Udostępnij ten artykuł.

Jak dbać o sierść psa?

Utrzymanie dobrej kondycji sierści pupila to ciągły proces, który wymaga od nas systematyczności i pewnej wiedzy. W zależności od typu szaty psa będziemy mieć zatem mniej albo trochę więcej pracy z jej pielęgnacją.

Najogólniej rzecz ujmując, najmniej pracy wymagają psy krótkowłose takie jak jamnik krótkowłosy, labrador retriever, mops czy buldog francuski. Czworonogi o szorstkim włosie, np. westie i sznaucery, są nieco bardziej wymagające i potrzebują regularnego trymowania. Zdecydowanie najtrudniejsze w utrzymaniu są jednak psy długowłose, do których pielęgnacji musimy wykorzystywać specjalne kosmetyki. Co więcej psy o długim i bujnym włosie wymagają systematycznego, niekiedy codziennego, czesania oraz regularnego podcinania sierści. Jeśli zatem nie mamy ochoty na codzienną pielęgnację sierści, zastanówmy się dwa razy nad zakupem lub adopcją psa długowłosego. Pamiętajmy przy tym, że dbałość o zachowanie pięknej sierści psa nie jest przykrym obowiązkiem, a przyjemnością, chwilą, którą możemy spędzić z naszym pupilem i nawiązać głębszą relację. Nic tak nie buduje więzi między psem a właścicielem jak wspólna aktywność.

Rodzaje sierści u psów

Różne rasy psów posiadają różne typy sierści: długą, krótką, szorstką, kręconą czy też  jedwabistą. Włos czworonoga składa się z keratyny i wyrasta z mieszków włosowych, które znajdują się w skórze właściwej leżącej pod naskórkiem. Z każdego mieszka mogą wzrastać dwa rodzaje włosów – okrywowy oraz podszerstek, rosnący tuż przy skórze, który występuje tylko u części psów. Włos podszerstka jest delikatny, miękki i niezwykle gęsty, zaś włos okrywowy – sztywny, gruby i dłuższy. Włos okrywowy wyrasta ponad podszerstek i ma za zadanie chronić skórę zwierzęcia i zapewniać dodatkową izolację; odpowiada także za umaszczenie psa.
Ilość podszerstka oraz długość i bujność włosa okrywowego jest determinowane rasą i uwarunkowaniami genetycznymi.  Im włos okrywowy dłuższy, a ilość podszerstka większa, tym włos wymaga bardziej specjalistycznej i czasochłonnej pielęgnacji.


  • sierść psa - krótkowłosa

  • sierść psa - długowłosa

Wśród właścicieli panuje ogólne przekonanie, że wizyta u groomera jest zarezerwowana wyłącznie dla właścicieli psów długowłosych lub szorstkowłosych. Z tego powodu psy krótkowłose są często wybierane przez osoby, które nie mogą pozwolić sobie na kosztowne zabiegi, bądź nie chcą tracić czasu na zabiegi pielęgnacyjne z udziałem psów. Warto jednak pamiętać, że bez względu na to czy jesteśmy właścicielami psa o włosie długim, czy krótkim, możemy zafundować naszemu psiakowi wizytę u psiej kosmetyczki – delikatna kąpiel wraz z wyczesywaniem działa dobroczynnie na skórę psa i sprawia, że staje się gładsza i lepiej ukrwiona. Wizyta u fryzjera jest szczególnie wskazana w okresach nadmiernego linienia – podczas wizyty pies zostanie dokładnie wyczesany i wykąpany, dzięki czemu ilość gubionej sierści znacznie się zmniejszy.

Jak dbać o sierść psa i kiedy zacząć chodzić do psiego fryzjera?

Wizyty u psiego fryzjera nie są zarezerwowane dla starszych psów – także szczeniaki mogą chodzić na kąpiele i wyczesywanie włosa. Przyzwyczajenie psa do zabiegów we wczesnym wieku pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości i stresu związanego z wizytami.

yorkshire terrier przed i po wizycie u groomera

yorkshire terrier przed i po wizycie u psiego fryzjera


Do psiego fryzjera powinniśmy chodzić regularnie, a nie wtedy kiedy sierść naszego psa jest w opłakanym stanie, a my sami nie możemy pozbyć się kołtunów. Poważne zaniedbania i niedopatrzenia mogą być bardzo nieprzyjemne w skutkach i zakończyć przymusowym ścięciem na krótko. 

Jak dbać o poszczególne typy sierści psa?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, najmniej pracy wymaga szata psów krótkowłosych. Pomimo że sierść jest łatwa w pielęgnacji, a czesanie nie sprawia żadnego problemu, właściciel nie może zapominać o częstych kąpielach – zwłaszcza w okresie linienia. Dwa razy do roku, kiedy pies pozbywa się włosa, należy codziennie lub co drugi dzień wyczesywać martwy włos, ułatwiając w ten sposób usunięcie niepotrzebnej szaty. Paradoksalnie, linienie krótkowłosego psa jest o wiele bardziej uciążliwe od linienia psa z długim włosem. Dlaczego? Otóż długi włos nie wpija się w dywany i można go łatwo zebrać przy pomocy gąbki. Krótkie igiełki wchodzą natomiast w strukturę dywanów i są bardzo trudne do usunięcia – nawet przy ręcznym myciu dywanów i tapicerek.

Właściciele psów szorstkowłosych muszą być natomiast przygotowani do konieczności przeprowadzania trymowania. Zabieg jest bezbolesny dla psa i może być wykonywany w domu. Oczywiście, jeżeli zależy nam na utrzymaniu prawidłowego wyglądu włosa, a nie posiadamy zdolności manualnych, najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do profesjonalnego groomera i zlecenie wytrymowania według zaleceń, które można znaleźć we wzorcu rasowym.

jak dbać o sierść psa z długim włosem

najbardziej wymagające psy to psy długowłose np. shih tzu

Najbardziej wymagającymi psa są psy długowłose, których włos jest skłonny do kołtunienia, mechacenia i brudzenia. Psy wymagają przy tym częstych kąpieli, codziennego czesania (niekiedy także co drugi-trzeci dzień) oraz regularnego podcinania szaty. Właściciele psów o włosie długim bardzo często przesadzają z zabiegami pielęgnacyjnymi bądź – co gorsza – wykorzystują do tego celu nieodpowiednie kosmetyki. Na licznych blogach, których tematyka oscyluje wokół szeroko pojętej pielęgnacji psów, możemy znaleźć światłe rady opiekunek, które polecają szampony ludzkie do pielęgnacji psiego włosa. Owszem, kosmetyki są być może atrakcyjne, wydzielają ładny zapach i dobrze się pienią, co wskazuje na skuteczne usuwanie brudu, niemniej nie powinny być używane na psach. Obecnie na rynku zoologicznym znajdziemy wiele szamponów i odżywek dedykowanych nie tylko dla psów o określonym typie włosa, ale także dla konkretnych ras. Jeżeli nie chcemy wyrządzić krzywdy naszemu pupilowi, zdecydujemy się raczej na takie rozwiązanie.

Jak często czesać psa?

Częstotliwość czesania psa jest uzależniona od typu szaty. Niektóre czworonogi wymagają codziennego czesania – zwłaszcza w miejscach newralgicznych takich jak łapki, uszy czy pyszczek; inne zaś potrzebują sporadycznego przeczesywania sierści – raz na tydzień,  dwa tygodnie. Warto zdawać sobie sprawę, że szata, która nie jest odpowiednio nawilżona i odżywiona, wymaga częstszego przeczesywania niż szata odpowiednio pielęgnowana i traktowana balsamami w spreju. Odżywki w formie aerozolu to doskonały i niezwykle poręczny produkt znajdujący zastosowanie nie tylko po kąpieli, ale także przed czesaniem. Wystarczy spryskać włos psa rozcieńczoną odżywką, aby czesanie nie sprawiało żadnych trudności.

podstawowe akcesoria psiej kosmetyczki

akcesoria do pielęgnacji sierści psa: szczotka, grzebień, cążki, nożyczki

Co powinno się znaleźć w psiej kosmetyczce?

- szampon
To absolutne minimum w kwestii pielęgnacji pupila. Oczywiście, najlepszym wyborem jest szampon dedykowany dla konkretnej rasy lub szampon dla konkretnego typu włosa. Do szamponu często dołączana jest odżywka.

- Właściciele psów o wypukłych gałkach ocznych, shih tzu, maltańczyk, pekińczyk etc., powinni zaopatrzyć się w specjalny preparat ułatwiający pielęgnację oczu psa.

- szczotka, grzebień, specjalne gumowe rękawice do pielęgnacji i masażu psa – nieważne jakie narzędzie do czesania wybierzemy – ważne, aby spełniało swoją funkcję i dobrze oczyszczało sierść pupila. Pamiętajmy przy tym, że grzebień służy do solidnego przeczesania sierści  i pomaga rozczesać głębsze warstwy szaty, zaś szczotka służy do regularnego przeczesywania warstwy zewnętrznej.

Tagi artykułu: