Udostępnij ten artykuł.

Jak dbać o psa latem?

      Choć to pozornie oczywiste, z pewnością niejeden właściciel psa, a szczególnie nowicjusz w tym względzie, zastanawiał się jak dbać o psa latem. Pewne zasady są ogólnie znane, jednak nie wszystkie.

Mamy wiosnę, a niedługo nadejdzie lato i oczekiwane wakacje. Będziemy wtedy spędzać weekendy za miastem, robić spacery po łąkach i lasach oraz kąpiele w jeziorach. Nasi czworonożni przyjaciele będą nam towarzyszyć. Wraz z końcem wiosny i latem, wielkimi krokami nadejdą jednak upały, które dotkliwie odczuwają nasze zwierzęta domowe.W chwilach beztroskiego wypoczynku nie można więc zapominać o komforcie i zdrowiu swoich pupili. Dotyczy się to każdej sfery ich życia, a więc zarówno wspólnego wypoczynku z psem, spacerów, kąpania go, karmienia, pojenia itp. Poniżej podajemy praktyczne porady i wyjaśnienia jak dbać o psa latem.

     Niektóre psy w okresie letnim wymagają szczególnej opieki i troski. Szczególnej uwagi w czasie letnich upałów wymagają psy o nie najlepszej kondycji i chore, psy w podeszłym wieku oraz mające nadwagę. Ich układ krążenia z pewnością nie działa całkiem prawidłowo, przez co są one szczególnie narażone na przegrzanie i odwodnienie organizmu. Szczególną opieką i uwagą musimy w tym czasie otoczyć też suki w ciąży i szczenięta.

    Musimy wiedzieć, że psy w przeciwieństwie do nas, nie pocą się całym swoim ciałem, ponieważ ich gruczoły potowe znajdują się tylko na opuszkach łap. Psy ewolucyjnie wytworzyły więc inny system chłodzenia ciała przez ziajanie. W związku z tym logiczne jest, że psy mające krótkie pyski, czyli kufę brachycefaliczną (krótka kufa występuje ras takich jak np.: mops, pekińczyk, buldog angielski), dużo ciężej znoszą upały niż reszta ras psów. Dlatego także im należy zapewnić większą opiekę w tym czasie.

     Pamiętajmy aby zapewnić swojemu psu cień i stały dostęp do świeżej oraz chłodnej wody. Pies nie może dostawać wody co jakiś czas. Musi mieś stały dostęp do wody! Latem w czasie upałów jest to szczególnie ważne! Woda musi być chłodna, lecz nie mocno zimna lub lodowata. Miska z woda powinna stać w cieniu, a woda powinna być często wymieniana na chłodną i świeżą. Nie należy wrzucać do miski z wodą kostek lodu, gdyż gwałtowne zmiany temperatury są szkodliwe dla zdrowia psa.

     Pies nie może stale przebywać na słońcu! Jeśli nasz pies mieszka na podwórzu w kojcu z budą, to jego buda musi stać w cieniu (być zacieniona). Podobnie miski z jedzeniem i wodą. Pies musi mieć także zacienione miejsce na zewnątrz budy, gdzie będzie mógł poleżeć schowany przed palącym słońcem. W domu także musimy zapewnić psu zacienione miejsce na legowisko, usytuowane w pomieszczeniu w miarę chłodnym i dobrze wentylowanym (wietrzonym). Nie wolno pozostawiać psa w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu lub pomieszczeniach, które są przegrzane i bez dostępu do świeżego powietrza!

Karmienie psa latem    

     W tym czasie możemy zmniejszyć ilość posiłków dla psa, to znaczy, że jeśli zimą był karmiony trzy razy na dobę, to latem można go karmić jedynie dwa razy. Jeśli zimą pies mieszkający na zewnątrz musiał mieć przynajmniej jeden ciepły posiłek dziennie, to latem już takiego obowiązku nie ma. Nie przesadzajmy jednak z letnim obniżaniem kaloryczności posiłków u swojego psa, gdyż o ile zimą potrzebował on więcej energii na ogrzanie organizmu, to latem także będzie ją potrzebował na jego ochładzanie!

     Nie wolno zostawiać latem psa w zamkniętym samochodzie! Karygodnym jest pozostawianie swojego psa latem w samochodzie (np. na parkingu przed hipermarketem), tym bardziej, jeśli wszystkie szyby samochodowe są szczelnie pozamykane, a samochód został zaparkowany na słońcu! Zamknięty samochód działa jak piekarnik pieca. Temperatura w jego wnętrzu bardzo szybko wzrośnie nawet do zabójczych dla psa 70˚C. Pies może wtedy z łatwością paść z przegrzania i udaru cieplnego!

jak dbać o psa latem żeby nie dostał udaru

Psy zostawione w samochodzie podczas upału

     Latem trzeba uważać z zakładaniem psu kagańca!   Jeśli nasz pies jest zmuszony do noszenia kagańca (jest to m.in. stały obowiązek u ras uznanych za szczególnie groźne, oraz u wszystkich psów w środkach komunikacji miejskiej), to absolutnie nie używajmy takiego, który nie pozwala lub ogranicza otwieranie pyska. Pies musi móc swobodnie oddychać i ochładzać się przez swobodne ziajanie. Właściwym kagańcem na tę porę roku będzie tzw. kaganiec fizjologiczny, który jest obszerny w pionie.

Jak należy pielęgnować sierść psa w okresie letnim?

     Wbrew pozorom i niezwykle gęstej sierści, psy północne typu syberian husky czy alaskan malamut, wcale nie znoszą lata w sposób szczególnie zły i dla nich nieprzyjemny. Ich sierść jest nieco inna niż u reszty psiego towarzystwa, bowiem spełnia ona u nich nie tylko rolę izolatora przed zimnem, ale także skutecznie izoluje przed wysokimi temperaturami, czyli letnim upałem. Dlatego też nie należy panikować i traktować takie psy w bardzo szczególny sposób. Oczywiście nie znaczy to, że można je bezkarnie prażyć na słońcu, ale np. nie zaleca się np. mocnego strzyżenia ich latem. Trzeba jednak pamiętać, że takiego pupila będzie chroniła jedynie dobrze zadbana i utrzymana szata. Dlatego latem należy takiego psa dobrze i regularnie szczotkować. Jeśli jego sierść nie będzie dostatecznie zadbana, wówczas skóra nie będzie wentylowana w sposób prawidłowy i zaczna na niej tworzyć się rany, strupy i odparzenia. Podobnie należy postępować z innymi rasami psów, mającymi długa i gęstą sierść (np. nowofundlandy, charty afgańskie itp.).

     Pamiętajmy też, że nie tylko psy ras północnych i psy ras o długiej sierści latem należy często i dokładnie szczotkować. Jest to bowiem standardowy zabieg u psów. Czesanie i szczotkowanie nie tylko pozwala utrzymać sierść niesplątaną i puszystą, ale także pozwala usuwać brud oraz martwy naskórek i martwą sierść. Ponadto, odpowiednio dotlenia skórę. Czesanie i szczotkowanie należy także stale kontynuować u psów krótkowłosych, aczkolwiek już nie tak często jak wyżej. Dzięki takim zabiegom, sierść naszego pupila będzie czysta i lśniąca, mniej gęsta i niesplątana, będzie także przepuszczać więcej powietrza.

Czysta woda dla psa

Woda dla psa podczas upału

Strzyżenie i trymowanie psów latem

     Psy ras wymagających trymowania (np. jamniki szorstkowłose, sznaucery), na wiosnę i na początku lata obowiązkowo należy poddać takiemu zabiegowi. To pomorze utrzymać sierść w odpowiedniej kondycji, a psu będzie zdecydowanie lżej znosić upały. Podobnie postępujemy z psami wymagającymi strzyżenia, czyli psami ras długowłosych i mającymi obfitą szatę (np. pudle, yorki). Strzyc w czasie wielkich upałów można także kundelki mające wyjątkowo gęstą, długą i/lub kręconą sierść. Absolutnie nie można jednak golić psa do gołej skóry, bo narażamy go w ten sposób na oparzenia skórne spowodowane słońcem.

      U psów niewymagających strzyżenia czy trymowania, możemy też wykonać pewne inne drobne zabiegi. Możemy u nich np. przerzedzać sierść po wewnętrznej stronie ud i pod pachami, co z pewnością przyniesie im ulgę i większy komfort termiczny, chroniąc przed przegrzaniem.

   Jeśli posiadamy psa bezwłosego pamiętajmy, że jego skóra w czasie upałów jest mocno narażona na szkodliwe promieniowanie słoneczne. Takie psy przed wyjściem na słońce zawsze należy smarować odpowiednim kremem z filtrem! Jeśli tego zaniechamy, to dostaną poparzeń słonecznych!

Letnie kąpiele i moczenie psów

     W bardzo upalne dni możemy pomóc swoim czworonogom ochłodzić się, poprzez moczenie im głowy, brzucha i karku. Pamiętajmy tylko, by nie kąpać psa w zimnej czy lodowatej wodzie (np. prosto z kranu, czy węża ogrodowego), bo w ten sposób przeziębimy go i nabawimy reumatyzmu. Nie wolno też do tego celu używać kostek lodu! Można za to wykąpać psa w morzu, czystym jeziorze, spokojnej rzece, albo basenie ogrodowym. Pamiętajmy jednak, by woda nie była za zimna i nieprzyjazna dla naszego pupila. Nie karzmy psu wskakiwać do wody gdzie popadnie, bo może nadziać się na ostry podwodny konar, może się skaleczyć na podwodnych śmieciach, utonąć wciągnięty przez silny nurt lub wir rzeczny itp. Nie wolno też na siłę zmuszać psa do kąpieli (np. w przypadku młodego jeszcze psa, gdy jest to jego pierwsza kąpiel w życiu), bo to definitywnie zniechęci go do takich kąpieli! We wszystkim zachowajmy stosowny i logiczny umiar!

     Oczywiście nie możemy też rezygnować latem z higienicznych kąpieli swoich psów z użyciem szamponu, odżywki i innych środków pielęgnacyjnych. Po kąpieli psiak powinien wysychać w ciepłym miejscu bez przeciągów, co oczywiście nie znaczy, że mamy go do wyschnięcia trzymać na słońcu i szczelnie owiniętego w ciepły ręcznik, bo to tak, jakbyśmy wsadzili go z deszczu do rozgrzanego pieca.

Golden retriever chłodzący się w wodzie

Golden retriever chłodzący się w upale

Letnie spacery i wyjazdy z psem

     Pamiętajmy, aby w upały nie wyciągać swojego czworonoga na zbyt długie spacery. Najlepiej wychodzić z nim tylko wtedy, gdy musi załatwić swoje normalne potrzeby fizjologiczne. Jeśli pies nie sygnalizuje potrzeby, to starajmy się nie wychodzić z nim w porach szczególnego nasłonecznienia dobowego, a więc w południe. W upalne dni najlepszym czasem na spokojne spacery jest więc wczesny ranek i późny wieczór, kiedy temperatura na zewnątrz wyraźnie spada.

     Oszczędzajmy też psu wysiłku w tym czasie. Karygodnym jest zmuszanie go w trakcie letnich upałów do biegania z nami podczas joggingu czy jazdy rowerem. Pies biegnąc nawet w cieniu drzew, gdy jest zbyt gorące powietrze może łatwo się przegrzać i dostać udaru termicznego. Pamiętajmy, że o przegrzanie psa w lecie naprawdę nietrudno, wystarczy zabrać go na zbyt długi spacer lub krótką przebieżkę, a temperatura jego ciała gwałtownie wzrośnie do niebezpiecznych 40˚C.

     Jeśli już musimy i wybieramy się ze swoim psem na dłuższą przechadzkę, to nie zapomnijmy zabrać ze sobą wodę do picia dla niego. Nie bierzmy też psa wszędzie tam, gdzie i my się wybieramy, albo inaczej zweryfikujmy swoje chęci wypoczynkowe. Tragedią jest np. maltretowanie psa trzymając go na siłę na rozpalonej niczym patelnia nadmorskiej plaży! Nawet rozpięty parasol przeciwsłoneczny niewiele mu pomoże. Ostatecznie najlepiej przygotować mu dołek wykopany w pisaku, w którym będzie miał możliwość ochłodzenia się. Najlepiej też w letni upał nie spacerować z psem po asfalcie i betonie, ponieważ te powierzchnie mogą być zbyt mocno nagrzane dla jego łap. Pies odczuje to tak, jakby chodził po rozżarzonym węglu.

    Jeśli wyjeżdżamy z naszym psem na dłuższe wycieczki i wczasy, to nie zapomnijmy zaopatrzyć się w specjalną psią apteczkę, która powinna zawierać: środki przeciwkleszczowe i przeciwpchelne, nożyczki, środki dezynfekcyjne i do przemywania, emulsję/krem przeciwzapalny oraz przeciwświądowy i szampon hipoalergiczny.

Zdrowie psa latem

     Wiosną, a w szczególności latem musimy zadbać o zabezpieczenie psa przed pasożytami zewnętrznymi takimi jak kleszcze, pchły, komary i inne, gdyż to okres szczególnej aktywności tych stawonogów. Mamy tu do wyboru całą gamę środków, od sprayów, szamponów, proszków i obroży owadobójczych, po najskuteczniejsze – płyny antypchłowe i antykleszczowe do wcierania w skórę okolicy karku.

      Latem częściej do lecznic weterynaryjnych trafiają psy z problemami dermatologicznymi. Najczęściej jest to ostre sączące zapalenie skóry, czyli tzw. „hot spot”. To schorzenie pojawia się nagle. Wygląda jak duża sącząca się rana na skórze psa, wyraźnie odgraniczona od zdrowej skóry. Włosy w tym miejscu są pozlepiane przez ropny wysięk. Miejsce to pies cały czas wylizuje i/lub wygryza. Psy predysponowane do niego to psy np.: owczarki niemieckie, bernardyny, nowofundlandy, oraz golden retrievery i labradory. Gł. przyczyna to nadwrażliwość na pchły, kleszcze i owady oraz obecność ciała obcego w skórze.

    Latem musimy też uważać na skaleczenia i zranienia. Także pływanie w przypadkowych stawach z brudną, stojącą wodą jest niewskazane, gdyż często kończy się powierzchownym ropnym zapaleniem skóry. Psy mogą też wtedy zachorować na nawracające zapalenie zewnętrznych kanałów słuchowych.

Tagi artykułu: