Udostępnij ten artykuł.

Jak kupować kaganiec dla psa?

Dokonując wyboru odpowiedniego kagańca, należy mieć na uwadze kilka czynników:

  1. Materiał, z którego został wykonany
  2. Sposób zapinania
  3. Wielkość: obwód kufy
  4. Cena

Jak kupować kaganiec dla psa? – Materiał

Kaganiec dla psa może być wykonany z metalu, skóry i tworzywa sztucznego. Coraz częściej możemy dostać również kagańce fizjologiczne oraz materiałowe.
Kaganiec metalowy zdaje się bodaj najtrwalszy i najsolidniejszy. Ważne jednak, aby posiadał skórzany pasek, który będzie stanowił zabezpieczenie i ochroni czworonoga przed otarciami metalowych części, a także galwanizowaną powłokę.
Kagańce skórzane należą do najdroższych na rynku, gdyż ich produkcja odbywa się w systemie ręcznym. Poszczególne, skórzane części są mocowane za pomocą nitów, które zapobiegają rozerwaniu kagańca. Kagańce skórzane są bardzo przyjazne czworonogom zważywszy na ich lekkość i prostotę wykonania. Pies nie jest skrępowany i może swobodnie otwierać pysk. Dobry, kaganiec skórzany może wystarczyć nawet na kilka lat.
Kagańce z tworzywa sztucznego i kagańce materiałowe wydają się najmniej pewne- szczególnie dla właścicieli psów ras dużych i agresywnych. Istnienie na rynku kagańca materiałowego było już wielokrotnie przedmiotem dyskusji weterynarzy i miłośników zwierząt. Pies zakuty w kaganiec materiałowy nie może normalnie oddychać, lizać i ziać. O ile problem wydaje się dość błahy w porze zimowej, o tyle stanowi poważny dylemat w okresie wiosennym i letnim. Przed zakupem kagańca należy dokładnie sprawdzić zaczepy oraz kolejne elementy mocowań. Warto sprawdzić także rodzaj materiału oraz jego trwałość. Jednym z powodów, dla których kagańce materiałowe są wciąż popularne, jest ich niska cena. Niemniej czy kilka złotych oszczędzonych na kagańcu zrekompensuje utratę zdrowia i dyskomfort zwierzęcia? Na to pytanie muszą sobie Państwo odpowiedzieć sami.
Kagańce fizjologiczne nie są szczególnie popularne, gdyż ich kształt i budowa wydają się optymalne dla każdego zwierzęcia. Pies pozostający w kagańcu fizjologicznym nie odczuwa dyskomfortu, może normalnie oddychać, ziać i otwierać pysk. Większość modeli jest pokryta gumą, dzięki czemu zwierzę nie odczuwa dyskomfortu w czasie kontaktu z metalową powierzchnią.

Sposób zapinania kagańca

Niektóre kagańce są słabo rozbudowane i posiadają niewiele linek mocujących. Jeżeli nasz pies nie walczy z kagańcem i za wszelką cenę nie dąży do jego usunięcia, możemy zakupić model z jednym lub dwoma paskami mocującymi. Jeżeli jednak posiadamy psa rasy agresywnej, bądź buntownika z natury należałoby zainwestować w kaganiec kombinowany. Duża liczba pasków mocujących sprawi, że nasz pies nie będzie w stanie wyswobodzić się z kagańca.

Właściciele, którzy nie lubią szarpać się ze zwierzęciem, mogą zakupić kaganiec zapinany z boku głowy. Dzięki temu zapinanie lub rozpinanie nie potrwa więcej niż kilkanaście sekund.

Jak kupować kaganiec? - Dobór właściwego rozmiaru

Jeżeli posiadamy już wyobrażenie idealnego kagańca, czas zabrać się za stronę wykonawczą. Przed wybraniem się do sklepu należy wykonać dokładne pomiary głowy psa i zapisać na kartce wszystkie dane.
Większość producentów wprowadza własne systemy miernicze. Na stronach internetowych często zamieszczone są specjalne tabele, w których znajdziemy rozmiary kagańców wraz z przypisanymi doń rasami. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku wymierzenia długości i obwodu kufy psa.


  • Kaganiec plastikowy

  • Kaganiec fizjologiczny

  • Kaganiec nylonowy

Otrzymane wyniki należy porównać z zapisanymi na stronie i dopiero później zdecydować się na kupno danego produktu. Długość kufy mierzymy od czubka nosa zwierzęcia do jego nasady. Obwód kufy mierzymy na wysokości powyżej dwóch centymetrów od obojga oczu- w tym miejscu głowa psa jest zazwyczaj najszersza. Do wyniku dodajemy około półtora centymetra. Takie minimalne wahanie sprawi, że pies nie będzie czuł się zniewolony przez kaganiec i będzie mógł normalnie poruszać głową. Producenci mogą podawać niekiedy inne wymiary. W podobnym przypadku na opakowaniu możemy znaleźć instruktaż odnośnie do czynności mierniczych.

Kaganiec a temperament zwierzęcia

Rynek akcesoriów dla zwierząt jest niezwykle szeroki. Każda rasa jest, bowiem inna i wymaga odmiennego traktowania. Wiadomym jest, że właściciel Yorka nie zdecyduje się na zakup metalowego, wzmacnianego kagańca, zaś właściciel Rottweilera nie zakupi kagańca z tworzywa sztucznego. Aby właściciele nie musieli zachodzić w głowę, który kaganiec będzie najlepszy dla ich pupila, producenci kagańców dzielą swoje produkty na kilkanaście kategorii. Niektóre kagańce dedykowane są nawet konkretnym rasom psów.
Zgodnie z najogólniejszym podziałem małe psy winny nosić kagańce materiałowe, psy średnie i nieco bardziej agresywne - skórzane, zaś psy duże i agresywne - metalowe, ewentualnie wzmacniane, skórzane.

Wymóg noszenia kagańca

Noszenie kagańca może wydawać się ciężkim przeżyciem dla psa. Z tego też powodu właściciele powinni przyzwyczajać swoje psiaki do konieczności noszenia zabezpieczenia już od szczenięcych lat. Na rynku zoologicznym możemy dostać kagańce o każdej wielkości - nawet dla psów w wieku szczenięcym.
Nie tylko duże psy muszą nosić kaganiec. Również małe i średnie czworonogi mogą nieźle nabroić i rzucać się na przechodniów. Ochrona na pysk jawi się, zatem jako przykra konieczność i nikt nie powinien podważać zasadności jej noszenia. Ceny za kagańce nie są ponadto zbyt wysokie, najtańsze sztuki możemy dostać już za kilka złotych. Do najdroższych ochronek zaliczamy modele skórzane oraz metalowe.

Przykłady cen za kagańce:

kaganiec nylonowy dla psa - rozmiar XS - 6,49 zł, M - 10,39 zł, XL - 11,99 zł,

kaganiec fizjologiczny - dla Jamnika 45 zł, Sznaucera,Dobermana - 49 zł,

kaganiec skórzany - dla psów małych Ratlereka 21 zł, dla psów dużych rozmiar XL - 159 zł,

kaganiec metalowy - dla Boksera - 65,93 zł, dla psa dużego Owczareka podhalańskiego - 75 zł

kaganiec plastikowy - rozmiar 1 - 8 zł, rozmiar 8 - 29 zł.

Żródło (Allegro)

Tagi artykułu: