Udostępnij ten artykuł.

Jak można spędzać czas z psem cz.1

Spędzanie czasu z psem nie jest obowiązkiem a przywilejem. Niestety, wiele osób zdaje się zapominać, jak wielką radością są wspólne spacery i przebywanie w towarzystwie pupila. Spróbujmy zatem przedstawić wszystkie pomysły na zorganizowanie czasu wolnego i uradowanie naszego podopiecznego. Życzymy miłej lektury!

Jak spędzać czas z psem? Ciekawe pomysły na zabawę z psem.

Idź na spacer!

Spacer to najprostsza czynność, którą możemy wykonywać ze swoim psem codziennie – niezależnie od pogody i pory dnia. Spacerowanie jest cudowne w swojej prostocie, a jednocześnie pozwala zmienić perspektywę, rozciągnąć się, powdychać świeżego powietrza i poobserwować otoczenie. To chwila relaksu dla nas i dla naszego czworonoga. Jeżeli chcemy sprawić mu jeszcze większą radość, wybierzmy się na spacer w odległe rejony, na łono natury, np. do lasu, na pole czy do parku. Nawet mieszkając w mieście, możemy znaleźć zielone tereny, na których pies poczuje się wyśmienicie i będzie mógł uwolnić całą swoją energię.
Chodzenie ma jednak jeden poważny minus – nie jest szczególnie aktywnym zajęciem. Oczywiście, jeżeli pies jest młody i ciekawy świata, sam się zmęczy. Starsze psy, które znają rejony, po których spacerujemy, mogą już nie wykazywać tak ogromnego entuzjazmu.

spacer z psami w lesie

 spacer z psami w lesie

Bieganie z psem

Psy uwielbiają biegać. Bieganie sprawia im dużo przyjemności – zwłaszcza jeżeli mogą rywalizować z innymi psami lub właścicielem. Jeżeli mamy pod swoim dachem sprintera, warto z tego skorzystać i co jakiś czas organizować sesje joggingowe. Biegając, zrelaksujemy się, zadbamy o swoje zdrowie, stracimy na wadze, a przede wszystkim spędzimy trochę czasu z przyjacielem.


Psy uwielbiają aktywność na świeżym powietrzu, a ćwiczenia i odrobina potu dobrze zrobią także nam samym.  Oczywiście nie zapominajmy, że psy są od nas o niebo wytrzymalsze, dlatego nie ma sensu się przetrenowywać – bieganie ma sprawiać radość i odprężać!

bieganie z psem po górach

Jak można spędzać czas z psem:

Jeżdżenie na rolkach z psem

Jeżeli nasz pies ma duszę sportowca i lubi się porządnie zmęczyć, możemy pomyśleć o zakupie rolek lub roweru. Jazda na rolkach jest zdecydowanie przyjemniejsza niż bieganie i co istotne wymaga od nas mniejszego nakładu sił. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt dobrej kondycji i męczą się już na krótkim dystansie.
Bez względu na to czy zdecydujemy się na bieganie, jeżdżenie na rolkach czy rowerze, warto pamiętać, że robimy to nie tylko dla psa, ale także dla nas samych. Posiadanie zwierzęcia to ogromna motywacja. Osoby, które nie mają psa, często rezygnują z jakiejkolwiek formy aktywności i zamiast pójść na spacer spędzają wieczory przed telewizorem.

jazda z psem na rowerze, rolkach

Rzucanie patyków, piłeczki itp.

W czasie spacerów możemy dodatkowo zaktywizować naszego pupila, rzucając mu patyk, frisbee albo piłeczkę. Nieważne, którą opcję wybierzemy – istotne, aby pies był w stanie odnieść nam to w zębach.  Jeżeli chcemy wzmocnić więź z pupilem, powinniśmy nauczyć go odnosić rzucane przedmioty.

Jak spędzać czas z psem

Leżenie z psem

Leżenie nie jest wprawdzie czynnością fizyczną, ale niemal tak samą uwielbianą przez psy jak skakanie i bieganie. Niekiedy, zamiast wyruszać w dzikie rajdy, warto po prostu położyć się chwilę na kanapie i odetchnąć. Jeżeli pies jest mały, może położyć się na naszych stopach i kolanach. Większy pupil może natomiast położyć się obok nas, nie tracąc kontaktu fizycznego. My w tym czasie możemy surfować po Internecie, czytać książkę czy robić cokolwiek innego. Ważne, abyśmy byli blisko czworonoga, co jakiś czas głaskali go po grzbiecie, mówili delikatnym głosem i nawiązywali więź.

Jeżeli chcemy, aby pies pokochał nas szczerą i bezwarunkową miłością, nie musimy robić nic wielkiego – wystarczy, że będziemy blisko niego, otoczymy go opieką i udowodnimy, że jest dla nas ważny. Wspólne spędzanie czasu jest najlepszym sposobem na zawiązywanie trwałej więzi i budowanie relacji.

2 część artykułu "Pomysły na świetne zabawy z psem"

Tagi artykułu: