Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Jak nauczyć psa noszenia butów?

Widok psa w butach ochronnych wywołuje sprzeczne odczucia. Niektóre osoby uznają to za niebywale zabawne, inne twierdzą, że to krzywda dla zwierzęcia, jeszcze inne w pełni to akceptują. Nie da się jednak ukryć, że w niektórych sytuacjach obuwie dla psa jest bardzo pożytecznym akcesorium, które chroni pupila przed działaniem wielu niekorzystnych czynników takich jak sól drogowa, mróz, ostra trawa czy kamyczki. Pamiętajmy, że mimo, iż natura zadbała o to, aby pies poradził sobie w każdych warunkach, nie wyposażyła go w mechanizmy chroniące przed działaniem środków chemicznych stosowanych chociażby w okresach zimowych przez „drogowców”.

Sól drogowa jest szczególnie groźna, ponieważ ciężko się zmywa i z łatwością może być przenoszona na inne części ciała psa, powodując długotrwałe uczulenie i zapalenie skóry u psa. Działanie mrozu jest z kolei znane nam wszystkim – dużą wrażliwość na zimno wykazują przede wszystkim psy ras małych, które już kilka chwil po zetknięciu z chodnikiem zaczynają przebierać łapkami i garną się do powrotu do domu. Jeżeli zauważymy, że nasz pies wykazuje zmniejszoną tolerancję na zimno lub jest podatny na alergie skóry, warto pomyśleć o zakupie specjalnych butów dla psów – to nie kaprys, tylko konieczność!

Jak nauczyć psa noszenia butów na zimę

buty dla psa na zimę

Kilka porad "Jak nauczyć psa noszenia butów"?

Szkolenie czworonoga należy zacząć już w wieku szczenięcym, kiedy pies dopiero oswaja się z nowymi rzeczami i wykazuje większą tolerancję na nowości. Szczenięta traktują buty dla psów jako formę zabawy i raczej chętnie je noszą. Jeżeli wcześnie zaczniemy trening i zaszczepimy w psie pozytywne nawyki, możemy być pewni, że w przyszłości  nie będzie stawiał wielkiego oporu przed noszeniem butów.

Istnieją trzy firmy treningu chodzenia psa w butach:

  • skarpetkowy,
  • stopniowego oswajania oraz
  • całościowy.

pies w butach w gorący dzień

buty chroniące łapy psa przed poparzeniem rozgrzanym asfaltem

To jaki typ treningu wybierzemy uzależnione jest m.in. od wieku i temperamentu psa. Pamiętajmy, że każdy pies – bez względu na usposobienie – będzie protestował przed noszeniem obuwia. Spokojniejsze czworonogi poprzestaną na strząsaniu butów, bardziej żywiołowe mogą posunąć się nawet do ich gryzienia. Pierwsza faza przyzwyczajania psa do butów powinna opierać się na krótkich cyklach chodzenia w butach, które stopniowo będą się wydłużać. Jeżeli tylko zaobserwujemy jakikolwiek postęp, nie zapominajmy o nagrodzeniu naszego psa.

Jak nauczyć psa nosić buty? Jak wygląda sam trening? Od czego zacząć?

W treningu skarpetkowym na początku oswajamy psa ze skarpetkami – elastycznymi, lekkimi, które nie uwierają i łatwo się je zakłada. Większość psów szybko przyzwyczaja się do noszenia skarpetek, chociaż bywają i takie, które nie mogą znieść świadomości noszenia ludzkiej części garderoby.

żółto niebieskie skarpetki dla psa

psie skarpetki


Kiedy pies przyzwyczai się do noszenia skarpetek, możemy przejść do normalnych butów. Oczywiście obuwie powinno być dopasowano do rozmiarów psa oraz posiadać miękką i giętką wierzchnią część wykonana z elementów poliestrowych, które zapewnią oddychanie i zapobiegną przemoczeniu. Dobrym wyborem są buty z profilem TPR, które zapewnią bezpieczną przyczepność na śliskim albo kamienistym podłożu.
Jeżeli nie chcemy powrócić do punktu wyjścia, pamiętajmy o dozowaniu przyjemności chodzenia w butach. Pies nie może kojarzyć butów z czymś negatywnym, dlatego okresy noszenia powinny być wydłużane cyklicznie.  Aby dodatkowo wzmocnić pozytywne odczucia, możemy dawać drobne nagrody w postaci smakołyków – oczywiście z czasem rezygnujemy z tego wyróżnienia na rzecz zwykłego głaskania po głowie.

Samo szkolenie zaczynamy od założenia jednego bucika, bez zapinania; piesek powinien pozostawać wówczas w pozycji stojącej. Natychmiast po założeniu nagradzamy psiaka ulubionym smakołykiem, a następnie zdejmujemy bucik. Rytuał powtarzamy kilkakrotnie na różnych łapkach. Wstępna procedura oswojenia z nowym akcesorium może trwać nawet kilka dni, dlatego powinniśmy wykazać się cierpliwością. Nagradzanie kończymy dopiero wtedy, gdy zobaczymy, że pies nie reaguje na bucik i nie podejmuje prób strącania go z łapy. Następnym krokiem jest założenie bucika na wszystkie cztery łapki – jeżeli pies nadal się denerwuje, musimy cofnąć się do poprzedniego etapu szkolenia i próbować zakładać buta tylko na jedną łapę psa. Za każdym razem nagradzamy pieska za dobre zachowanie.

cztery buty dla psa

śliczny niebieski komplet butów dla psa

A jak wygląda trening całościowy?

Trening całościowy, dedykowany dla odważnych i otwartych na działania człowieka psów, pozwala na najszybsze oswojenie się psa z butami. Istotą szkolenia jest założenie wszystkich czterech butów na łapy psa i krótkie spacerki po domu. Na początku pies będzie chodził niezdarnie, jak na szczudłach, ale nie powinniśmy się tym przejmować. Aby szybciej przyzwyczaił się do butów dla psów, możemy nagradzać go smakołykami i kończyć spacerki już po dwóch-trzech minutach. Zaczynamy od krótkich seansów i dopiero po czasie wydłużamy je do kilkunastu minut.

Tagi artykułu: