Udostępnij ten artykuł.

Jak namówić rodziców na zakup szczeniaka?

Każde dziecko marzy o posiadaniu własnego psa. Oczywiście, dzieci w większości nie zdają sobie sprawy z jakimi obowiązkami i obciążeniami wiąże się zakup szczeniaka. Bardzo często, pomimo wcześniejszych deklaracji nie wywiązują się z umów i nie zajmują psem tak jak należy. Skutkiem tego coraz więcej zwierząt ląduje w schroniskach i szuka nowego domu. Aby uniknąć takich sytuacji rodzice powinni głęboko przemyśleć kwestię zakupu szczeniaka i w żadnym wypadku nie opierać się na zdaniu swoich pociech.

Ważną sprawą jest uczciwa rozmowa z dzieckiem i przedstawienie mu swoich racji. Posiadanie zwierzęcia ma swoje wady i zalety. Nie zawsze mamy warunki do przygarnięcia zwierzęcia; jeżeli mieszkamy w bloku istnieje obawa, że zwierzę będzie się męczyło. Dotyczy to szczególnie psów ras dużych i bardzo dużych, które potrzebuję sporej przestrzeni życiowej i możliwości wybiegania się.  Kolejną sprawą są potencjalne alergie i uczulenia na sierść zwierzęcia. Sporo osób adoptuje zwierzę, nie zdając sobie sprawy, co się stanie, kiedy wystąpi u nich reakcja alergiczna. Oczywiście, w sytuacjach wystąpienia objawów alergii powinniśmy udać się do lekarza po odpowiednią diagnozę. Jeśli mamy łagodniejszą postać alergii wówczas możemy spodziewać, że odpowiednie leki zahamują jej rozwój i nie będziemy musieli pozbywać się zwierzęcia.

Wszelkie wymienione wyżej kwestie techniczne muszą być omówione i przedyskutowane z dzieckiem. Dzięki temu zrozumie, z jaką odpowiedzialnością wiąże się posiadanie zwierzęcia i będzie miało możliwość wycofania swojego życzenia.    

Każdy rodzic musi zdawać sobie sprawę, że zakup szczeniaka stanowi transakcję bezzwrotną. Powinien więc być w stu procentach pewny, że jego pociecha rzeczywiście pragnie posiadać szczeniaka i nie znudzi się nim po kilku dniach. Nie ma skutecznej metody, która pozwoli przekonać się, czy zapał dziecka nie jest tylko chwilowy. Z tego powodu sam rodzic powinien wyrażać chęć posiadania psa, aby w razie potrzeby zajmować się nim i zaopiekować.


  • Dziewczynka i Samoyed

  • Zabawa z psem

Dzieci starają się namówić rodziców na zakup szczeniaka na wszelkie możliwe sposoby. Obiecują, że będą się nim sumiennie zajmować, wyprowadzać na spacer i dawać jedzenie. Ich obietnice nie znajdują z zasady pokrycia. Zanim zdecydujemy się na zakup szczenięcia powinniśmy więc porozmawiać z dzieckiem i wytłumaczyć z jakimi obowiązkami wiąże się posiadanie własnego zwierzątka. Szczenię może wydawać się z początku niezwykle słodkie i kochane, jednakże po pewnym czasie rośnie i może stracić swój dawny urok. Dzieci tym samym stracą zainteresowanie zwierzęciem i przestaną wywiązywać się z obowiązków nałożonych przez rodziców.

Zakup szczeniaka powinno być głęboko przemyślane i tym samym wykonane w odpowiednim czasie. Najlepszym ku temu porą jest okres wakacyjny, kiedy to dzieci mogą żywo zaangażować się w szkolenie i naukę czystości czworonoga. Większa ilość czasu determinuje częstsze spacery i przerzucenie odpowiedzialności na realnego właściciela psa.

Tagi artykułu: