Udostępnij ten artykuł.

Jak długo żyją owczarki belgijskie?

Owczarek belgijski to wierny towarzysz, nieustraszony obrońca, czujny stróż i niezwykły pieszczoch. Idealny pies dla całej rodziny, doskonale sprawdzający się w każdej z wymienionych wyżej ról. Chcesz dobrze poznać owczarka belgijskiego? Zastanawiasz się, czy będzie to pies idealny dla ciebie? Szukasz istotnych informacji o zdrowiu, pielęgnacji oraz upodobaniach popularnego belga?

Chcesz dowiedzieć się, jak długo żyją owczarki belgijskie?

Zapraszamy do lektury! W naszym tekście znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o tej niezwykle lubianej rasie psów pasterskich. Historia owczarka belgijskiego sięga średniowiecza. Według jednej z teorii psy te miały pochodzić od nieistniejącej już rasy mastifa belgijskiego, skrzyżowanej z psami angielskimi. Na przestrzeni wieków wyróżniano aż 8 linii hodowlanych owczarka belgijskiego. Psy te, jak większość przedstawicieli tej rasy, służyły głównie do pilnowania stad bydła i owiec, jednak spotkać można je było także w domowym obejściu, gdzie pełniły funkcję strażników domostwa.

W 1891 roku rozpoczęły się prace profesora Adolfa Reula, który za cel postawił sobie ujednolicenie hodowli i wykształcenie podstawowych 4 linii hodowlanych owczarka belgijskiego.

jak długo żyją owczarki belgijskie  Groenendael, Malinois, Lakenois, Tervueren

owczarki belgijskie  od lewej Malinois, Lakenois, Tervueren, Groenendael

W związku z tym dziś wyróżniamy następujące odmiany tej rasy:

Groenendael (odmiana czarna długowłosa),

Malinois (odmiana długowłosa płowa i szara),

Lakenois (odmiana szorstkowłosa płowa),

Tervueren (odmiana krótkowłosa płowa).

Owczarek belgijski z wyglądu przypomina owczarka niemieckiego. W zależności od odmiany pies może mieć jedno z wyżej wymienionych umaszczeń. Pies ten osiąga wysokość w kłębie ok. 62 cm, z kolei suki są średnio o 4 cm niższe. Samce ważą zazwyczaj 25-30 kg, samice 20-25 kg.

Długość życia owczarka belgijskiego

Wiele istotnych czynników decyduje o tym, jak długo żyją owczarki belgijskie. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z faktu, że są to psy o ogromnym zapotrzebowaniu na ruch. Właśnie dlatego, pies ten powinien mieć bardzo dużo swobody, aby mógł rozładowywać nadmiar energii, jakim obdarzył go natura. To nieustraszony towarzysz wszelkich aktywności swojego pana – od spaceru, poprzez jazdę na rowerze, aż po bieganie czy wszelkiego rodzaju treningi i szkolenie. To ostatnie jest zresztą niezwykle istotne. Dzięki swojej wrodzonej aktywności i sprawności, owczarki belgijskie zajmują czołowe miejsca w zawodach agility. Nawet w trakcie odpoczynku, ich mięśnie są cały czas napięte i gotowe do błyskawicznej reakcji. Należy pamiętać, że pies ten nie zatracił swoich pasterskich nawyków. Mając takiego stróża, możemy być całkowicie spokojni o naszą posesję i bezpieczeństwo. 

czy wiesz ile lat żyja owczarki belgijskie

Owczarek belgijski to pies, który kocha dzieci. Łatwo się z nimi zaprzyjaźnia i wchodzi w rolę ich stróża oraz opiekuna. Częstym zjawiskiem jest okrążanie przez psa wózka z dzieckiem, co ma ukazywać poziom troski i ochrony, jakiej pies „udziela” małemu człowiekowi. Bez dwóch zdań, zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu na świeżym powietrzu oraz konsekwentne szkolenie, to jedne z najważniejszych elementów mających wpływ na długość życia psa.

Zdrowie owczarków belgijskich

Równie ważnym czynnikiem jest także zdrowie owczarka belgijskiego. Psy te mają opinie niezwykle odpornych i silnych, jednak u niektórych przedstawicieli rasy zauważa się tendencję do zapadania na dysplazję stawu biodrowego, co przy tak dużym obciążeniu szkieletu i sporej dawce ruchu każdego dnia, nie jest szczególnie zaskakujące. Niestety owczarki belgijskie, choć charakteryzują się dobrym zdrowiem, mogą być podatne na epilepsję. U niektórych belgów zdarzają się również problemy z tarczycą. Troska o zdrowie naszego pupila z pewnością również będzie miała istotny wpływ na to, jak długo żyją owczarki belgijskie.

owczarki belgijskie długość życia

Szacuje się, że średnia długość życia tych psów wynosi od 12 do 15 lat. Jeśli psa omijać będą urazy i wyżej wymienione choroby, nie ma przeciwwskazań, by dożył górnej granicy swojego wieku. Wiele zależy również od właściwego żywienia belga. Pies ten potrzebuje wysokowartościowej i odpowiednio zbilansowanej karmy, przede wszystkim bogatej w łatwo przyswajalne białko. Pamiętajmy, że owczarek belgijski to pies o ogromnym zapotrzebowaniu na energię, z uwagi na jego aktywny tryb życia, należy więc dostarczać mu dobrej jakości karmę, aby nie dopuścić do nadwagi. W praktyce jednak jest to bardzo rzadka sytuacja i nie dotyczy zdrowych belgów, które same dbają o odpowiednią ilość spalanych kalorii dziennie. Co więcej, psy te charakteryzuje doskonała przemiana materii, dzięki czemu ich układ trawienny pozostaje w dobrej kondycji. Ze względu na swoją wrodzoną aktywność, doskonałą sprawność, inteligencję i instynkty obronne, owczarek belgijski pozostał psem użytkowym. Niegdyś pilnował pastwiska, dzisiaj sprawdza się jako pies policyjny, służy również w straży pożarnej i w innych służbach mundurowych. Nieustępliwy, mądry, podatny na szkolenie – owczarek belgijski bez dwóch zdań zalicza się do psów, które posiadają wszelkie niezbędne predyspozycje do służby.

Charakter owczarka belgijskiego

Jednocześnie, rasa ta uchodzi za niezwykle sympatyczną i kochającą wszelkie formy zabawy. Pies bardzo przywiązuje się do swojej rodziny i otacza ją miłością. Toleruje osoby, tolerowane przez swoich właścicieli. Możemy być więc pewni, że jeśli jesteśmy częstymi gośćmi w rodzinie, w której pojawił się belg, nie będzie groziło nam niebezpieczeństwo z jego strony. Nie oznacza to jednak, że pies nagle w stu procentach nam zaufa. Jet to rasa na tyle inteligentna, że nawet pod płaszczykiem powierzchownej tolerancji, zawsze będzie skrywany cień rezerwy i chłodnego podejścia. Owczarki belgijskie są psami, które wymagają konsekwentnego szkolenia. Znają swoją wartość i z pewnością nie będą chciały wykonywać poleceń, jeśli będziemy je uporczywie i coraz głośniej powtarzać. Znacznie lepsze efekty przynosi nauka przez zabawę. Jednak taka forma treningu wymaga wiedzy i większego doświadczenia i właśnie dlatego w opinii wielu, owczarek belgijski nie bardzo nadaje się na pierwszego psa w naszym życiu.

Tagi artykułu: