Udostępnij ten artykuł.

Jak nauczyć psa komendy do mnie?

Każdy hodowca psów potwierdzi, że wyszkolony pies to bezpieczny pies. Jeżeli nie czujesz potrzeby, to nie musisz uczyć psa różnych sztuczek. Jednak, jeżeli nie nauczysz psa podstawowych komend, typu „do mnie”, „siad”, „leżeć”, „przy nodze”, czy „zostać”, wasze wzajemne relacje mogą być niezwykle trudne. Podobnie jak dziecko, psa należy wychować, pokazać mu, jakie zachowanie jest akceptowane, a jakie niedopuszczalne. Szkolenie psa jest elementem jego wychowywania, zwanego też socjalizacją.

Jak nauczyć psa komendy do mnie?

Komenda przywołująca psa „do mnie” zalicza się do podstawowych komend, które każdy pies powinien znać i bezwzględnie na nie reagować. Pies nie musi wiedzieć, że jest w danej sytuacji zagrożony, dlatego musisz go nauczyć, że posłuszeństwo i reagowanie na komendę „do mnie” jest szczególnie ważne. Psa możesz puszczać ze smyczy dopiero wtedy, gdy nauczy się przychodzić do ciebie na każde zawołanie.

Nauka psa komendy do mnie nie jest skomplikowana. Młode psy uczą się wręcz błyskawicznie, o ile czują, że ich właściciel jest konsekwentny i wymagający.


jak nauczyć psa komendy do mnie

nauka psa basenji komendy do mnie

Pamiętaj o 4 podstawowych zasadach:

1.      Tresura psa powinna się rozpocząć w jak najmłodszym wieku – ok.10-12 tygodnia życia. Wielu właścicieli rozpieszcza swoje szczeniaki, pozwalają im na zbyt wiele, gdyż „są takie małe, słodkie i niewinne”. Należy jednak pamiętać, że pies bardzo szybko rośnie i w wieku 12-14 miesięcy osiąga już pełną dojrzałość. Skuteczna nauka psa w tym wieku jest już bardzo trudna i prawie niemożliwa. Pies nabył już pewne cechy i przyzwyczajenia, których trudno będzie się wyzbyć.

2.      Pies musi czuć, że szkolenie psa jest ważne, ale i przyjemne dla niego. Nagradzaj psa zabawkami, smakołykami, miłym gestem, uśmiechem, przytuleniem. W ten sposób zrozumie, że posłuszeństwo zwyczajnie mu się opłaca. 

3.      Należy korygować nieposłuszeństwo psa, ale nie możesz go nawet lekko bić, zamykać w ciemnych miejscach, ani na niego krzyczeć. Pies musi wiedzieć, że to ty rządzisz, a on musi być posłuszny, jednak podstawą w tresurze psa jest spokój, opanowanie i konsekwencja.

4.      Początkowo nauka psa powinna przebiegać w spokojnych warunkach, z dala od drogi, placu zabaw dla dzieci itp. Pies nie powinien się rozpraszać. Wybierz zaciszny ogród, łąkę lub las.

jak nauczyć psa komendy do mnie

golden retriever biegnący na komendę przywołującą do mnie

Przystąpmy zatem do nauki psa komendy „do mnie”

Najpierw chodzisz z psem na krótszej smyczy i zaczynasz przywoływać do komendą „ do mnie”. Jeżeli pies nie wykona polecenia, naprężasz smycz i przyciągasz go do siebie, czyli korygujesz jego zachowanie. Gdy pies zbliży się do ciebie po przywołaniu, dajesz mu nagrodę. Powtarzasz to tak długo, aż zwierzę zacznie przychodzić do ciebie za pierwszym razem. Oczywiście nauka psa nie trwa jeden dzień, czasem nawet kilka tygodni, dlatego daj mu czas i pozwól odpocząć, gdy widzisz, że zwierzę jest zmęczone.

Jak już pies będzie reagował na komendę „do mnie”, zmieniasz smycz na dłuższą, taką kilkumetrową. Powtarzasz naukę, czyli reakcja na komendę = nagroda, brak reakcji = przyciąganie do siebie i unieruchamianie. 

Następnie znów wydłużasz smycz (lub linę), tak by miała ok. 10-15m. Pozwalasz biec psu w dowolnym kierunku, następnie wołasz „do mnie”,  nadeptujesz linkę i go unieruchamiasz. W ten sposób uczy się, że na komendę „do mnie” musi się bezwzględnie zatrzymać i do ciebie podbiec.

Kiedy pies już w pełni opanuje reagowanie na komendę, zmieniasz mu otoczenie, tak by  nauczył się przychodzić do ciebie w każdych warunkach, bez względu na hałas, czy inne rozpraszające uwagę bodźce. Gdy jeż posiadasz pewność, że pies nauczył się komendy „do mnie”, wypuść go swobodnie w bezpiecznym miejscu i przetestuj w praktyce.

Tagi artykułu: