Udostępnij ten artykuł.

Jak i czym karmić szczeniaka sznaucera miniaturkę?

Zdrowie, zachowanie i kondycja psa zależą w głównej mierze od trybu życia oraz zbilansowanej diety. To powinien wiedzieć każdy właściciel psa. Powinien także wiedzieć, że szczeniaki mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe niż dorosłe psy. Szczeniak do prawidłowego rozwoju potrzebuje starannej pielęgnacji i codziennej porcji zdrowego pokarmu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega prawidłowe karmienie szczeniaka sznaucera miniaturki.
  • Jakich błędów nie popełniać karmiąc szczeniaka.
  • Jak ułożyć zbilansowaną dietę dla szczeniaka sznaucera miniaturki.

Karmienie szczeniaka sznaucera miniaturki od 3 tygodnia do 1 roku.

Dorosły sznaucer miniaturowy osiąga wagę od 7 do 10 kg. Od urodzenia jest  bardzo aktywnym psem, dlatego potrzebuje dużo uwagi i treściwego pokarmu. Zanim zdecydujesz się karmić swojego szczeniaka pokarmem z puszki, suchą karmą lub domowymi posiłkami, musisz wiedzieć, że wszystkie wymienione formy żywienia mają swoje wady i zalety. Karmiąc gotowymi mieszkankami musisz zwracać uwagę na ich skład i zalecenia producenta, bowiem nie wszystkie są odpowiednie dla młodych psów. Karmiąc domowym jedzeniem, zwracaj uwagę na ilość i wartość odżywczą poszczególnych posiłków.

jak i czym karmić szczeniaka sznaucera miniaturkę

Karmienie szczeniaka sznaucera miniaturki od 3 do 8 tygodnia

Do 3 tygodnia życia szczeniak sznaucer miniatura powinien być karmiony wyłącznie mlekiem matki. Kiedy trzytygodniowy szczeniak zaczyna podjadać pokarm z miski matki, oznacza to, że jest gotowy, by otrzymywać stałe pokarmy. Do około 8 tygodnia pies powinien dostawać w misce lekkie posiłki, na przykład ryżowe kleiki lub rozgotowane i zblednowane płatki owsiane z dodatkiem kawałków mięsa. Można także podawać niesłodzone serki homogenizowane i witaminy dla szczeniąt. Pokarmu nie powinno się słodzić ani solić. Szczeniakowi można również podawać gotowe karmy dla szczeniąt. Niektórzy właściciele wybierają naturalne karmienie szczeniaka sznaucera miniaturki, choć jest to bardziej pracochłonne. Inni wolą podawać gotowe mieszanki, gdyż jest wygodniejsza forma żywienia i może być równie zdrowa. Warunek jest taki, że karma dla szczeniaka sznaucera miniatury musi być wartościowa. Lepsze karmy są z reguły droższe. Choć pamiętaj, że podstawą jest czytanie składu na etykiecie, gdyż zdarza się, że karma choć droga, naszpikowana jest konserwantami i substancjami wzbogacającymi smak. Producenci dodają różne substancje, które sprawiają, że karma jest smaczniejsza dla psa.

Karmienie szczeniaka sznaucera miniaturki od 8 do 10 tygodnia

Pomiędzy 8 a 10 tygodniem pies jest już gotowy, by opuścić matkę, dlatego od tego czasu powinien być przyzwyczajany do jedzenia stałych pokarmów. W dalszym ciągu powinien jeść wyłącznie papki lub konserwy dla szczeniąt. Posiłek powinien składać się z 33% produktów zbożowych, 33% mięsa lub ryby, 33% warzyw i owoców. Najlepsze dla szczeniaka będą rozgotowane i zmielone kasze, ryż, makaron, do tego drobno posiekane mięso (dobrej jakości) i ugotowane warzywa. Warto podawać także specjalne witaminy dla szczeniaków. Jeżeli decydujesz się na gotowe karmy, to stosuj się do zleceń producenta. Szczeniakowi można podawać posiłki kilka razy w ciągu dnia i pozwolić się najadać do syta.

Karmienie szczeniaka sznaucera miniaturki powyżej 10 tygodnia życia

Po 10 tygodniu sznaucer miniaturka powinien dostawać 3-4 posiłki w ciągu dnia. W dalszym ciągu powinny to być papki. Z czasem konsystencja pokarmu powinna być coraz bardziej stała. Czyli rezygnujesz z blendowania i wszystko drobno kroisz. Należy uważać, by kawałki mięsa i warzyw nie były zbyt duże i twarde, bowiem może to spowodować zakrzuteszenie się psa.

 

Pomiędzy 4 a 6 miesiącem należy zredukować ilość posiłków do 3 w ciągu dnia. W tym czasie pies staje się bardzo aktywny i intensywnie rośnie, dlatego potrzebuje treściwego pokarmu. Można zacząć podawać gotowe karmy, uzupełniając je pokarmem naturalnym lub podawać wyłącznie gotowane w domu posiłki.

 

Po 6 miesiąc sznaucer miniatura w dalszym ciągu powinien zjadać 3 pełnowartościowe posiłki dziennie. Pies w dalszym ciągu intensywnie się rozwija, dlatego  potrzebuje wysokiej jakości białka i witamin. Po ukończeniu roku ilość posiłków powinno się zredukować do 2 dziennie.

karmienie sznaucera miniaturki suchą karmą

karmienie sznaucera miniaturowego karmą suchą

Czym karmić szczeniaka sznaucera miniaturkę?

Dieta psa sznaucera powinna być w miarę możliwości zróżnicowana. Jeżeli będziesz mu podawać wciąż te same pokarmy, to może się okazać, że w przyszłości będzie odmawiać innego jedzenia. Ponadto, im bardziej zróżnicowany pokarm, tym lepiej odżywiony pies, gdyż dostarcza się mu różnorodnych witamin i składników mineralnych. Przykładowo marchew zawiera sporo potasu, fosforu, cynku, witamin A i C. Z kolei burak jest bogaty w kwas foliowy, żelazo, magnez i cynk.

Szczeniakowi nie powinno się podawać surowych kości. Choć drób jest najtańszym mięsem, to o wiele zdrowsze dla szczeniaka jest mięso indycze, królicze, wołowina, cielęcina i jagnięcina. Karmienie szczeniaka sznaucera miniaturki powinno być różnorodne. Warto przyjąć system tygodniowy, polegający na tym, że każdego dnia podaje się psu innego rodzaju mięso. Jednego dnia może to być gotowany indyk, drugiego wołowina, trzeciego gotowane żołądki (pamiętaj tylko, że  początkowo w diecie szczeniaka powinno się ograniczać podroby).

Mięso powinno być gotowane, nigdy surowe. Szczeniakowi można także podawać suplementy diety, na przykład tran lub olej z łososia, witaminy B i C.  Jeżeli pies otrzymuje pełnowartościowe, zróżnicowane posiłki, jest zdrowy i radosny inne suplementy nie są konieczne, choć warto to skonsultować z weterynarzem. Warto także 1-2 razy w tygodniu podawać szczeniakowi 1 ugotowane jajko. Posiłki powinno się skrapiać olejem roślinnym, na przykład olejem lnianym, oliwą z oliwek, olejem słonecznikowym, rzepakowym lub olejem z wiesiołka, gdyż dostarczają one cennych kwasów tłuszczowych.

Pies nie powinien jeść cebuli, fasoli, kapusty, cytrusów i innych wzdymających i ciężkostrawnych pokarmów. Posiłki powinny być podawane zawsze o tej samej porze, w równych odstępach czasowych. Można urozmaicać dietę szczeniaka, podając mu od czasu do czasu w formie przekąsek gotowe przysmaki dla szczeniąt. Jednak powinno się dążyć do tego, by sznaucer nie przyzwyczajał się podjadania między posiłkami. Produkty, z których przygotowuje się posiłki powinny być świeże. Zanim podasz gotowany posiłek, upewnij się, czy nie jest za ciepły. Powinien być chłodny.

karmienie sznaucera miniaturki karmą barf

barf dla psa: gotowany ryż i makaron, gotowana marchewka, twaróg i mięso mielone

Żywienie sznaucera miniaturki – przykładowy dzienny jadłospis

Proporcje produktów w posiłku: 33% produktów zbożowych, 33% mięsa lub okresowo ryby, 33% warzyw i owoców (częściej warzyw). Przyjęło się, że na każdy kilogram wagi psa, w jednym posiłku powinno być 10 g mięsa, 10 g warzyw/owoców i 10 g węglowodanów. Czyli posiłek dwukilogramowego szczeniaka powinien składać się z 20 g mięsa, 20 g warzyw/owoców, 20 g „wypełniacza”.

Przybliżona ilość posiłku dla szczeniaka sznaucera miniaturki:

Do 12 tygodni: 28-80 g

12-16 tygodni: 55-140 g

16 tygodni - 20 tygodni: 85-140 g

20 tygodni - 1 rok: 140-225 g

 Przykładowa dieta sznaucera powyżej 10 tygodnia:

1. Śniadanie: gotowane posiekane/mielone mięso (np.: z indyka, wołowina, cielęcina) + ugotowane na wodzie płatki ryżowe + gotowana marchewka + kilka kropel oleju lnianego (lub innego oleju).

2. II śniadanie: twarożek + owoce sezonowe (np. maliny, jabłko).

3. Obiad: gotowane posiekane/mielone mięso + gotowany makaron + gotowane brokuły z buraczkami + kilka kropel oleju roślinnego.

4. Kolacja/podwieczorek: gotowane jajko + gotowana kasza jęczmienna + gotowany kalafior

 

Z czasem zauważysz, które produkty nie służą psu, bo na przykład ma po nich biegunkę lub nie chce ich jeść. Pies wybierając pokarm kieruje się intuicją i doświadczeniem. Czasami wyczuwa który pokarm może być dla niego nieodpowiedni. Choć szczeniakowi powinno się pozwolić najadać do syta, to pamiętaj, że pies nie powinien być przekarmiany.

Tagi artykułu: