piszczenie i skomlenie podczas chodzenia, wylizywanie i/lub gryzienie opuszek łap. Objawy te są powodowane poprzez: bolesność puszek palcowych, widoczne pęknięcia, przecięcia i inne uszkodzenia na powierzchni poduszek łap, nadmierną chropowatość opuszków łap, stan zapalny w okolicy opuszków itp.

Jak dbać o opuszki psich łap?

    Zdrowe opuszki psich łap zawsze są lekko popękane, bo zużywają się w trakcie chodzenia i biegania. Kłopoty mają gł. właściciele psów w miastach, bo podłoże jest tu zwykle twarde (asfaltowe, betonowe itp.) i przez to niekomfortowe dla psich łap. Znacznie lepiej maja się psy mieszkające na przedmieściach i poza miastem, gdyż większość ich spacerów odbywa się po miękkim, naturalnym gruncie.

zdrowa opuszka u psa

Zdrowe opuszki psa

    Po spacerach (szczególnie jeśli były w trudnym terenie) powinniśmy sprawdzać czy żadne ciało obce nie wbiło się w opuszki psich łap, czy nie doszło do ich zranienia itp. Podobnie postępujemy w przypadku kąpieli wodnych naszego psa. Jest to konieczne, gdyż dno zbiorników wodnych obecnie często bywa zanieczyszczone wieloma ostrymi przedmiotami (np. potłuczone szkło, metalowe puszki itp.), na których psy niejednokrotnie kaleczą sobie łapy. Szczególnie ważne są kontrole łap u psów pracujących (np. u psów myśliwskich, tropiących, ratowniczych gruzowych) i biorących udział w zawodach i zabawach sportowych (np. u psów biorących udział w psim crossie, w zawodach na ciągnięcie sań, u psów wyścigowych itp.), gdyż ich łapy bardziej są narażone na ścieranie opuszków i zranienia, oraz na uszkodzenia pazurów. Jeśli wykryjemy u psa uszkodzenia i rany, to powinniśmy je przemyć wodą utlenioną, rivanolem. Jeśli jakaś rana jest głęboka, należy udać się do weterynarza. Drobniejsze skaleczenia można zabezpieczyć bandażem przed pobrudzeniem i dalszymi uszkodzeniami, a na wierzch nałożyć np. skarpetkę, by pies nie zdjął sobie bandaża. Wychodząc na spacer, na całość nałożyć worek foliowy, co zabezpieczy opatrunek przed brudem i wilgocią.

   Psy ras mających predyspozycje do problemów ze stawami, należy otoczyć specjalną opieką, ponieważ schorzenia te objawiają się deformacjami chodu i łap. W porozumieniu z lekarzem weterynarii można też podawać im suplementy diety wspomagające pracę stawów, oraz chronić je przed przeciążeniami oraz wzmacniać ich mięśnie ćwiczeniami (np. pływaniem) i masażami.

Jak zbudowane są pazury u psa?

   We wnętrzu pazurów znajduje się długi, dobrze unerwiony i ukrwiony rdzeń. Długością może sięgać nawet do połowy długości pazura. Uszkodzenia rdzenia zawsze są bardzo bolesne dla psa i mogą nawet sprawić, że zwierzę przez dzień lub dwa będzie miało problemy z chodzeniem. Dlatego tak ważne jest umiejętne skracanie pazurów, by nie obciąć ich zbyt krótko, uszkadzając tym samym ich rdzeń. Psy instynktownie wyczuwają zresztą zagrożenie podczas skracania pazurów i zwykle zaciekle bronią się przed tym, dlatego często jedynym wyjściem jest zabieg u specjalisty.

Czym, kiedy i jak obcinać psu pazury?

    Psie pazury zwykle nie sprawiają właścicielom większego kłopotu, gdy pies ma naturalną możliwość ich ścierania (jeśli pies ma dostęp do twardej nawierzchni, na której będzie sobie samoczynnie ścierać pazury). Wtedy nie musimy ich obcinać. Inaczej będzie, jeśli pies zwykle porusza się po miękkich nawierzchniach, albo mało biega i spędza większość czasu w kojcu. Wtedy konieczne będzie regularne przycinanie pazurów, co dla niektórych właścicieli psów może być kłopotliwe, a dla psa bolesne i stresujące.

Obcinanie pazurów u psa

Obcinanie pazurów u psa

    Jeśli potrafimy, to pazury u psa możemy przycinać samodzielnie. W sprzedaży są bardzo dobre cążki do obcinania pazurów u psów. Najlepsze są cążki typu gilotynka, mające otwór cięcia zamknięty ze wszystkich stron. W razie niekontrolowanego szarpnięcia, pazur psa nie wysmyknie się i nie uszkodzi. Jeśli mamy problemy z obcięciem pazurów u swojego psa, możemy skorzystać z fachowych usług gabinetu weterynaryjnego lub groomera. Można to zrobić także przy okazji, w trakcie standardowych wizyt kontrolnych u weterynarza.

Jak samodzielnie ciąć pazury u psa?

    Otóż u psów z jasnymi pazurami nie jest to problem, bo widzimy dokąd sięga ukrwiony rdzeń pazura. Przycinamy wtedy pazur kilka milimetrów powyżej od końca rdzenia. Jednak u psów z ciemnymi pazurami, a takich jest większość, zadanie jest trudniejsze.

    Najlepiej przycinać pazury w odstępie co kilka tygodni (np. raz na miesiąc). Wtedy przycinamy tylko same ich końcówki na długość ok.2 mm. Jeżeli jednak przy oględzinach okaże się, że pies sam je sobie skutecznie ściera biegając na spacerach po twardym podłożu, to wogóle nie musimy ich przycinać i bazujemy jedynie na regularnych oględzinach. Pamiętajmy też, że nie wolno zaniechać regularnych oględzin! Przerośnięte pazury u psa stają się przyczyną krzywienia łap, deformacji i bólów w trakcie chodzenia. Pies nieprawidłowo będzie wtedy stawiał łapy, co może powodować nawet problemy ze stawami i kręgosłupem, które z czasem mogą się stać nieodwracalne. W krańcowych przypadkach, mogą niemal w ogóle uniemożliwić psu chodzenie i przyczynić się do wrastania ich w poduszki łap oraz powstawania bolesnych ran i stanów zapalnych. To zaniedbania dalece niehumanitarne i zgodnie z polskim prawem – karalne.

Cążki do obcinania pazurów u psa

Cążki do obcinania pazurów u psa

    Koniecznością w wypadku psów negatywnie nastawionych do obcinania pazurów, a szczególnie psów o dużych i masywnych rozmiarach ciała, jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym lub u groomera. W przypadku bardzo „opornych” pacjentów, taki specjalista może nawet pomóc sobie środkiem uspokajającym. Natomiast osoby mogące zrobić ten zabieg samodzielnie, mogą użyć specjalne cążki w formie gilotynki. Nie należy używać do tego celu innych narzędzi, gdyż są za małe i zbyt delikatne.

     Podczas zabiegu należy uważać, by nie uszkodzić rdzenia pazurów. Trzeba zachować szczególną ostrożność! Najlepiej postawić psa na podwyższeniu (np. na niezbyt wysokim stole lub ławce) i zabezpieczyć go przed niekontrolowanym zeskokiem (np. przypiąć smyczą do jakiegoś uchwytu powyżej). Dobrze jest też przytrzymać psa ręką w okolicy karku. Wtedy druga osoba, podnosząc kolejne łapy psa, może przycinać mu za długie pazurki. Jeśli pies wpada w panikę i wyrywa się, nie warto ryzykować jego zranienia lub innych uszkodzeń (np. złamania mu łapy). Wtedy jedynym wyjściem będzie zabieg wykonany u specjalisty.

Jak dbać o łapy psa zimą?

    Szczególną uwagę temu jak dbać o łapy psa, musimy poświęcić w okresie zimowym, gdyż w tym okresie są najbardziej narażone na uszkodzenia. Częsty kontakt z lodowatą powierzchnią i solą używaną do posypywania nawierzchni chodników i ulic, powoduje nadmierne i głębokie pękanie opuszek łap, podrażnienia i stany zapalne. Po spacerach trzeba zwracać uwagę na to, czy pies chodzi normalnie i czy intensywnie nie wylizuje łap. W skrajnych przypadkach mogą nawet powstać głębokie rany, wymagające leczenia farmakologicznego. Dlatego zwłaszcza w przypadku psów miejskich mających kontakt z solą, należy zabezpieczać ich łapy wazeliną lub specjalnymi preparatami ochronnymi dla psów, dostępnymi w sklepach zoologicznych. Może to być także maść z wit. A, lub nawet zwykła oliwa z oliwek. To ograniczy wnikanie soli i stworzy na skórze blokadę od mrozu.

Czerwone buty ochronne dla psa na zimę

Buty ochronne dla psa na zimę

    Jeśli pies bardzo cierpi z powodu mrozu, lodu i soli, można mu zakładać specjalne buty dla psów (dobre rozwiązanie szczególnie u ras bardzo wrażliwych na zimno). Buty dla psów ochronią nie tylko przed zimnem, lodem i drażniącym działaniem soli, czy urazami mechanicznymi. Są także skuteczne na głęboki śnieg, co jest szczególnie ważne u psów z dłuższą sierścią w okolicy łap, przez co śnieg i lód zbrylają się i boleśnie ugniatają tkankę pomiędzy palcami, uniemożliwiając psu normalny chód i powodując uszkodzenia opuszków. U psów długowłosych można też w okresie zimowym przycinać sierść w okolicach opuszków palcowych. Po spacerze dobrze jest też opłukać łapy psa letnią wodą lub przetrzeć je wilgotną ścierką, co usunie drażniącą sól, śnieg i kawałki zbrylonego lodu. Po wysuszeniu warto wcierać w opuszki galaretkę z czystego miąższu aloesowego i/lub „MSM-żel” kojąco-regenerujący z dimetylosulfonem, czyli organicznym związkiem siarki niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania komórek. Żel ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i antybakteryjne. Natomiast aloes zregeneruje i odżywi naruszoną skórę. W sprzedaży są też dostępne preparaty uniwersalne typu „dwa w jednym” jak np. gęsty krem aloesowo-propolisowy, zawierający też wiele innych składników, który zabezpieczy psie łapy przed mrozem zarówno przed, jak i po powrocie ze spaceru. Podobnie działa „Tanaderm spray”, pielęgnacyjny dermokosmetyk weterynaryjny o działaniu: wysuszającym i ściągającym, kojącym i przyspieszającym odnowę naskórka uszkodzonych opuszków palcowych, oraz regulującym mikroflorę skóry.

jak ciąć pazury u psa, jak dbać o łapy psa, jak dbać o łapy psa w okresie zimowym, jak dbać o łapy psa zimą, jak dbać o łapy pupila, jak dbać o opuszki psich łap, jak dbać o pazury u psów, łapa u psa, łapy psa, objawy uszkodzeń psich łap, pielęgnacja łap psów, pielęgnacja opuszek łap psa, pielęgnacja psa, pielęgnacja psich łap, problemy z łapami u psa, problemy związane z psimi łapami, przycinanie pazurów u psa, psie łapy, psie pazury, zabiegi pielęgnacyjne u psów, jak dbać o łapy psów,zabiegi pielęgnacyjne łap u psa,pielęgnacja łap i pazurów psa, obcinanie pazurów psa,obcinanie pazurów u psa, obcinanie pazurów psów, jak obcinać pazury psu, jak obcinać pazury psom, obcinanie pazurów u psów,czym obcinać psu pazury, jak obcinać psu pazury, preparaty do pielęgnacji psich łap w zimie,maści do pielęgnacji psich łap,maść do pielęgnacji łap dla psów

Tagi artykułu: