Udostępnij ten artykuł.

Jak dbać o skórę i sierść naszego psa?

Sierść zadbanego, zdrowego czworonoga powinna być lśniąca, sprężysta i pozbawiona łupieżu. Nadmierna łamliwość i zbyt intensywne wypadanie włosa, łuszcząca się skóra i widoczny gołym okiem łupież mogą świadczyć o poważnych zaburzeniach metabolicznych bądź braku istotnych składników odżywczych.

Włos czworonoga składa się w 80% z białka, skutkiem czego niedostateczna bądź nadmierna jego ilość może wpływać na ogólną kondycję sierści zwierzęcia. Niebagatelną rolę w utrzymaniu prawidłowego stanu włosa odgrywa także skóra, która winna być odpowiednio nawilżona i odżywiona. Odpowiednie odżywienie jest możliwe dzięki włączeniu do diety kwasów tłuszczowych z grupy Omega 3 i 6 oraz cynku i miedzi. W specjalistycznych karmach dostępnych w sklepach zoologicznych znajdziemy całą baterię składników odżywczych i mikroelementów, które są odpowiedzialne za utrzymanie zdrowego wyglądu psa. W przypadku samodzielnego preparowania posiłków nie możemy mieć pewności, czy pies spożywa odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych. Jak dbać o skórę i sierść naszego psa,Jak dbać o skórę i sierść naszego psa

Jak dbać o skórę i sierść naszego psa?

Co zrobić, jeżeli pies wciąż się drapie i ma rany na skórze?

Jeżeli podajemy zwierzęciu suplementy diety, czeszemy jego sierść, urządzamy regularne seanse kąpielowe, a zwierzę mimo wszystko się drapie, powinniśmy przeanalizować jego dietę. Być może pies jest nadwrażliwy na niektóre pokarmy lub grupy pokarmów, a nawet cierpi z powodu alergii pokarmowych? Nadwrażliwość skóry może być powodowana przez:

  • Wołowinę
  • Nabiał (mleko, jogurty etc.)
  • Węglowodany, np. pszenicę czy jęczmień
  • Czekoladę, słodycze
  • … i jeszcze wiele innych pokarmów, ale skupmy się na tych najczęściej wywołujących nadwrażliwość.

Ostre przypadki alergii wymagają kompleksowych zmian w diecie. Właściciele muszą zmienić rodzaj podawanej karmy i całkowicie wyeliminować z diety produkty wywołujące alergię. Nie ma się jednak co stresować! Przypadki alergii pokarmowych są stosunkowo rzadkie. Z reguły wystarczy wyeliminowanie z diety niepożądanych składników, aby już po kilku dniach zauważyć różnicę w zachowaniu pupila. Dorosłe psy najczęściej cierpią z powodu nadwrażliwości na wołowinę i produkty mleczne. Obecność nabiału (mleka, serów, jogurtów, maślanek) w ogóle nie jest pożądana, więc możemy je bez żalu wykluczyć. Wołowinę łatwo zastąpić innym rodzajem mięsa – cielęciną, koniną, chudym mięsem indyczym lub mięsem z kurczaka etc.  

Jak dbać o skórę i sierść naszego psa

Zdrowa i zadbana sierść u psa


Coraz powszechniejszym źródłem alergii pokarmowych są karmy puszkowane. Producenci (mowa rzecz jasna o wytwórcach karm sklepowych za 0.99 zł) dorzucają doń garściami ulepszacze smakowe i środki konserwujące, które mogą podrażniać ścianki układu pokarmowego psa. Nie warto oszczędzać na zdrowiu pupila! Jeżeli nie chcemy wydawać fortuny na karmę z wyższej półki, sporządźmy własny plan żywieniowy, w którym uwzględnimy wszystkie potrzebne składniki odżywcze.

Wsparcie w okresie linienia

Proces linienia wpływa na osłabienie organizmu czworonoga. Warto zatem pomyśleć o okresowej zmianie diety i wprowadzeniu do jadłospisu suplementów zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe i mikroelementy. W sklepach zoologicznych dostępne są karmy o dużym stężeniu dobrych kwasów tłuszczowych, które możemy podawać już na kilka tygodni przed wejściem w okres intensywnego gubienia włosa. W czasie wymiany nieodzowne jest częste wyczesywanie sierści – nawet do trzech razy w ciągu jednego dnia. Właściciele psów długowłosych często kąpią swoje psy – ciepła woda przyspiesza wypadanie martwego włosa. Pamiętajmy przy tym o nawilżaniu skóry olejkami. W sklepach znajdziemy również specjalne szampony, które nie podrażniają skóry, a jednocześnie ładnie nabłyszczają włos i chronią przed przyczepianiem się brudu i zanieczyszczeń. Kąpiele nie powinny być jednak zbyt częste.

Tagi artykułu: