Udostępnij ten artykuł.

Jak dbać o zęby psa?

Posiadanie psa to wielka przyjemność, ale przede wszystkim bardzo duży obowiązek. Nie wszyscy właściciele zdają sobie sprawę z konsekwencji, jakie niesie za sobą decyzja o adopcji, bądź kupnie zwierzaka. Pies może dać bardzo dużo radości, ale musimy poświęcić mu dużo czasu i nie zapominać, że wymaga stałej opieki i nadzoru. Koniec końców nie jest nam w stanie powiedzieć, że coś go boli, albo przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu.

Psy, tak jak i ludzie, zapadają niekiedy na ciężkie choroby i cierpią na przeróżne przypadłości.Do jednych z najczęstszych chorób zaliczamy bez wątpienia schorzenia zębów i dziąseł. Każdy, rozsądny właściciel powinien zabierać swojego czworonoga na wizyty lekarskie i usuwanie kamienia z płytki zębowej. Oprócz regularnych wizyt u weterynarza winien sam kontrolować stan uzębienia swojego pupila.

Pierwszymi, poważnymi sygnałami choroby zębów i dziąseł są bez wątpienia: krwawienie oraz nieprzyjemny zapach z pyska. O ile krwawienie stanowi ewidentny dowód na chorobę dziąseł, o tyle przykry zapach może mieć również podłoże gastryczne. Ból zębów może powodować również ogólną apatię czworonoga i zmniejszenie apetytu - takich sytuacji nie możemy bagatelizować i jak najszybciej powinniśmy zgłosić się do weterynarza. Właściciel, który pielęgnuje pysk swojego zwierzęcia i regularnie czyści mu zęby przy pomocy specjalnych szczoteczek, jest w stanie zauważyć wszelkie odchylenia od normy. Szczoteczki dla czworonogów można kupić w każdym sklepie zoologicznym; jeśli chcemy, aby czyszczenie zębów odbywało się możliwie jak najdokładniej, możemy zakupić szczotkę z nasadką na palec. W większości sklepów z artykułami zwierzęcymi dostaniemy również pastę dla psów - jej skład różni się od składu pasty przeznaczonej dla ludzi, sam smak jest zaś neutralny i łatwo przyswajalny. Jest to bez wątpienia mała inwestycja, a może być niezwykle pomocna w zwalczaniu wszelkich oznak choroby zębów.

pasta do mycia zębów dla psów

pasta do mycia zębów dla psów

Jeśli nie jesteśmy w stanie przyzwyczaić psa do codziennego rytuału czyszczenia zębów, możemy zakupić specjalne gryzaki albo kości, które są nasączone płynem antybakteryjnym i substancjami, przyczyniającymi się do ścierania szkodliwego kamienia nazębnego. Właściciele dorosłych psów chętnie korzystają z tego typu rozwiązań. Większość czworonogów nie pozwala zbliżyć się do pyska- oczywiście, jeśli w miarę wcześnie zostaną przyzwyczajone do takich zabiegów, to możemy je kontynuować również w przyszłości. Oswajanie zwierzaka powinno odbywać się już w okresie szczenięcym; wówczas możemy nauczyć zwierzę prawidłowych zachowań i reakcji na czynniki zewnętrzne. Po każdym rytuale pielęgnacyjnym możemy nagrodzić psa i go pochwalić- nabierze wówczas przekonania, że odpowiednie zachowanie zaprocentuje w przyszłości. Jest to bardzo potrzebne, szczególnie, kiedy zabieramy go do weterynarza i chcemy, aby wizyta odbywała się w pokojowej atmosferze. Dorosłe psy nie pozwalają na tak dużą ingerencję i zazwyczaj wzbraniają się przed wszelkimi zabiegami lekarskimi i kosmetycznymi.

Zachowanie prawidłowej higieny pyska jest możliwe nie tylko dzięki czyszczeniu zębów, ale również przestrzeganiu prawidłowej diety. Psy powinny otrzymywać zbilansowane posiłki, które zawierają odpowiednie składniki odżywcze.


  • Odpowiednia dieta dla psa

  • Gryzaki dla psa

  • Badanie uzębienia psa

Weterynarze i teoretycy żywienia zwierząt zgodnie twierdzą, że dojrzałe psy powinny dostawać posiłki zaledwie raz dziennie. W ramach przekąski można im wydzielać porcje suchej karmy. Odpowiednia dieta i racjonalizowanie posiłków wspomaga zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej psów i zapobiega rozwijaniu się bakterii. Poza tym możemy kontrolować wagę psa i zapobiec przyrostowi wagi- spora część psów ma, bowiem problemy z nadwagą. Zarówno nadwaga jak i choroby zębów są w stanie skrócić życie psa - wedle najnowszych badań, stan uzębienia, wpływa na długość życia psa. Zwierzęta, których stan uzębienia jest bez zarzutów, mogą żyć nawet trzy lata dłużej.

Należy pamiętać, że niektóre pokarmy po prostu się nie nadają. Do tej grupy zaliczamy między innymi wszelkiego rodzaju słodycze i produkty słodzone, a także produkty przetworzone chemicznie i wzbogacone sztucznymi barwnikami. Niedopuszczalne jest również podawanie psom pokarmów mocno doprawionych i ostrych. Warto także sprawdzić źródło pochodzenia produktów. Większość właścicieli nie podaje produktów surowych. Produkty smażone są ciężkostrawne i przez to niewskazane do podawania - szczególnie młodym psom. Wszystkie wyżej wymienione pokarmy działają negatywnie na stan uzębienia i układ pokarmowy.

 Psy muszą mieć stały dostęp do miski z wodą. Wapń stanowi budulec kośćca zębowego, a jego niedomiar może przyczynić się do niszczenia szkliwa i osłabienia zębów. W żadnym wypadku nie należy podawać zwierzętom innych napojów- cukier nie tylko prowadzi do próchnicy, ale przede wszystkim ściera szkliwo nazębne. Zwierzęta są na to bardziej podatne, gdyż nie posiadają żadnej bariery ochronnej.

Właściciele bardzo często popełniają podstawowe błędy podają psu miękki pokarm, przez co kamień nazębny nie ściera się w sposób naturalny i trwale osadza się na zębach. Suchy pokarm nie tylko ściera kamień, ale również pobudza pracę dziąseł. Należy jednak pamiętać, że sucha karma stanowi jedynie suplement diety i nie możemy jej traktować na równi z innymi posiłkami. Właściciele bardzo często podają psom specjalne kości, które nie dość, że stanowią swoistą bombę witaminową i uzupełniają wszelkie braki minerałów w organizmie, to ponadto wzmacniają dziąsła, ścierają płytkę i wzmacniają kościec magnezem, wapniem i innymi składnikami budulcowymi. Wypadanie zębów jest w dużej mierze warunkowane kondycją i stanem dziąseł, z tego też powodu powinniśmy działać kompleksowo i chronić wszystkie obszary jamy ustnej.

Tagi artykułu: